İstanbul
Giriş Tarihi : 19-10-2012 13:01

Boğaz’ın suyu Haliç‘e can suyu olacak

İstanbul Boğazı'ndan alınan deniz suyunun Kağıthane Deresi üzerinden Haliç'e ulaştırılması dolayısıyla Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla 21 Ekim'de tören düzenlenecek.

Boğaz’ın suyu Haliç‘e can suyu olacak
Yeni bir çevre projesini daha hayata geçiyor. İstanbul Boğazı'ndan alınan deniz suyunu Kağıthane Deresi üzerinden Haliç'e ulaştırıyoruz. Böylece Haliç'in suyunu yenileyerek canlı çeşitliliğini artırıyoruz.

Kontrolsüz bir şekilde akan evsel ve sanayi kaynaklı atıksularla kirlenen Haliç için umutlar tükenmişti. Dayanılmaz kokusu ve çamuruyla anılıyordu. Çoğu yeri bataklıktı. Kirlilik nedeniyle canlı hayatı sona ermişti. İstanbul'un doğal limanı, tarih boyunca bolluk ve bereketiyle anılan Haliç'in kurtarılması imkânsız görülerek toprakla doldurulması öneriliyordu.

Yapılan kararlı ve azimli çalışmalarla Haliç'te bugün deniz kokusu var. Toprakla doldurulması teklif edilen mavi sularında çeşit çeşit balık var. Üniversiteler, kütüphaneler, kongre ve kültür merkezleri, müzeler var.

Haliç'in kurtarılması için;

*Haliç kıyısındaki sanayi tesislerinin faaliyetine son verildi,

*Haliç'e gelen atıksular arıtma tesislerine iletildi,

*Haliç'te zaman içerisinde birikmiş olan çamur taranarak uygun bir alana toplandı,

*Haliç ve çevresi yeniden düzenlendi.

Tüm bu çalışmalar ışığında, İstanbul Boğazı'ndan alınan deniz suyunun Haliç'e ulaştırılmasına olanak sağlayacak tünelin açılışını da 21 Ekim Pazar günü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla gerçekleştiriyoruz.

Tamamlanan bu tünelle Haliç'teki çözünmüş oksijen miktarını arttırılarak Haliç suyunun yenilenmesi ve biyolojik çeşitliliğin artması sağlanacaktır.