Siyaset
Giriş Tarihi : 09-09-2012 17:54

CHP Genelkurmay Başkanını istifaya davet etti

CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan, “Genelkurmayın, ‘aslında olayda kimsenin suçu olmadığı ve tek suçun el bombalarında olduğu’ biçiminde özetlenebilecek açıklaması birilerini tatmin etse de, ulusumuzu ve acılı aileleri tatmin etmekten uzaktır” dedi.

CHP Genelkurmay Başkanını istifaya davet etti
CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan CHP’nin internet sitesinde de yayınlanan açıklamasında güncel gelişmeleri değerlendirdi. Tarhan açıklamasında şu ifadelere yer verdi.
 
“Genelkurmayın açıklaması ulusumuzu ve acılı aileleri tatmin etmekten uzaktır.”
“25 askerimizin şehit olması ile sonuçlanan patlama olayı ile ilgili basındaki bilgiler dışında bu aşamada olayın oluş şekli ile ilgili teknik ve özel bilgilere sahip değiliz. Ancak, Genelkurmayın “aslında olayda kimsenin suçu olmadığı ve tek suçun el bombalarında olduğu” biçiminde özetlenebilecek açıklaması birilerini tatmin etse de ulusumuzu ve acılı aileleri tatmin etmekten uzaktır.
 
“Genelkurmay Başkanından istifa sorumluluğunu yerine getirmeyecekse saygın bir izahat yapmasını bekliyoruz.”
Bir linç ve yok etme kampanyasına dönüşen tutuklamaların orduda ciddi bir moral bozukluğu, motivasyon eksikliği, otorite boşluğu ve zincirleme disiplin zafiyetine yol açıp açmadığından tutun, çok eski tarihli el bombalarının hangi mevzuata dayanarak üstelik acemi askerlerimiz eliyle cephaneliklerde saklandığı da dahil olmak üzere; nedenleri ve sorumlularını da içerir şekilde, kendisinden kamuoyuna bu gizemli olayı bir an önce açıklaması beklenen Genelkurmay Başkanından istifa sorumluluğunu yerine getirmeyecekse eğer, güncel tartışmaların dışında kalarak saygın bir izahat yapmasını bekliyoruz.