Haber
Giriş Tarihi : 06-08-2012 00:36

Köylüler yol kesti: 4 asker 1 polis yaralı...

Niğde'de 6 köy sakinleri toplanarak Niğde-Kayseri karayolunu 6 saat trafiğe kapattı. Çıkan olaylarda 4 asker ve 1 polis yaralandı

Köylüler yol kesti: 4 asker 1 polis yaralı...

Saat 12.00'da Edikli, Gölcük, Orhanlı, Çarıklı, Alay, Karaltı, Konaklı ve Höyük kasabası sakinlerinin oluşturduğu 500 kişilik vatandaş Niğde-Kayseri yolunu kapatarak lastik yaktılar.

MEDAŞ elektrik şirketine birikmiş borçlarından dolayı tarlalarını sulayamadıklarını iddia eden çiftçiler önceki gün Niğde Valiliği önünde oturma eylemi yaptıktan sonra olumlu bir sonuç alamayınca Niğde-Kayseri karayolunu trafiğe kapattı.

Saat 12.00'da başlayan 500 kişilik yol kesme eyleminde 6 saat sürdürdükten sonra jandarma ve polislerden oluşan yaklaşık 80 kişilik ekipler biber gazı ve havaya 5-6 el ateş ederek köylülere müdahale etti. Öfkeli köylüler jandarma ve polise taş ve sopalarla saldırırken 4 asker ve 1 polis yaralandı. Jandarmanın ve polisin biber gazını kullanmasıyla çevrede bulunan patates tarlalarına dağılan köylüler buradan da güvenlik güçlerine taş attılar.

6 saat süren yol kapatma eyleminde jandarma ve polisin müdahalesinde olay yerinde bulunan CHP Niğde Milletvekili Doğan Şafak'da biber gazından etkilendi.

Köylüler 15 gündür elektriklerinin kesik olduğunu ve bu yüzden patates tarlalarını sulayamadıkları için geçen gün valilik önünde eylem yaptıklarını valilikten bir sonuç alamayınca bu şekilde bir eylem yaptıklarını söylediler. Birkaç gün daha patateslerini sulayamadıkları zaman patateslerinin kuruyacağını ve olumlu bir sonuç olmazsa bu tür eylemleri sürdüreceklerini belirttiler. Çıkan olayda yol kenarında bulunan araçların camları kırılarak maddi hasara sebep oldu. Olay yerine jandarmaya ait çok sayıda ekip arabalarıyla takviye ekip geldi.
Yolda uzun kuyruklar oluşturan araç sürücüleri araçlarından çıkarak eylemi izlemeye geldiler. Yolda uzun kuyruklar oluşturan araç sürücüleri yolun açılmasıyla hızlı bir şekilde olay yerinden kaçarcasına ayrıldılar. Yolda bulunan lastik yanıklarını ise jandarmaya ait kepçe kenara iterek yolu trafiğe açtı.

Kaynak : http://www.haberturk.com/