Dünya
Giriş Tarihi : 13-09-2012 18:39

Büyükelçi ve 3 elçilik görevlisinin öldürülmesi çok çok kaygı verici

Başbakan Erdoğan, "ABD büyükelçisi ve üç görevlisinin öldürülmesini şiddetle kınıyorum" dedi.

Büyükelçi ve 3 elçilik görevlisinin öldürülmesi çok çok kaygı verici
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Hz. Muhammed'e hakaret içeren ABD yapımı filme karşı düzenlenen protestolarda ABD'nin Libya Büyükelçisi ve 3 elçilik görevlisinin öldürülmesi konusunun çok çok kaygı verici olduğunu belirterek, ''Diplomatları hedef alan bu tür saldırıları, en sert şekilde nefretle kınıyorum'' dedi.
 
Erdoğan, Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç ile eşbaşkanlık yaptığı Türkiye-Ukrayna Yüksek Düzeyli Stratejik Konseyi Toplantısı ardından Yanukoviç ile Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda ortak basın toplantısı düzenleyerek, gazetecilerin sorularını yanıtladı.
 
ABD'de yayımlanan filmin ardından İslam dünyasındaki tepkiler ve Libya'daki ABD büyükelçisinin öldürülmesiyle ilgili değerlendirmesinin sorulması üzerine Erdoğan, ABD büyükelçisi ve 3 görevlinin öldürülmesi konusunun çok çok kaygı verici olduğunu, bunu şiddetle kınadığını söyledi.
 
Konuyla ilgili taziye mesajını dün ABD Başkanı Barack Obama'ya gönderdiğini kaydeden Erdoğan, şöyle devam etti:
 
''Her şeyden önce acılarını paylaşıyoruz. Türkiye bugüne kadar dünyada büyükelçilerini, diplomatlarını ne yazık ki teröre kurban vermiş bir ülke. O nedenle diplomatları hedef alan bu tür saldırıları en sert şekilde nefretle kınıyorum. Terörle mücadelenin biz her zaman yanında olduk. Zira şu anda terörle mücadele içerisinde olan bir ülkeyiz bunun ne olduğunu çok iyi biliriz. Her türüyle mücadelede kararlılığımız var. Çünkü terörün dini, milleti, ülkesi yoktur, teröre karşı ortak bir mücadele şarttır. İnanıyorum ki bu hadise, Libya'daki demokratik dönüşüme yönelik atılan adımları engellemeyecektir.''