Yaşam
Giriş Tarihi : 14-10-2021 18:34   Güncelleme : 14-10-2021 18:34

Tekerlekli sandalye almak için yıllardır kapak topluyor

Tuzla'da yaşayan Şaban Köse, 5 yıldır her sabah toplam 12 kilometre yol yürüyerek Tuzla Sahili'ndeki plastik şişe kapaklarını ihtiyaç sahiplerine tekerlekli sandalye almak için topluyor.

Tekerlekli sandalye almak için yıllardır kapak topluyor

Tekerlekli sandalye almak için yıllardır kapak topluyor

 

İhtiyaç sahiplerine tekerlekli sandalye almak için sabahları 12 kilometre yürüyüp kapak topluyor

- 54 yaşındaki Şaban Köse, her sabah spor yapmak ve insanların yerlere attığı plastik şişelerin kapakları toplayıp engelli ve yaşlılara tekerlekli sandalye almak için yollara düşüyor

- Köse:

- "Çöplerinin içerisindeki plastik şişe kapaklarını da yanımda getirdiğim poşetin içine tek tek ayırarak koyuyorum. Her gün 1 saatten fazla zamanımı bu işe ayırıyorum"

- "Bu yaz 50 ila 60 bin arasında plastik şişe kapağı topladım. Sağlığım elverdiği sürece bu işi yapmaya devam edeceğim"

- Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı:

- "Kendisi topladığı kapakların ihtiyaç sahiplerine ulaşması noktasında çok güzel bir çalışma yapıyor. Her sabah Tuzla Sahili'ne geliyor ve plastik şişe kapaklarını toplayıp biriktiriyor”

 

54 yaşındaki esnaf Köse, her sabah hem spor yapmak hem de insanların yerlere attığı plastik şişelerin kapaklarını toplayıp engelli ve yaşlılara tekerlekli sandalye almak için yollara düşüyor.

 

Gün aydınlandıktan sonra evinden çıkıp Tuzla Sahiline gelen Köse, yeşil ve deniz kenarındaki taşlık alanlardan plastik şişeleri tek tek toplayarak yanındaki poşete koyuyor. Köse, bununla da kalmayıp sahile atılan çöpleri kategorilere ayırıyor, geri dönüşüm kutularına atıyor.

 

Topladığı kapakları evinin bahçesinde biriktiren Köse, daha sonra bu kapakları ihtiyaç sahibi engelli ve yaşlılara tekerlekli sandalye alınması için Tuzla Belediyesi'ne teslim ediyor.

 

Plastik şişe kapaklarını toplayan Köse'ye binasındaki komşuları da yardım ediyor. Ayrıca Tuzla Sahili'nde Köse'nin kapak topladığını bilen vatandaşlar da topladıkları kapakları ona teslim ediyor.

 

AA muhabirine açıklamada bulunan Köse, genelde yaz dönemleri her sabah gün aydınlandıktan sonra Tuzla Sahili'ne yürüyüş yapmaya geldiğini söyledi.

 

İnsanların sahile bıraktığı çöpleri, temizlik görevlilerinin alması için belirli noktalara bıraktığını belirten Köse, "Çöplerin içerisindeki plastik şişe kapaklarını, yanımda getirdiğim poşete tek tek ayırarak koyuyorum. Her gün 1 saatten fazla zamanımı bu işe ayırıyorum." diye konuştu.

 

Şaban Köse, 5 yıldır hobi amaçlı kapak topladığını anlatarak, şöyle devam etti:

 

"Biriktirdiğim kapakları evimin bahçesine getirip oradaki damacanaların içerisinde biriktiriyorum. Her sabah buradayız. Hem spor yapıyorum hem de iyiliğe vesile oluyorum. Arkadaşlarım da bana sabahları eşlik ediyor. Sahilde beni gören insanlar da bana yardımcı oluyorlar. Topladıkları kapakları sabahları bana teslim ediyorlar. Biriktirdiğim kapakları ihtiyaç sahibi engelli ve yaşlı vatandaşlara, tekerlekli sandalye alıp vermeleri için Tuzla Belediyesi yetkililerine teslim ediyorum. Bu yaz 50 ila 60 bin arasında plastik şişe kapağı topladım. Sağlığım elverdiği sürece bu işi yapmaya devam edeceğim. Başka insanlara da böyle bir iyiliğe katkı sunmalarını tavsiye ediyorum."

 

- "Daha temiz yaşamak istiyorsak çevreyi kirletmememiz gerekiyor"

 

İnsanların sahilleri bulduğu gibi bırakması gerektiğini dile getiren Köse, "Her sabah sahilleri çöp atılmış şekilde görüyorum. Yediklerini bir poşete koyup bir kenara bıraksalar, onları da belediye görevlileri alabilir. Çevremize böyle yapmaya gerek yok. İnsanların daha duyarlı olması, sahillerimizi kirletmemesi lazım. İnsanların attığı her çöpün çevreye zararı olduğunu, geri dönüşüm yararı olduğunu benimsemesi lazım. Dünya hepimizin dünyası. Dünyayı kirlettin mi evini de kirletmiş oluyorsun. Daha temiz yaşamak istiyorsak etrafı da kirletmememiz gerekiyor." ifadelerini kullandı.

 

Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı da Şaban Köse'nin Tuzla'da geri dönüşüme büyük katkı sağlayan çevre dostu bir insan olduğunu anlattı.

 

Şaban Köse'nin yapmış olduğu iyiliği takdir ettiğini belirten Yazıcı, şunları kaydetti:

 

"Kendisi topladığı kapakların ihtiyaç sahiplerine ulaşması noktasında çok güzel bir çalışma yapıyor. Her sabah Tuzla Sahili'ne geliyor ve plastik şişe kapaklarını toplayıp biriktiriyor. Biriktirdiği kapakları da belediyemize teslim ediyor. Biz de gelen talepler doğrultusunda geri dönüşümden temin ettiğimiz tekerlekli ve elektrikli sandalyeleri ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyoruz. Bu tür çalışmaları yapan ve sadece kendi mutluluğu için değil, başkalarının mutluluğu için de çalışma yapan Şaban Bey gibi insanlarla Tuzla'da olmaktan mutluluk duyuyorum. İnanıyorum ki bu tip çalışmalar farklı insanlarda da farkındalık oluşturacak ve genele yayılmasını sağlayacaktır."