Kültür&Etkinlik
Giriş Tarihi : 15-01-2016 15:20   Güncelleme : 15-01-2016 15:52

"Önemli olan 40 bin çocuğumuzun her birine dokunabilmek"

Beyoğlu Belediyesi ile Kültür Kenti Vakfı’nın ortaklaşa hayata geçirdiği “Bilinçli Aile Sağlıklı Nesiller” Projesinin tanıtım toplantısında konuşan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, “Anne ve babanın derdi yerel yönetimlerin de derdidir.Şimdi benim üç kız çocuğum var ama 40 bin çocuğumuz daha var. Önemli olan onların her birine dokunabilmek. Onun için bu proje apayrı bir şey. Çünkü burada anneler, babalar ve öğretmenler, yani ustalar yetiştiriliyor” dedi.

Beyoğlu Belediyesi ile Kültür Kenti Vakfı’nın, Bernard Van Leer Vakfı’nın desteğiyle ortaklaşa hayata geçirdiği “Bilinçli Aile Sağlıklı Nesiller” Projesinin ikinci etap tanıtım toplantısı, İstanbul Modern Sinema Salonu’nda gerçekleştirildi. Kültür Kenti Vakfı’nın sunumu ile başlayan toplantıya; Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Esenler Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Taşçı,Beyoğlu İlçe Milli Eğitim Müdürü Cemil Sarıcı, Bernard Van Leer Vakfı’ndan Yiğit Aksakoğlu, İstanbul Halk Sağlık Müdürlüğü’nden Genel Müdür Dr. Nurhan İnce ve projenin uzmanlarından Aile Terapisti Özlem Mumcuoğlu’nun yanı sıra çok sayıda aile katıldı.
 
ÇOCUĞUN KÜÇÜKKEN ÖĞRENDİKLERİ HAYATINI YÖNLENDİRİYOR

Toplantıda konuşan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, ‘Bilinçli Aile Sağlıklı Nesiller’ Projesinin bilinen klasik projelerden çok daha farklı bir şey olduğunu söyleyerek, “Babamla çocukluk döneminde yaşadığım olaylar aslında benim hayatımın tamamını etkiledi ve etkiliyor.  Çünkü babamla yaşadığımız o yoğun ilişki, onun dünyasında konuşulanlar benim dünyam ve benim hedeflerim olmuş. Yani çocuğa küçükken anlatılanlar onun hayatının anlamı ve gayesi oluyor.” dedi.
 
BU PROJEYLE USTA YETİŞTİRİYORUZ

Anne ve babanın derdinin yerel yönetimlerin de derdi olduğunu belirten Başkan Demircan, “Şimdi benim üç kız çocuğum var ama 40 bin çocuğumuz daha var.Önemli olan onların her birine dokunabilmek. Beyoğlu belediyesi 14 tane semt konağında 600 tane anaokulu öğrencimiz var, yüzlerce öğretmenimiz var. Bunlar ayrı, bu proje ise apayrı bir şey. Çünkü burada anneler,  babalar ve öğretmenler yani usta yetiştiriliyor. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” İfadelerini kullandı.
 
BAŞKANLAR ATÖLYEYE GİREREK AHŞAP ÇALIŞMASI YAPTI

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan protokol konuşmalarının ardından Baba – Çocuk Oyuncak Atölyesi’ne geçerek birçok ailenin çocuklarıyla birlikte, ahşap hayvanları işleyerek boyadılar. Çocuğun iyilik halinin korunması üzerine inşa edilen ve ilk etabı 2012-2014 yılları arasında yapılan projenin ikinci etabı; seminerler ve grup çalışmalarının yanı sıra kapasite geliştirme eğitimleri ile Kasım 2017 tarihine kadar aktif olarak çalışmalarına devam edecek.
 
ÇOCUKLARIN SAĞLIKLI GELİŞİMİNE DESTEK SAĞLAYACAK

Projenin amaçları arasında; aileleri bilinçlendirerek 0-8 yaş arası çocukların daha sağlıklı ve güvenli gelişimine katkıda bulunan koruyucu bir ortam hazırlamak, ailelere psikolojik yardım ve danışmanlık sağlayarak, çocuklarını yetiştirirken karşılaştıkları zorluklar hakkındaki düşünce ve davranışlarında kalıcı değişiklikler oluşturmak, konuyu basın, medya ve eğitim kurumları aracılığıyla gündeme taşıyarak farkındalık yaratmak bulunuyor.
 
Projenin iştirakçileri arasında; İstanbul Bilgi Üniversitesi, Beyoğlu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü,İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü, İstanbul Modern, Esenler Belediyesi ve Sosyal Market Vakfı da bulunuyor.