Köşe Yazıları
Giriş Tarihi : 19-10-2013 06:42

Neden Okmeydanı?

Boğaziçi Gündem Gazetesi özgün haber ve röportajlarıyla yeniden karşınızda. Gazetemizin bu sayısında da her zaman olduğu gibi yine birçok konuya ve önemli gelişmelere yer verdik. Bu sayımızı ağırlıklı olarak yıllardır tapu sorununa çözüm bekleyen Okmeydanı’nı yakından ilgilendiren Okmeydanı Kentsel Dönüşüm Projesi’ne ayırdık.

Neden Okmeydanı?

Değerli okuyucularımız,
Boğaziçi Gündem Gazetesi özgün haber ve röportajlarıyla yeniden karşınızda. Gazetemizin bu sayısında da her zaman olduğu gibi yine birçok konuya ve önemli gelişmelere yer verdik. Bu sayımızı ağırlıklı olarak yıllardır tapu sorununa çözüm bekleyen Okmeydanı’nı yakından ilgilendiren Okmeydanı Kentsel Dönüşüm Projesi’ne ayırdık.
 
Artık korkunun yerini heyecana bıraktığı Okmeydanı’nda ki duruma kısaca göz atacak olursak; sizlerin de bildiği üzere yıllar önce ülkemizin değişik bölgelerinden gelerek Okmeydanı’na yerleşen vatandaşlarımızın ellerinde ne bir tapu ne de bir kayıt vardı. Bütün geleceklerini buradaki yatırımlarına bağlayan yaklaşık 80 bin kişinin yaşadığı 6 bin binaya her seçim döneminde tapu sözü verilmiş ama bugüne kadar bu sözler tutulmamıştı. Ama artık gerçekte Vakıf arazisi olan Okmeydanı’nda yapılması gereken tüm yasal düzenlemeler Başbakan Erdoğan’ın talimatı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Beyoğlu Belediyesi’nin yaptığı çalışmalarla tamamlandı ve herkesin tapusuna kavuşmasının önü açıldı. Şu anda Okmeydanı’nda bulunan 6 bin bağımsız bölüm için imar hakkı garantiye alınarak, tapular Beyoğlu Belediyesi tarafından hak sahiplerine dağıtılıyor.
 
Bu proje yaklaşık 80 bin kişiyi yakından ilgilendiriyor. Böyle büyük bir projenin hayata geçirilmesi için vatandaşın aklına takılan tüm soruları da Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, bizzat gerçekleştirdiği toplantılar ile cevaplıyor. Yaklaşık sekiz yılı aşkın süredir devam eden çalışmaların neticesi olarak artık bu gün tapularına kavuşan Okmeydanı halkı ile Başkan Demircan’ın “benim en büyük hayalim” dediği Okmeydanı Kentsel Dönüşüm Projesi gerçeği var.
 
Hal böyle olunca, Boğaziçi Gündem Gazetesi olarak bu gelişmeleri ve konuyla ilgili detayları gazetemizin manşetinden okurlarımıza tekrar duyurma ihtiyacı hissettik. Beyoğlu’nda devam eden Tarlabaşı projesi, her ne kadar Türkiye ve Avrupa’da birincilik ödülü almış olsa da Okmeydanı’ndaki gerçekler bu projeyi belki de Dünya’da eşi benzeri olmayan bir kentsel dönüşüm projesi konumuna getirecek.
 
***
 
Değerli okurlarımız,
Boğaziçi Gündem Gazetesi, ilk günden itibaren habercilik anlayışından ve ilkelerinden hiç taviz vermeden yoluna devam ediyor. Bir buçuk yıl içerisinde geldiğimiz noktada, hala “amatör ruh, profesyonel anlayış” çizgimiz ve “yerinde habercilik” ilkemiz, siz değerli okurlarımızın da desteği ile birleşerek hiç değişmedi, değişmeyecek.
 
Gazetemizde okuyacağınız, İstanbul Milletvekili Ahmet Baha Öğütken ile ilgili “Biz kardeşlikten yanayız” başlıklı haberimizin AK Parti’nin kurumsal sitesi www.akparti.org.tr de manşetten yayınlanması, habercilik alanında geldiğimiz noktayı göstermektedir. Haberimize bu sayımızda geniş bir şekilde yer vererek siz değerli okurlarımıza da sunuyoruz.    
 
Boğaziçi Gündem Gazete’sinin 14. sayısında bu haberlerin haricinde bölgemizde yaşanan daha birçok gelişmeyi bulabileceksiniz. Sizlerle başka bir sayıda buluşmak ümidiyle Mübarek Kurban Bayramınızı, tüm Boğaziçi Gündem ailesi adına kutlar, selam ve saygılarımı sunarım