Ekonomi
Giriş Tarihi : 13-11-2014 23:24

Gümrüklerde Araçlar Tek Peronda Kontrol Edilecek

Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, şu an birçok gümrükte araç giriş çıkışlarıyla ilgili işlemlerin 3-4 peronda durarak yapıldığını belirterek, “Bunu teke düşüreceğiz” dedi.

Gümrüklerde Araçlar Tek Peronda Kontrol Edilecek
Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, şu an birçok gümrükte araç giriş çıkışlarıyla ilgili işlemlerin 3-4 peronda durarak yapıldığını belirterek, “Bunu teke düşüreceğiz” dedi.
 
Bakan Canikli, Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) Genişletilmiş Başkanlar Kurulu Toplantısı’na katıldı.  Toplantının açılışında konuşan Canikli, ihracatın Türkiye için bir dava olduğunu belirterek, son 12 yılda ihracatçıların bu davayı başarı hikayesine dönüştürdüklerini söyledi.
 
2008 krizinden sonra Türkiye’den ya da ihracatçılardan kaynaklanmayan nedenlerle özellikle AB ülkelerine ihracatta yüzde 22’lik bir daralma yaşandığını hatırlatan Canikli, bu daralmada hükümetin ya da ihracatçıların bir katkısı olmadığını vurguladı. Canikli şöyle devam etti: “Fakat Türkiye ekonomisi ve ihracatçılar bu sorunun kısa sürede telafi edilmesi için inanılmaz gayret gösterdiler, bunun dünyada örneği var mı bilmiyorum ama, çok kısa sure içinde özellikle ihracat yapılan ülke yelpazesi çok süratli şekilde genişletilerek burada oluşan açık çok kısa sürede telafi edildi. Kısa sürede bu telafinin gerçekleştirilmiş olması hem yapının inanılmaz dinamik özelliğini sergiliyor hem de gelecek için bizlere umut ve güven veriyor.”
 
Türkiye'de ticaretin, son günlerde komşu ülkelerdeki ateş çemberinden etkilenmesinin normal olduğunu dile getiren Canikli, özellikle Irak’a olan ihracatın bu gelişmelerden etkilendiğini söyledi.
 
Bakan Canikli, daha çok Ar-Ge harcaması olarak özetlenebilecek bir hamle gerektiğini, Başbakan Davutoğlu’nun açıkladığı eylem planının bu bağlamda ekonominin kılcal damarlarına inerek oradaki tıkanıklıkları ortadan kaldıracağını ifade etti.
 
Bakan Canikli, " ortalama ihracat işlemlerini tamamlama süresi 2002 yılında 10 saatin üzerindeyken, 2014 yılının ilk 10 ayında ortalama 2 saat 39 dakikaya düşmüştür” dedi.
 
Bu sürelerin düşmeye devam edeceğini bildiren Canikli, bunu sağlamak amacıyla tüm gümrük kapılarında yeniden modernize etme çalışmalarını başlattıklarını dile getirderek şunları ifade etti. “Şu an birçok gümrükte araç giriş çıkışlarıyla ilgili 3-4 peronda durarak işlemler yapılıyor. Bunu teke düşüreceğiz. Eğer x-ray yönlendirilmesi gerekiyorsa bir de oraya yönlendirilecek, onun dışında hepsi tek peronda sonuçlandırılacak. Pasaport kontrolü konusunda İçişleri Bakanlığı ile bu anlamda görüşmelerimiz devam ediyor. İş akışı da en hızlı olacak şekilde planlıyoruz. Sarp Sınır Kapısı ile ilgili proje ihalesini yaptık 1,5-2 ay içinde proje tamamlanacak. Kapıkule ile ilgili de proje hazır gibi diyebiliriz.”
 
Canikli, kısa vadede gümrük kapılarında Türkiye’den kaynaklanan nedenlerle kuyruk oluşmamasını hedeflediklerini, yaz dönemine kadar bunu gerçekleştirmek istediklerini belirtti.