Kültür&Etkinlik
Giriş Tarihi : 07-07-2012 16:36

Şair Hüseyin Erhan Boğaziçi Gündem'de...

Şairler aşk, özlem, sevgi, acı, ayrılık ile yaşanan duygularla şirlerini yazarlarken, Hüseyin Erhan farklı bir olayla şiir yazmaya başlamış.

Şair Hüseyin Erhan Boğaziçi Gündem'de...
Yüzlerce şiir ve şarkı sözü bulunan Hüseyin Erhan yazdığı şiirlerinin hiç birisini ezbere bilmediğini, kalemi eline aldığında yazmadan duramadığını, bunun kendisine Allah vergisi olduğunu, ama ilk şiirini Annesinden yediği dayaktan sonra yazdığını söylüyor. Boğaziçi Gündem Genel Yayın Yönetmeni Hüseyin Şenel Odacı Hüseyin Erhan'ın bilinmeyen yönlerini Boğaziçi Gündem okuyucuları için araştırdı.
Marmara denizinde muhteşem sahili ve kumsalı, üç tarafı fıstık çamlarıyla çevrili ormanın mavi deniz ile buluştuğu Yalova’nın altın kumlu sahil köyü Fıstıklıda 1945 yılında dünyaya gelen, Şair ve söz yazarını İbrahim amcayla birlikte köy meydanındaki asırlık çınarların altında çayını yudumlarken bulduk.
Şiir yazmaya nasıl başladığını sorduğumuz Hüseyin Erhan Bey başından geçen çok ilginç anısını anlatarak sözlerine başladı “ Bir sabah uyandığımda ergenlik çağında her gencin başına gelen benimde başıma gelmişti. Bundan dolayı Sabah yataktan kalkamadım. Annem beni kaldırmak için geldiğinde utandığımdan özrümü söyleyemedim. Hasta olduğumu söylediğimde, ne hastalığı diyerek eline geçirdiği sopa ile bana vurmaya başladı. Bende yataktan fırladım kalktım.” dediğinde elli yıl önce yaşadığı utangaçlık yüzünden okunuyordu. “biz o zamanlar büyüklerimize her şeyi söyleyemezdik” diyor Hüseyin bey. O gün yediği dayaktan sonra çok duygulandığını bu duygusunu kimseye anlatamadığı için kâğıda yazdığını, ilk şiirini de “Annemden yediğim dayaktan sonra yazdım” diye söylüyor.
“Sabah değneği yedimde kalktım, canım acıdı çok kıvrandım. Silahı kaptım elimden aldırdım, bu nasıl yalan dünya” diye devam eden ilk şiirini yazmış. O günden sonra sürekli şiirler yazdığını söyleyen Hüseyin Erhan, Askerde bulunduğu süre içinde yazdığı şiirlerini isteyen arkadaşlarına ve komutanlarına hediye verdiğini, bu şiirlerinden bir kaçının ünlü sanatçılar tarafından bestelenerek söylendiğini belirtiyor. Sözlerine devam eden Fıstıklının şairi  “Askerde yazdığım sözlerimin birkaç yerinde değişiklik yapmışlar. Ama bu şarkıları dinlerken bana mutluluk veriyor” diyen Hüseyin bey’e, sanatçıların kim olduklarını sorduğumuzda “ Bu sanatçılarımızın isimlerini söylemek istemiyorum. O sözleri askerde subaylarıma ve arkadaşlarıma yazıp hediye etmiştim. Bir kısmını onlar değerlendirmiş. Ben onların peşinde değilim, benim amacım yeni yazmış olduğum yüzlerce şiir ve şarkı sözlerimin yok olup gitmesini istemiyorum. Bu sözleri sanatçılarımıza ulaştırmak istiyorum” diyerek bu konuda yardım talep ediyor.
BGH