İstanbul
Giriş Tarihi : 16-03-2012 18:11

Mehmet Akif Ersoy Kültür Sanat Merkezi ve Müzesi Açıldı

Bağcılar Belediyes'nin 2011 Mehmet Akif Ersoy Yılı dolayısıyla inşa ettiği Mehmet Akif Ersoy Kültür Sanat Merkezi ve Müzesi, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç tarafından açıldı.

Mehmet Akif Ersoy Kültür Sanat Merkezi ve Müzesi Açıldı
Arınç, yaptığı konuşmada, “insanlığı aydınlığa götürmek için çabalayan gençlerin sayısı her geçen gün artıyorsa, elbette bunu her zaman Mehmet Akif'in gerçekleşmiş bir ideali olarak görmemiz mümkün” dedi.
 
 
Bağcılar Belediyesi’nin İstiklal Marşı Şairi Mehmet Akif Ersoy anısına inşa ettiği Mehmet Akif Ersoy Kültür Sanat Merkezi ve Müzesi, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın katılımı ile hizmete açıldı. 2011 Mehmet Akif Ersoy Yılı dolayısıyla, Tacettin Dergahı ve Kültür Merkezi olarak iki bölüm halinde planlanan merkezin inşası kısa sürede tamamlandı.
Programa Bülent Arınç’ın yanı sıra İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, AK Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşcu, Bağcılar Kaymakamı Veysel Yurdakul, AK Parti Bağcılar İlçe Başkanı İsmet Öztürk çok sayıda davetli katıldı.
Programın açılışında konuşan Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, “2011 yılı Mehmet Akif Ersoy yılı idi ve biz de bu merkezimizi İstiklal Marşımızın Kabulü’nün 91’inci yıl dönümüne denk getirdik” dedi.
“Programımıza katılarak bizleri onurlandıran başta Başbakan Yardımcımız Bülent Arınç olmak üzere tüm misafirlerimize teşekkür ediyorum” diyen Başkan Çağırıcı, “Her medeniyeti ayakta tutan belli değerler ve bu değerleri simgeleştiren kanaat önderleri vardır. Milli Şairimiz Mehmed Akif Ersoy, medeniyetimizin sembol isimlerinden birisidir. O, Çanakkale’de varlığımıza kasteden ‘medeniyet denilen tek dişi kalmış canavar’ karşısında bize moral destek vermiştir. Çanakkale Savaşı sırasında, bir milletin varoluş mücadelesi verdiği günlerde; o, şiirleriyle, sohbetleriyle bize birlik ve beraberliği, istiklali ve istikbali öğretmiştir” diye konuştu.
 
 
ARINÇ: AKİF FAKİRLERİN, YOKSULLARIN DERDİNİ BİLEN BİRİYDİ
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç yaptığı konuşmada, Anadolu topraklarının bağımsızlığa kavuşmasının çok kolay olmadığını söyledi. Mehmet Akif Ersoy'un inançlı bir insan olduğuna değinen Arınç,"Ersoy, Arnavut kökenli bir İstanbullu'dur. En büyük düşmanı ırkçılıktır, milletin birlik ve bütünlüğünü korumasını istemiştir” dedi.
Akif’in manevi yönünün yanında sosyal ilişkilerinin de güçlü olduğuna vurgu yapan Arınç, “Sözünün eridir. Fakirlerin ve yoksulların da mutlaka derdini bilen, onların her zaman hatırlarını soran bir insandır. Bizim zamanımızda, edebiyat kitaplarında, onun şiirini her zaman ezbere bilirdik” diye konuştu.
Mehmet Akif Ersoy'un, gençliği "Asım" ismini verdiği bir gencin şahsında gördüğünü dile getiren Arınç, "O 'Asım' mutlaka inançlı olmalıdır, ahlaklı olmalıdır, milletine, toprağına, vatanına bağlı olmalıdır. Bilgi sahibi, edep ve haya sahibi, vatanperver, çalışkan olmalıdır. Bütün bunların şahsında hedefine koyduğu ‘Asım'a gelecek bir nesil gözüyle bakar. Şiiri çok güzeldir. Elbette Asım, onun gözünde bir büyük kahraman ve idealdir” şeklinde konuştu.
"Akif'in şahsında bugün yüz binlerce gencimiz yetişti, yetişiyor ve yetişmeye devam edecek" diyen Arınç sözlerini şöyle sürdürdü: "Bugün 4 yaşında yavrularımız bile büyük bir heyecanla İstiklal Marşı'nı okumak için çırpınıyorsa, gözlerimizin yaşını akıtıyorsa, pırıl pırıl okullarımızdan mezun olan, ellerine bilimin bütün imkanlarını alan, ülke ve insanlığı aydınlığa götürmek için çabalayan gençlerin sayısı her geçen gün artıyorsa, elbette bunu her zaman Mehmet Akif'in gerçekleşmiş bir ideali olarak görmemiz mümkün. İnanıyorum ki, yaptıklarıyla, temsil ettiği şahsiyeti ve misyonuyla Ersoy'a bağlılığıyla, onun ideallerini bayrak yapmasıyla ‘Asım'ın nesilleri içinde en güzel örnek Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan'dır."
 

MUTLU: KIYMETLİ BİR ESER
Programda konuşan İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Mehmet Akif Ersoy Kültür Sanat Merkezi ve Müzesi’ni “Kıymetli bir eser” olarak niteledi. “Bugün çok kıymetli bir açılışı gerçekleştiriyoruz” diyen Mutlu, “Milli şairimiz, gönül şairimiz, medeniyet şairimiz, heyecan şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un adına bir Tacettin Dergahı’nın İstanbul’da açılışını gerçekleştiriyoruz” dedi.
Bugün Ankara’dakinin bir benzerinin Bağcılar’da, İstanbulumuzda açılmasından büyük bir mutluluk duyuyorum” ifadelerinde bulunan Mutlu şunları söyledi: “Bu vesile ile merhum Şairimizi, Akifimizi rahmet ve minnetle anarken, Sayın Başkanımızı da bu güzel hizmetinden dolayı kutlamak istiyorum. Bağcılar, kültür sanat şehri İstanbulumuzun gerçekten kültüre sanata büyük önem veren ilçelerinden bir tanesi.”
AK Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşcu da yaptığı konuşmada "Belediyeler hizmet ettikleri ilçenin, beldenin sadece şehircilik alanında, imar alanında, alt yapı alanında yaşanabilir şehirler olmasını hedeflemiyorlar. Aynı zamanda kültür sanat uygulamalarıyla tarihi arka planımızda bizim için çok anlamlı değer ifade eden birikimimizi dünden bugüne taşıyarak, kültür değerlerimizi insanımızla buluşturan böyle anlamlı hizmetlere de imza atıyorlar" dedi.
YURDAKUL: AKİF ÇAĞINDA ANLAŞILAMADI
Bağcılar Kaymakamı Veysel Yurdakul ise Mehmet Akif Ersoy’un çağında anlaşılamadığını hatırlattı ve “Onun kıymeti çağların ötesinde, çağları delen bir sesle yıllar sonra anlaşılmıştır. Yıllar sonra Bağcılar’ın vefalı insanı, bu ülkenin Başbakan Yardımcısı, bu ülkenin valileri, kaymakamları, belediye başkanları politikacıları senin anlıyor ve bu kış gününde bir araya geliyor. Şükran ve minnet hisleriyle coşkuluyuz. Çok değerli belediye başkanımı yürekten kutluyorum. Çok yürekli, çok onurlu, çok mertçe bir iş yapmıştır" şeklinde konuştu.
Program kapsamında İstiklal Marşı’nı Güzel Okuma Yarışması’nda Bağcılar birincisi olan İbni Sina Lisesi Öğrencisi Büşranur Güngör İstiklal Marşı’nı okudu. Açılış konuşmalarının ardından, kurdele kesimi ile merkez hizmete açılırken, Mehmet Akif Ersoy üzerine en kapsamlı çalışmaları yapan isimlerden biri olan Araştırmacı-Yazar M. Ertuğrul Düzdağ Akif’i anlatan bir konferans verdi.