Haber
Giriş Tarihi : 23-04-2012 18:38

Tekstil fabrikasında bilinmeyen bir sebeple yangın çıktı

Tekstil fabrikasında bilinmeyen bir sebeple yangın çıktı

Tekstil fabrikasında bilinmeyen bir sebeple yangın çıktı

İstanbul Bakırköy'de bulunan ve içinde tekstil fabrikaları ile çeşitli işyerlerinin depolarının bulunduğu alanda bilinmeyen bir nedenle yangın çıktı. Yangının büyümesi üzerine olay yerine çok sayıda itfaiye ekibi sevk edildi. 70 itfaiye aracına ve 200 personele rağmen saatler boyu alev alev yanan depolardaki yangın, yaklaşık beş saat sonra kontrol altına alınabildi. Ancak yangın halen tam olarak söndürülebilmiş değil.

Ayrıca alev alev yanan fabrikadan çıkan dumanlar sabah saatlerinde tüm İstanbul semalarını kaplarken, bu görüntü kentin neredeyse en uzak semtlerinden bile görüldü.

CEMİLE'NİN FABRİKASI YANDI
Bu arada yangının çıktığı geniş alanda televizyon dizisi 'Öyle Bir Geçer Zaman ki'nin 'Karcı Holding' binası ile fabrika sahnelerinin çekildiği yerin de bulunduğu bildirildi.

"BÖLGEDEKİ 68 ATÖLYE TEHLİKE ALTINDA"
İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Zeytinburnu'nda çıkan yangınla ilgili açıklamalarda bulundu. Mutlu, "Tekstil atölyelerinin olduğu bölgede, tinere bağlı çatı katında bu yanıcı maddenin parlaması sonucu bir atölyede başlayan yangın, bölgedeki 68 atölyeyi de etkiyecek şekilde şu anda devam ediyor" dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı 80 civarında itfaiye grubunun yangına yoğun şekilde müdahale ettiğini ifade eden Mutlu, yangının kontrol altına alınmaya çalışıldığını kaydetti. Vali Mutlu, "Tekstile bağlı olması nedeniyle de yanıcı, yakıcı maddelerin yoğunluğundan dolayı yangının kontrol altına alınma süreci daha yoğun çaba gerektiriyor ama şu anda daha fazla yayılmaması için gereken tedbirler alındı. Bana ulaşan bilgiler, can kaybı ve yaralı olmadığı şeklinde. İşin sevindirici tarafı da bu. Ümit ediyoruz itfaiye grupları, yangını, zarar vermeden söndürecektir" şeklinde konuştu.

BELEDİYE BAŞKANI: KUNDAKLAMA OLDUĞUNU DUYDUM

Bakırköy Belediye Başkanı Ateş Ünal Erzen, İstanbul'u duman altında bırakan yangınla ilgili olay yerinde incelemelerde bulundu.

Erzen, incelemeleri sonrası gazetecilere açıklamalarda bulundu. “Kundaklanma olayı olabilir mi" sorusuna Başkan Erzen, “Yanan depoların içinde mühürlü olanların da olduğunu tahmin ediyoruz. Bunların buradan aslında kaldırılması lazım. Olayın kundaklanma olduğunu da duydum. Yaklaşık bir hafta önce de aynı yerin yanması da bunun olduğunu gösteriyor. Ama kundaklamayla ne elde edilir bilmiyorum" dedi.

 

"YANGIN TEKSTİL DEPOLARINDA ÇIKMIŞ"
Başkan Erzen ayrıca bölgenin fabrikalar bölgesi olduğunu hatırlattı ve sözlerini şöyle sürdürdü, "Biliyorsunuz burası zaten fabrikalar bölgesi. Ancak burada fabrika olarak çalışmıyorlardı. Burada tekstil depoları vardı. Malzeme depoları. Yangın orada çıkmış. 15 gün önce de orada küçük bir depo var ve ufak bir yangın çıkmış ve söndürülmüştü. Yine yangın orada çıktığı söyleniyor. Şu an bir can kaybı ve yaralı yoktur. Tabii içeri girmeden bir şey söyleyemiyorum."

İTFAİYE ERLERİ SON ANDA KURTULDU
Çatıya çıkan itfaiye erleri soğutmu çalışması yaptı. İşte o çalışmayı yapan itfaiye erlerinden 4'ü alevlerin çatıyı sarmasına saniyeler kala çatıdan inerek canlarını kurtardı. İtfaiye ekiplerinin çatıdan inmesinden kısa bir süre sonra alan alevler içinde kaldı.

BİR ÇOK FARKLI FİRMA TARAFINDAN KULLANILIYOR
Bir süre önce Silivri tarafında yeni fabrikasına taşındığı öğrenilen ve ağırlığı tekstil işletmeleri olmak üzere bir çok şirket tarafından kullanılan fabrikada, tekstil hammadesini oluşturan kimyasallar ve kumaşlar yangının söndürülmesini zorlaştırdı. Fabrikanın hipodrom tarafında kalan kısmının iki farklı su firması tarafından depo olarak kullanıldığı öğrenildi. Bu bölümdeki yangın daha kolay kontrol altına alındı. Fabrika çevresinde bulunan depolar da boşaltıldı. İtfaiye ekipberi yangının bu binalara sıçramasına engel oldu.

KUMAŞ PARÇALARI GÖKYÜZÜNE UÇTU, UFAK PATLAMALAR YAŞANDI
Yangında tutuşan kumaş parçalarının küçük patlamalar sonucu yanarak gökyüzüne uçtukları görüldü. Fabrika çatısında zaman zaman ufak çaplı patlamalar yaşandı. Koyu siyah renkteki duman saatler boyunca gökyüzüne yükseldi. Yaklaşık 2 saattir süren yangının ardından fabrika kullanılamaz hale geldi.

AJANSLARKaynak : http://www.haberturk.com/