Asayiş
Giriş Tarihi : 09-09-2014 16:05

Katanya Belediye Başkanı’ndan Beyoğlu’na ziyaret

İtalya’nın Sicilya adasında bulunan ve Palermo kentinden sonra ikinci büyük şehri olan Katanya Belediye Başkanı Enzo Bianco, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan’ı makamında ziyaret etti.

Katanya Belediye Başkanı’ndan Beyoğlu’na ziyaret

İtalyan sanatçı Franco Battiato’nun Beyoğlu Belediyesi Sanat Galerisi’nde açılacak sergisi için İstanbul’a gelen Katanya Belediye Başkanı Enzo Bianco, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan’ı da makamında ziyaret etti.

İtalya ile Türkiye arasında geçmişe dayalı köklü bir ilişki olduğunu belirten Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, “Beyoğlu’ndaki ilk yerleşimleri İtalya’nın Cenova kentinden gelen tacirler yapmış. Beyoğlu’nun simgesi durumunda olan Galata Kulesi de İtalyan tüccarlardan kalan bir mirastır. Dolayısıyla İtalya ile Beyoğlu arasında derin bir kardeşlik vardır. Beyoğlu’nun kardeş kentleri arasında Cenova da yer almaktadır. Umarım Katanya da bizim kardeş kentlerimizden biri olur” diye konuştu.

Beyoğlu’nun çok kültürlü yapısıyla bir hoşgörü adası olduğunu da belirten Demircan, gençlik değişim ve staj programlarıyla işbirliği imkanlarının gelişebileceğini, ekonomik ve kültürel konularda işbirliği imkanları olduğunu belirtti.

“Ortak bir Akdeniz kültürümüz var”

Katanya’nın Sicilya adasında bulunan ikinci büyük kenti olduğunu, 1.2 milyon kişinin yaşadığını belirten Katanya Belediye Başkanı Enzo Bianco ise, Sicilya ile İstanbul arasında ortak bir Akdeniz kültürü olduğunu belirterek, kültürler arasında önemli benzerlikler olduğunu vurguladı.

Türk Hava Yolları’nın Katanya’ya direk uçuşlar gerçekleştirmeye başladığını da belirten Bianco, bu vesileyle Sicilya’dan İstanbul’a gelen turist sayısında önemli bir artış olduğunu ifade etti.

Beyoğlu ile en yakın zamanda kardeş kent anlaşması imzalamak istediklerini de dile getiren Bianco, Başkan Demircan’ı en yakın zamanda Katanya’da ağırlamaktan memnuniyet duyacağını da sözlerine ekledi.