Yaşam
Giriş Tarihi : 04-10-2015 15:21

Kolay değil ama ülke için yapmak zorundayız !

Artvin'in Yusufeli ilçesinde Çoruh Nehri üzerinde yapılan Artvin Barajı koruma sahasında kalan köylerden biri olan Havuzlu'da ocaklar tarihi köyde pişecek son yemek için yakıldı.

Kolay değil ama ülke için yapmak zorundayız !

KARS - HÜSEYİN DEMİRCİ 

Artvin Barajı'nın koruma sahasında kaldığı için istimlak edilen Yusufeli ilçesine bağlı Havuzlu köyünde kalan 3 aile, tarihi yüzyılları aşan köylerinde, ocaklarını son yemekler için yaktı.

Yusufeli ilçesine 30 kilometre mesafede Çoruh Nehri üzerine yapılan Artvin Barajı'nın su tutmasıyla heyelan tehlikesine karşı koruma sahasında kaldığı için istimlak edilen asırlık köylerden Aşağı Sebzeciler, İnanlı ve Havuzlu'da, vatandaşlar eşyalarını toplayarak bir bir ayrıldı. 

Boşaltılan köylerden 120 haneli Havuzlu'da kalan son 3 aile de tüm geçmişlerini geride bırakarak ayrılacakları köyleriyle vedalaşma hazırlıklarını tamamladı. 

AA ekibinin köyde kalan ailelerin ayrılışına tanıklık ettiği köyde, ocak ve fırınlar son yemek için yakıldı. Köyün en genç  kuşağı küçük çocukların da bulunduğu aileler, yoğurdukları hamurlarla fırın ve ocaklarda ekmeklerini pişirdi ve yörenin en leziz yemeklerinden yaptı. 

"Kolay değil ama ülke için yapmak zorundayız" 

Son gün de olsa asırları aşan alışkanlıklarının hiç bitmeyecekmiş gibi sürdüğü köyde, en hüzünlü bakışlar köyün en yaşlılarına aitti.

Bir asra yaklaşan yaşamında doğup büyüdüğü köyle vedalaşmak zorunda kalan 94 yaşındaki Hasan Şimşek, bunun kolay olmasa da bir gereklilik olduğu görüşünde. 

Doğal kaynakların ülke yararına kullanılmasının önemli olduğunu ifade eden Hasan Dede, düşüncelerini şu sözlerle aktardı: 

"Doğup büyüdüğümüz, acımızı, sevincimizi yaşadığımız köyümüzden, evimizden anılarımızı bırakarak ayrılmak hiç de kolay değil ancak barajların yapılmasıyla üretilen elektriğin ülkemize daha çok faydası varsa biz bunu yapmak zorundayız."