Boğaziçi Gündem Gazetesi
HV
02 TEMMUZ Cumartesi 14:56

Istanbul Haberleri

Son dakika Istanbul haberleri ve Istanbul haberleri ile ilgili tüm sıcak gelişmeleri sayfamızdan takip edebilirsiniz. Istanbul ile ilgili 50 haber listeleniyor.

istanbul haber

 

İstanbul Boğazı'nın iki yakasında, Avrupa ve Asya'ya yaklaşık olarak eşit uzaklıkta yer almaktadır. İstanbul'un 2017 yılında nüfusu 14.787.000 olarak tahmin edilmiştir. Şehir 604 kilometrekare (233 mil kare) bir alanı kaplar ve 57 kilometre (35 mil) kıyı şeridi uzunluğuna sahiptir.

İstanbul antik çağlardan beri yerleşim yeridir ve MÖ 324 yılında Megaralı Yunan kolonistler tarafından Bizans olarak kurulmuştur. 1453'te Osmanlı İmparatorluğu tarafından fethedilmesinden sonra Konstantinopolis, Türkiye'nin başkenti oldu; bu statü, Ankara'nın ülkenin yeni başkenti olduğu 1923 yılına kadar korunmuştur. İstanbul, uzun tarihi boyunca bir imparatorluk başkenti (330-1453) olarak hizmet vermiştir.

İstanbul, Dünyanın en iyi turistik mekanlarından biridir.

İstanbul, Türkiye'nin en kalabalık şehridir ve 1453'ten beri ülkenin başkentidir. Avrupa ile Asya'yı birbirinden ayıran İstanbul Boğazı'nın iki yakasında yer alır. İstanbul, 12 milyondan fazla nüfusa sahip olup, onu Avrupa'nın ve aynı zamanda tüm Türkiye'nin en büyük şehirlerinden biri yapmaktadır.

Şehir, özellikle imalat sanayileri için önemli bir uluslararası ticaret merkezidir. Şehrin mevcut ekonomik büyümesi, büyük ölçüde gelişen turizm endüstrisine bağlanabilir. İstanbul, her yıl tahmini 7 milyon turistin ziyaret ettiği Batı ülkelerinden gelen ziyaretçi sayısında son yıllarda bir artış gördü.

İstanbul, komşu olarak iki kıtaya sahip olan dünyadaki tek şehirdir.

İstanbul iki kıtada bulunur: Avrupa ve Asya. Aynı zamanda komşu olarak iki kıtaya sahip olan dünyadaki tek şehirdir.

İstanbul, Türkiye'nin en büyük şehridir. Aynı zamanda dünyanın en tarihi şehirlerinden biridir. İstanbul, MÖ 667'de Megaralı Yunan kolonistler tarafından kurulmasına kadar uzanan uzun ve zengin bir tarihe sahiptir.

İstanbul adı "Konstantin şehri" anlamına gelir. Türkler burayı "İstanbul" veya "Konstantiniyye" olarak adlandırırken, bazı Batılılar onu "Konstantinopolis" olarak adlandırıyor.

İstanbul, Bizans İmparatorluğu, Osmanlı İmparatorluğu ve Türkiye Cumhuriyeti dahil olmak üzere birçok imparatorluğun başkenti olmuştur. Bugün yaklaşık 15 milyon kişiye ev sahipliği yapıyor.


İstanbul, 2500 yılı aşkın süredir kesintisiz olarak yerleşim gören dünyadaki tek şehirdir. Zengin kültürü ve tarihiyle ilgi çeken bir şehrimizdir.

Bugün İstanbul'un nüfusu yaklaşık 15 milyon kişi ve hızla büyümeye devam ediyor: 2020 yılına kadar İstanbul'un 20 milyon nüfusa sahip olacağı tahmin ediliyor. Bugün İstanbul'un nüfusu yaklaşık 15 milyon kişi ve hızla büyümeye devam ediyor: 2020 yılına kadar İstanbul'un 20 milyon nüfusa sahip olacağı tahmin ediliyor.

Türkiye'nin en kalabalık şehri her zaman dünyanın her yerinden göçmenlere ev sahipliği yapmıştır: Rumlar, Ermeniler, Yahudiler

İstanbul, tarihi boyunca birçok imparatorluk tarafından yönetilmiş bir şehirdir. Doğu ve Batı'nın buluştuğu, kültürlerin, geleneklerin ve dinlerin karıştığı bir yerdir.

Bu yazıda İstanbul'un geçmişinin bugünkü karakterini nasıl şekillendirdiğini araştırıyoruz.

İstanbul, 14 milyondan fazla nüfusu ile dünyanın en büyük şehirlerinden biri olan bir metropoldür. Şehir zamanla geleneksel bir Osmanlı kasabasından uluslararası bir metropole dönüşmüştür.

İstanbul şehri, Türkiye'nin en kalabalık şehri ve ülkenin ekonomik merkezidir. Dünyanın en işlek su yollarından biri olan Boğaz'ın iki yakasında yer almaktadır.