İstanbul’da dün sabah saatlerinden itibaren etkili olan kuvvetli yağış ve fırtına nedeniyle İBB komutalarına gelen 3 bin 399 ihbara müdahale edildi. Özellikle bugün Şile ve Ağva genelinde denizin kabarması ve derelerin yükselmesine bağlı olarak taşkınlar ve su baskınları meydana geldi. 94 personel ve 38 araçla çalışmalar sürdürülüyor.
İstanbul’da dün sabah saatlerinden itibaren bölgeye giriş yapan soğuk ve yağışlı hava halen etkili olmaya devam ediyor. Sistem nedeniyle dün 14 dereceler civarındaki sıcaklıklar bu sabah saatlerinde (06.00) 2 derecelere kadar gerilerken, yağışlar il genelinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde görüldü. Cumartesi gününden itibaren etkili olan yağışlar neticesinde İstanbul’un farklı bölgelerinde metrekareye 30 ila 100 kilogram aralığında yağış kaydedildi.

Şile ve Ağva’da taşkın ve su basmalarına müdahale edildi
Bugün kuvvetli yağış ve fırtınanın etkili olduğu Şile ilçesi geneli ve Ağva’da denizin kabarması ve derelerin yükselmesine bağlı olarak özellikle deniz ve dere seviyesine yakın yerlerde taşkınlar meydana geldi, bazı ev ve işyerlerini su bastı. İBB ekipleri (İtfaiye, İSKİ, Yol Bakım, Atık Yönetimi, Zabıta, 153 Yerinde Çözüm) bölgede 94 personel, 38 araç ve iş makinesi, 1 varisco, 3 motopomp, 4 dalgıç pompa ile müdahale çalışmalarını sürdürüyor.

İki günde 3 bin 399 ihbar
Kuvvetli yağış ve fırtına nedeniyle dün sabah saatlerinden itibaren İBB komutalarına gelen 3 bin 399 ihbara (su baskını, göllenme, rögar taşması, yol çökmesi, ağaç devrilmesi, direk, tabela devrilmesi, tehlike arz eden parça vb.) ekipler tarafından müdahale edildi. Hâlihazırda ekiplerin çalışmaları devam ediyor.

Yağışlar İstanbul’u terk ediyor
Avrupa Yakası Boğaz çevresi ile Anadolu Yakası genelinde fırtına (60-100km/s) ile birlikte etkili olan yağışların akşam saatlerine (16.00) doğru bölgeyi terk edeceği tahmin ediliyor.