Özel Röportaj
Giriş Tarihi : 01-05-2014 10:31

Türkiye’nin en büyük kongresi Antalya’da yapılacak

Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletme Bölüm Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Fatma Ayanoğlu Şişman, Ulusal İşletmecilik Kongresine katılımın diğerlerine oranla en fazla olduğunu ve Türkiye’nin en büyük ve en önemli kongrelerinden biri olacağını belirterek, “Gerek iş dünyasında gerekse akademik çevreden insanların ilgiyle katıldığı ve takip ettiği kongrelerinden bir tanesi olacak.” dedi.

Türkiye’nin en büyük kongresi Antalya’da yapılacak
Bu yıl 13’cüsü Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi tarafından düzenlenecek “Ulusal İşletmecilik Kongresi, 8 – 10 Mayıs 2014 tarihleri arasında,  Antalya- Kemer, Limak Limra Hotel & Resort’ta gerçekleştirilecek.  Ulusal İşletmecilik Kongresi, Türkiye’nin en önemli ve en büyük kongresi. Bir çok konunun konuşulacağı kongrede, özellikle 20. yy sonrasında sosyal yaşamın en önemli öğelerinden biri haline gelen işletmeler, günümüzde kendilerini yenileyen sosyal sistemler olarak hiçbir dönemde olmadığı kadar önemli bir aktöre dönüşmüştür. Bu açıdan önemi daha da ön plana çıkan “Ulusal İşletmecilik Kongresi” çok sayıda akademisyen, iş adamı ve siyasetçiyi bir araya getirecek.

Kongreye kısa bir süre kala Boğaziçi Gündem Gazetesine konuşan Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletme Bölüm Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Fatma Ayanoğlu Şişman, bu kongrenin herkes için çok önemli olduğunu belirterek, bu sene 13’cü’sü düzenlenecek işletme kongresinin, Türkiye’nin en büyük ve en önemli kongresi olacağını kaydetti. Şişman,  “Gerek iş dünyasında gerekse akademik çevreden insanların ilgiyle katıldı ve takip ettiği kongrelerinden bir tanesi olacak.” dedi.

Doç. Dr. Fatma Ayanoğlu Şişman, kongre ile ilgili ayrıntıları Boğaziçi gündem Gazetesi kurucularından İlhan Çabukol’a değerlendirdi.

BİLİM ADAMLARI 13. ULUSAL İŞLETMECİLİK KONGRESİNDE BULUŞACAK
Kongrenin amacı nedir, hangi konuları içerecek?
Doç. Dr. Fatma Ayanoğlu Şişman: 13. Ulusal İşletmecilik kongresi, bilim dünyası, kamu ve özel sektör temsilcilerinin işletme bilimi üzerine güncel gelişmeleri ele alan sunumları, yine hem akademinin hem de özel sektörün faydalanabileceği pratiğe dönük workshoplar ve diğer bazı sürpriz etkinlikleri de içeriyor. Denetim, Finansman, Halkla İlişkiler, İnsan Kaynakları Yönetimi, İşletme Enformatiği, Lojistik, Muhasebe, Nicel Karar Teknikleri, Örgütsel Davranış, Pazarlama, Sosyal Sorumluluk ve Etik, Ticaret Hukuku, Üretim Yönetimi, Yönetim – Organizasyon gibi başlıklar altında önemli güncel sunumlar olacak.

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK VE EN ÖNEMLİ KONGRELERİNDEN BİRİ
Çok kapsamlı bir kongre olacak sanırım. Peki kimler katılacak?
Doç. Dr. Fatma Ayanoğlu Şişman: On üçüncü uluslararası işletmecilik kongresi Türkiye’nin en büyük ve en önemli kongrelerinden bir tanesi. Gerek iş dünyasında gerekse akamedik çevreden insanların çok ilgiyle katıldığı takip ettikleri kongrelerinden bir tanesi. Bu senede katılımda zirveye ulaşmış durumdayız. Biz Marmara üniversitesi olarak bu katılımdan dolayı çok mutluyuz.  Bu kongrenin konseptini, kongre dönem başkanı hocamız Sn. Prof. Dr. Uğur Yozgat hocayla birlikte,  iş dünyasından profesyonellerin katılımını artırarak gerçekleştireceğiz. Bu kapsamda PEARSON, PETLİNE,  HSY AUDİT gibiönemli şirketlerin üst düzey yöneticileri katılacaklar ve piyasadan güncel haberler verecekler.
 
BÜYÜK ÖZVERİYLE ÇALIŞTIK
Böyle büyük çaplı bir organizasyonu hayata geçirmek zor olsa gerek. Kimlerden destek aldınız?
Doç. Dr. Fatma Ayanoğlu Şişman: Bu büyük organizasyonda Başta Limak Holding olmak üzere bize sponsor olmayı kabul eden birçok önemli firma var. Biz bu kongreyi aldığımızda hem üniversite olarak, bende kongre genel başkan yardımcısı olarak, hakikaten çok heyecanlandık. Büyük özveriyle çalıştık. Şuanda da yapmış olduğumuz bu özverili çalışmaların karşılığını almaya çok az bir zamanımız kaldı. O yüzden de heyecanlıyız ama kongremizin hemen hemen birçok aşamasını başarılı bir şekilde geçtik.
 
HAKEMLERE ÇOK SAYIDA BİLDİRİ GÖNDERDİK
Önemli İsimler, bilim adamları fikirlerini katılımcılar ile paylaşaçaklar. Konuşmacıları nasıl belirlediniz?
Doç. Dr. Fatma Ayanoğlu Şişman: Bu kongrede o kadar çok akademisyen ve profesörden tebliği geldi ki, hakemlere çok sayıda bildiri gönderdik ve gerçekten çok titiz bir eleme yaptık. Şuanda da Türkiye’nin dört bir yanından bir sürü üniversiteden katılacak profesör, doçent, araştırma görevlisi, öğretim görevlisi, arkadaşımız var. Orada en son işletmeyle alakalı yapmış oldukları çalışmaları sunacaklar. Çok önemli katkılar sunacaklarını düşünüyorum.
 
BU SENE KATILIM GEÇTİĞİMİZ YILLARA GÖRE İKİ KATINA ÇIKTI
Aldığımız bilgiye göre kongre Antalya’da yapılacak. Peki katılım nasıl? Yer Antalya olunca insanın aklına şüphesiz tatil geliyor. Biraz açar mısınız? 
Doç. Dr. Fatma Ayanoğlu Şişman: Evet, bu sene kongrenin konseptini değiştirerek Antalya’da yapacağız. Kongreye katılan akademisyenlerimiz hem dinlesinler, hem konaklasınlar diye böyle bir şey düşündük. Bu sene katılım olarak ta geçtiğimiz yıllara göre iki katına çıktı. Bu ilgi ve alaka karşısında bizde kendimizce bir şeyler katmaya çalıştık. Bir takım geziler ve etkinlikler organize ettik. Kongrenin içeriğinde akademik çalışmaların yanı sıra, kongre esnasında verilen aralarda  biraz daha insanları eğlendiren sosyal içeriği bol olan aktivitelere  de yer verdik.
 
BU KONGRE HERKESİ İLGİLENDİRİYOR
Sizin de sürekli ifade ettiğiniz gibi çok önemli bir kongre olacak. İş dünyasının yanı sıra siyasetçilerimizde yer alacaklar mı?
Doç. Dr. Fatma Ayanoğlu Şişman: Bu kongre herkesi ilgilendiriyor. Dediğim gibi çok iyi hazırlandık. Bin dört yüze yakın sayfa sayısı ile kongre kitapçığımızı bastık. Bu çok önemli. Belki de bu zamana kadar yapılan kongre kitapçıklarının içerisinde en çok sayfa sayısına sahip bir kitap oldu. Çünkü inanılmaz talep oldu. Herkesi ilgilendiren konuların konuşulacak olması katılımı zirveye çıkardı. Çünkü herkes bi yerlerde, gerek kamu şirketinde, gerekse özel işletmelerde bir yerde çalışıyor. Onun için birçok önemli insanı da davet ettik.  Ayrıca siyasetçilerimizin hepsine davetiyemizi gönderdik. Cumhur başkanlığı, başbakanlık, TBMM’ye, ev sahibi olarak Antalya belediye başkanına davetiyelerimizi ulaştırdık. Basınımızı ve medya kuruluşlarımızı davet ediyoruz. İnşallah kongremiz basın-yayın  kuruluşlarımız da yeterli ilgi ve alakayı gösterir.

Kısaca, Doç. Dr. Fatma Ayanoğlu Şişman
 
1998 Yılında Mimar Sinan Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi İstatistik Bölümünü bitirdikten sonra, Marmara Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi, İşletme Bilim Dalı, Yönetim-Organizasyon Anabilimdalında Yüksek Lisans ve Doktora programlarını tamamlamıştır.
 
2007-2009 yılları arasında Harvard Business Schoolda ziyaretçi öğretim üyesi olarak bulunmuş özellikle stratejik yönetim ve örgütsel davranış konularında çeşitli araştırmalar yapmıştır.
 
2012 yılında Doçent ünvanı almıştır. Kariyer Yönetimi, Sağlık Yönetimi ve Örgütsel Davranış konularında kitap, çeviri ve kitapta bölüm yazmıştır.
Ulusal ve uluslararası dergilerde yayınlanan çok sayıda makale ve tebliği bulunmaktadır. İşletme Yönetimi, Kariyer Yönetimi, Teknoloji ve Yenilik Yönetimi, Stratejik Yönetim, Davranış Bilimleri, İletişim ve Beden Dili gibi konularda dersler vermektedir.
 
Doç. Dr. Fatma Ayanoğlu Şişman, Halen Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletme Bölüm Başkan Yardımcılığı görevini sürdürmektedir.