Haber
Giriş Tarihi : 07-10-2012 20:33

Denizlerde de engelleri aşacağız

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, ''Denizlerde de engelleri aşacağız. Engelli vatandaşlarımızın denizyolu taşımacılığına ulaşımını kolaylaştırmak için Engelsiz Denizler Projesi'ni başlattık'' dedi.

Denizlerde de engelleri aşacağız
Bakan Yıldırım, yaptığı açıklamada, Türkiye'de 8 milyona yakın engelli vatandaşın bulunduğunu, yapılan tüm çalışmalarda engelli vatandaşları da düşünerek hareket ettiklerini ifade etti. Türkiye'de ''engellilik'' konusunda farkındalığın son yıllarda oluşmaya başladığına dikkati çeken Yıldırım, şöyle konuştu:
 
''Türkiye'de 8 milyona yakın engelli vatandaşımız, 65 milyona yakın da engelli olmaya aday vatandaşımız bulunuyor. Ancak engellilik durumunun ne kadar önemli olduğunun farkında değiliz. Hükümet olarak, göreve geldiğimiz günden bu yana konunun önemini bilerek engelliler için önemli hizmetleri yerine getirdik. Bakanlığımız bünyesinde bu konuya ayrı bir önem verdik. Sadece birkaç yılda engelli vatandaşlarımızın ulaşım ve erişim problemini, çözme noktasına getirmekle kalmadık, istihdam edilmelerini de sağladık.'' 
 
''Marmaray'da da engelli vatandaşlarımızı unutmadık''
Bakan Yıldırım, havaalanlarında ve demiryolu garlarında engelli vatandaşlara yönelik düzenlemeler yaptıklarını, bu kapsamda Sabiha Gökçen Havaalanı'nın Türkiye'nin ilk engelsiz havaalanı olduğunu söyledi. Türk Telekom tarafından, ev telefonu faturalarının görme engelli abonelere Braille alfabesiyle ulaştırılmaya başlandığını ifade eden Yıldırım, hızlı trenlerde engellilere özel tuvaletler ve tekerlekli sandalyedeki yolcunun rahat seyahat edebilmesine olanak sağlayacak özel bölümler yapıldığını anlattı. Yüzyılın projesi olarak adlandırılan Marmaray'ın, engelliler için de 'yüzyılın projesi' olacağını belirten Yıldırım, ''Marmaray'ı, tamamen engelli vatandaşlarımıza uygun olarak tasarladık. 2009 yılında başlatılan 'Ben de Varım' projesiyle de engelli gençlerin çağrı merkezlerinde istihdam edilmesini de sağladık'' diye konuştu. 
 
''Artık denizler de engelsiz olacak''
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım, engellilere yönelik projelerin tüm ulaşım modlarını kapsayacak şekilde yaygınlaştırılmasını amaçladıklarını söyledi. 
Denizyolu taşımacılığını kullanmak isteyen engelli yolcuların, deniz araçlarına güvenli bir şekilde ulaşması ve kullanabilmesi yönünde gerekli tedbirlerin alınmasının büyük önem taşıdığını vurgulayan Yıldırım, ''Bu kapsamda deniz yolunu tercih eden yolculara hizmet veren tüm tesislerde, engelli vatandaşlara yönelik tedbirlerin alınması ve engelli yolcuların diğer yolcularla eşit şartlarda seyahat edebilmesine yönelik imkanların ek ücret talebinde bulunulmaksızın yerine getirilmesini içeren 'Engelsiz Denizler Projesi'ni hayata geçiriyoruz, artık denizler de engelsiz olacak'' dedi.