Yaşam
Giriş Tarihi : 19-11-2014 23:36

Bakan Işık; "Nitelikli ara elemana ihtiyacımız var

Bilim ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık Ankara Sanayi Odası 1. Organize Sanayi Bölgesi'ndeki ASO Teknik Koleji'nde incelemelerde bulundu.

Bakan Işık;
Bilim ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık Ankara Sanayi Odası 1. Organize Sanayi Bölgesi'ndeki ASO Teknik Koleji'nde incelemelerde bulundu.
 
Okul müdürü Mustafa Daşçı'dan bilgi alan Işık, daha sonra öğrencilerin mesleki eğitimlerinde kullandıkları makineleri ve salonları inceledi. Daha sonra 9. sınıf örencilerinin matematik dersine katıldı. Öğrencilere, çözdükleri matematik problemlerinin ardından mutlaka sağlama yapmaları gerektiği konusunda tavsiyelerde bulunan Işık, bunu nasıl yapacaklarını da örnekle anlattı.
 
Nitelikli eleman ihtiyacımız var.
 
Okuldaki incelemelerin ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Işık, ülkenin üretimini ve istihdamını artırması için en çok ihtiyaç duyulan alanın nitelikli insan kaynağı olduğunu bildirdi. Özellikle sanayide nitelikli insan ihtiyacı konusunda ciddi taleple karşı karşıya olduklarını dile getiren Işık, OSB'lerin içinde kurulan liselerin hem teorik hem de pratik eğitim konusunda ciddi imkan sunduğunu ifade etti.
 
Öğrencilerin, buralarda devletin verdiği imkanların da üstünde ciddi bir kolej eğitimi aldıklarını anlatan Işık, "Bu modelin çok başarılı ve faydalı olduğunu görüyoruz. Bu modelin bundan sonra geliştirilmesi ve OSB'ler içinde yaygınlaştırılması için daha fazla gayret göstereceğiz. Bu okulları nitelikli, aranan eleman yetiştirilmesi için bir sıçrama