Haber
Giriş Tarihi : 28-10-2013 18:28

Gül, Cumhuriyetin kuruluşunun 90. yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı

Cumhuriyetin kuruluşunun 90. yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımlayan Cumhurbaşkanı Gül, "Sorunlarımızı demokratik bir olgunlukla, cesaretle, konuşarak, barış içerisinde çözeceğimizden ve sıkıntılarımızı hızla aşacağımızdan şüphe duymuyorum" dedi.

Gül, Cumhuriyetin kuruluşunun 90. yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı
Cumhuriyet’in, Türk milletinin Büyük Atatürk önderliğinde verdiği emsalsiz mücadelenin, onurlu duruşunun, vatan sevgisinin, egemenliğine sahip çıkma ve bağımsız yaşama iradesinin ortaya çıkardığı bir eser olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Gül, Atatürk’ün liderliği ve Yüce Meclisimizin cesur kararları neticesinde Kurtuluş Savaşı’nda tarihi bir başarı elde edilmesi ve ardından Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasının, Anadolu’daki bin yıllık egemenliğimizi ebedileştiren ileri görüşlü bir adım oluğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Gül, Cumhuriyetimizin kazanımlarının, bir asra yaklaşan zaman diliminde katettiği mesafenin, ülkemizin bölgesindeki ve dünyadaki saygın konumunun, büyük bir iftihar vesilesi olduğunu kaydederek, “90 yıl milletlerin hayatında çok uzun bir süre değildir. Böyle bir çerçeveden bakıldığında Cumhuriyet’in çok fazla kökleştiğini ve halkımız tarafından benimsendiğini görmekteyiz. Bugün Cumhuriyet’in ve onun kazanımları, halkımız arasında fark edilenin çok üzerinde bir mutabakata dönüşmüştür. Bu hususta vatandaşlarımızın hiçbir tereddütü de yoktur. Uzun yıllar devam eden savaşlar nedeniyle yanmış yıkılmış, imkansızlıklar içindeki Türkiye’nin, bu kadar kısa bir süre içerisinde, modern bir devlete dönüşmesi ve bugünkü seviyeye ulaşmasını, örnek bir başarı ve gurur tablosu olarak görüyorum” dedi.

“CUMHURİYET’İN EN ÖNEMLİ FAZİLETİ, EŞİTLİK, ADALET, HÜRRİYET VE ÖZGÜR SEÇİMDİR”
Mesajında, “Cumhuriyet’in en önemli fazileti, eşitlik, adalet, hürriyet ve özgür seçimdir. Millet egemenliğine dayanan, gücünü millet iradesinden alan Cumhuriyet rejiminin temel esasları, bireylerin hak ve özgürlüklerini teminat altına alması, herkese fırsat eşitliği sunması, toplumda adalet duygusunun yerleşmesini sağlayacak bir hukuk düzenini tesis etmesidir. Bugün herkes, bu ülkenin eşit haklara sahip, asil ve özgür vatandaşlarıdır. Ve ayrım gözetilmeksizin herkes, Cumhuriyetimizin gerçek sahibidir” diyen Cumhurbaşkanı Gül, diğer taraftan da Cumhuriyetimizin en belirgin özelliğinin, demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti olması olduğunu ifade etti.
Cumhurbaşkanı Gül, bu temel niteliklerin, bölgemizde yaşanan gelişmeler göz önüne alındığında; Türkiye Cumhuriyeti’nin daha başlangıçta ne kadar sağlam temeller üzerine kurulduğunu ortaya koyduğunu sözlerine ekleyerek, “Esasen tarihin akışı da, ülkemizin dayandığı esas ve değerlerin isabetini çarpıcı bir şekilde ortaya koymuş bulunmaktadır. Sizlerin de bildiği gibi, Türkiye’nin bugün en güçlü dönemini yaşadığı tartışma götürmez bir gerçektir. Memnuniyetle ifade etmek isterim ki, 90 yıldır devam eden ve özellikle son yıllarda daha da ivme kazanan gayretler sayesinde Türkiye, büyük dönüşümleri ve kalkınma atılımlarını başarıyla hayata geçirebilmiştir. Demokrasimizin de aynı paralelde büyük bir olgunluk seviyesine ulaşmış olması, ayrıca iftihar kaynağımızdır” dedi.

“TÜRKİYE’NİN ULAŞTIĞI SEVİYE DİKKATLE VE İLGİYLE TAKİP EDİLMEKTEDİR”
Cumhurbaşkanı Gül, modernleşme sürecinin, yükselen demokratik standartları, çoğulcu parlamenter sistemi, gelişen ekonomisi, siyasi istikrarı ile yumuşak güç bakımından Türkiye’nin ulaştığı seviyenin dikkatle ve ilgiyle takip edildiğini dile getirerek sözlerini “Bunları söylerken, yumuşak güç unsurları, kazanımları ve demokratik rejiminin nimetleriyle ilham kaynağı olan ve model alınan, etki alanı güçlü bir Türkiye’den söz ediyoruz. Türkiye çağdaş değerlere dayalı demokratik rejimiyle bölgesinde bir yıldız gibi parlamaktadır” şeklinde sürdürdü.

Cumhuriyet’in demokrasi ayağının hep sorunlu olduğuna da dikkat çeken Cumhurbaşkanı Gül, “ Demokrasi eksiğinin yakın tarihimizde neden olduğu meseleleri hepimiz yaşadık. Bugün gelinen noktada Türkiye, Cumhuriyetimizi çağdaş bir demokrasiyle taçlandırma yolunda önemli mesafe katetmiştir. Son yıllarda gerçekleştirilen köklü reformlar, özgürlükleri genişletirken, hukukun üstünlüğünü esas alan modern bir devlet ve toplum düzeninin temellerini de güçlendirmiştir. Kabul edilmelidir ki, Cumhuriyetimizin demokratikleşmesi, ülkemizin son yıllardaki en büyük kazanımıdır. Tüm bunlar da göstermektedir ki Türkiye, sadece ekonomik, siyasi, askeri ve beşeri açıdan değil, demokratikleşme açısından da, “muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkma” hedefi doğrultusunda emin adımlarla ilerlemektedir” dedi.

“TÜRKİYE YÖNÜNÜ HEP İLERİYE ÇEVİRMİŞ, SORUNLARINI ÇÖZME İRADESİNİ KAYBETMEMİŞTİR”
Türkiye’nin bugün geldiği noktaya da değinen Cumhurbaşkanı Gül, Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk başta olmak üzere tüm liderlerimizden siyasi partilerimize, her türlü meslek erbabından sivil toplum kuruluşlarına milletimizin on yıllar süren ortak çabasının ve modernleşme iradesinin bir ürünü olduğunu ifade ederek, “Bugüne kadar sorunlarını kendi iradesiyle çözmesi, ülkemizi ve milletimizi farklı kılan bir özelliktir. Bundan sonra da sorunlarımızı adım adım giderek, demokratik bir olgunlukla, cesaretle, konuşarak, barış içerisinde çözeceğimizden, sıkıntılarımızı hızla aşacağımızdan şüphe duymuyorum. Her milletin tarihi süreçte inişleri, çıkışları olmuştur. Demokratik süreç kimi zaman kesintiye uğrasa da, ekonomik sıkıntılar gelişme ivmesini olumsuz etkilese de, Türkiye yönünü hep ileriye çevirmiş, sorunlarını çözme iradesini kaybetmemiştir” dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye’nin bugün, güçlü bir vizyonla hedeflerine doğru ilerlediğini, ülkemizin büyüklüğüne yakışan, gıpta ile bakılan projelerle yoluna devam ettiğini belirterek sözlerini, “Cumhuriyetimizin kazanımlarının üzerine daha büyüklerini inşa etmek, önümüzdeki süreçte temel önceliğimizi oluşturmaktadır. Ülke olarak katettiğimiz önemli mesafeye rağmen, eksikliklerimizin bulunduğunun idraki içindeyiz. Türkiye’nin, insani gelişmişlik endeksinde daha üst sıralara taşınması; demokrasi, ekonomi, kültür, sanat, eğitim, sağlık, altyapı, bilim ve teknoloji, ile çevre alanlarında gelişmiş ülkelerin standartlarını yakalaması için çalışıyoruz. Demokrasi ve ekonominin birlikte yükselmesine özel bir önem veriyoruz” şeklinde sürdürdü.

“KÜRESEL BÜTÜN ALANLARDA AKTİF ROL OYNAYAN BİR TÜRKİYE’YE ULAŞILMASI, “MUASIR MEDENİYETLER SEVİYESİNİN ÜSTÜNE ÇIKMA” HEDEFİNİN DE TAŞIYICISI OLACAKTIR”
On yıl sonra Cumhuriyetimizin bir asrı tamamladığını hatırlatan Cumhurbaşkanı Gül, “Avrupa Birliği ile üyelik müzakerelerini tamamlamış, dünyanın en büyük ekonomileri arasındaki yerini almış, en gelişmiş demokratik standartları yakalamış, küresel bütün alanlarda aktif rol oynayan bir Türkiye’ye ulaşılması, “muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkma” hedefinin de taşıyıcısı olacaktır. Bugünkü mevcut göstergeler, bu hedeflerin çok da uzak olmadığını ortaya koymaktadır. Ayrıca Cumhuriyetimizin gurur verici başarıları, bizlere haklı olarak bu güveni vermektedir” dedi.
 
Cumhurbaşkanı Gül, sözlerini söyle tamamladı: “Bu duygularla, yurt içindeki ve dışındaki siz değerli vatandaşlarımın, parlak geleceğimizin mimarları olacak sevgili çocuklarımızın ve gençlerimizin Cumhuriyet Bayramı’nı kutluyorum. Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Atatürk’ü, silah arkadaşlarını ve bu toprakları vatan yapan aziz şehitlerimizi saygı ve rahmetle, gazilerimizi minnetle anıyorum. Bütün vatandaşlarımıza bu büyük bayram gününde selam ve sevgilerimi sunuyorum.”