İstanbul
Giriş Tarihi : 23-09-2014 22:36

Sultanahmet’teki yangına tulumbacılar müdahale etti

İstanbul İtfaiyesi’nin 300. Yıldönümü etkinlikleri çerçevesinde İstanbul'un çeşitli bölgesinde itfaiye haftası nedeniyle etkinlikler yapılıyor

Sultanahmet’teki yangına tulumbacılar müdahale etti
İstanbul İtfaiyesi’nin 300. Yıl dönümü kutlamaları İtfaiye haftası boyunca İstanbul’un dört bir yanında düzenlenen etkinlikler çerçevesinde Sultanahmet Meydanı’nda tarihi Tulumbacılar ve modern itfaiye ekipleri gösteriler gerçekleştirdi.
 
Halkın ve turistlerin ilgisini çeken Sultanahmet meydanında yapılan etkinlikler İBB Mehteran Ekibi’nin konseriyle başladı. Konserin ardından meydanda kurulan mini ahşap bir binada Tulumbacıların ve modern itfaiye ekiplerinin yangına müdahalesini anlatan gösteriler gerçekleştirildi. İlk olarak eski dönemlerde Tulumbacıların yangına nasıl müdahalede bulundukları görsel olarak anlatıldı. Pistonlu tulumba ile yangın yerine gelen Tulumbacılar daha sonra pistonlar ile su pompalayarak yangına müdahalede bulundu. Tulumbacıların gösterisi izleyicilerden büyük alkış aldı.
 
Tulumbacıların ardından modern itfaiye ekipleri de yangına nasıl müdahale ettiklerini gösterdikleri mini bir tatbikat gerçekleştirdi. Sultanahmet Meydanı’nda toplanan vatandaşlar ve turistler gösterileri büyük ilgiyle takip etti.