İstanbul
Giriş Tarihi : 18-01-2016 10:29   Güncelleme : 18-01-2016 10:29

İBB karla mücadeleye hazır

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM), kentte yoğun kar yağışı sebebiyle tüm kar temizleme araçlarını seferber etti.

İBB karla mücadeleye hazır

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan yazılı açıklamada, Meteoroloji Genel Müdürlüğü ve AKOM meteoroloji biriminin hava tahmin verilerine göre kentin dün geceden itibaren yoğun kar yağışlı havanın etkisi altına gireceği, İstanbul'da hava sıcaklığının eksi 2 dereceye kadar düşeceği belirtilmişti.

Büyükşehir Belediyesi'nin, şehir hayatının normal seyrinde devam etmesi için tüm önlemleri aldığı ve AKOM'un ilgili tüm birimlerin katılımıyla alarm durumuna geçtiği kaydedilen açıklamada, yol bakım ve altyapı koordinasyon, itfaiye, zabıta, sağlık ve sosyal hizmetler, park bahçe, yeşil alanlar, destek hizmetleri daire başkanlıkları, İETT, İSKİ, atık yönetimi, trafik, kırsal hizmetler destek, veteriner hizmetleri müdürlükleri, Beyaz Masa, İSFALT, İGDAŞ, İSBAK, Şehir Hatları, Ulaşım AŞ, İl Emniyet Müdürlüğü, Karayolları 1. Bölge Müdürlüğü, BEDAŞ, AYEDAŞ ve sorumlu müdürlerin AKOM yönetim masasında 24 saat esasına göre görev yapmaya başladı.

Belediyenin karla mücadele çalışmaları kapsamında bin 114 araç ve iş makinesi, 5 bin 450 personelle 4 bin kilometre yol ağında olumsuzluklara karşı vardiyalı görev yapıyor.

Tüm araçlar, araç takip sistemiyle anlık olarak AKOM'da takip ediliyor. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın talimatlarıyla köylerde oluşturulan 'traktör kar kürüme ekipleri' muhtarların sorumluluğunda kendi yollarını açmak için görev yapmata hazır. 52 kilometre uzunluğundaki metrobüs yolu 32 araçla sürekli ulaşıma açık tutulmaya başlandı. İETT, ek otobüs seferleri koyuldu. Metro seferleri ise sıklaştırıldı. Buzlanma erken uyarı sistemiyle ani hava soğumaları ve buzlanma durumları önceden tespit edilerek ilgili birimler de uyarılacak.

Yine kış şartlarıyla mücadele kapsamında depolarda tuz ve solüsyonlar hazır bekletilecek, Büyükşehir Belediyesi tarafından ilçe belediyelerine tuz ve solüsyon desteği sağlanacak, talep durumunda takviye yapılacak.

Ayrıca kritik kavşaklarda 52 kurtarıcı ve çekicinin muhtemel yolda kalmalar ve kazalara karşı hazır bekletilecek, ilçe belediyelerinde 24 saat nöbetçi ve görev yapacak ekiplerin hazır hale getirildi.. İlçelerin kendi imkanları yetersiz kaldığı durumlarda İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekipleri tarafından çalışmalar desteklenmeye hazır.