Boğaziçi Gündem Gazetesi
HV
16 MAYIS Pazartesi 14:07

Google aşısız çalışanlarını işten çıkarmakla tehdit ediyor

Google'ın aşısız çalışanlar üzerindeki baskıyı artırdığı ve onlara şirketin aşı kurallarına uymazlarsa izne ayrılacaklarını ve sonunda bırakacaklarını söylediği bildiriliyor.

TEKNOLOJİ
Giriş Tarihi : 15-12-2021 07:23   Güncelleme : 15-12-2021 07:23
Google aşısız çalışanlarını işten çıkarmakla tehdit ediyor

CNBC tarafından alınan bir dahili nota göre, aşılanmamış Google çalışanları, COVID-19 kurallarına uymadıkları takdirde zorunlu izne ve ardından şirketten ayrılabilirler. Politikanın, şu anda Senato ve mahkeme sisteminde zorluklarla karşı karşıya olan Başkan Biden'ın aşı görevinin yetki alanına giren çalışanları etkileyeceği bildiriliyor.

Nota göre Google, çalışanlarına 3 Aralık'a kadar süre verdi. aşı kanıtı yüklemek veya tıbbi veya dini bir muafiyet için onay almak. Şirket, 13 Ocak'a kadar bunlardan herhangi birini yapmayan herkesin 30 günlük ücretli idari izne ayrılacağını söylüyor. 30 günden sonra hâlâ uyum sağlamazlarsa, CNBC'ye göre altı aya kadar ücretsiz izinle karşı karşıya kalabilirler ve ardından feshedilebilirler.

Google, politikayı reddetmiyor. Google sözcüsü Lora Lee Erickson The Verge'e şunları söyledi:

Daha önce de belirttiğimiz gibi, aşı gereksinimlerimiz iş gücümüzü güvende tutmanın ve hizmetlerimizi çalışır durumda tutmanın en önemli yollarından biridir. Aşı olabilecek çalışanlarımızın bunu yapmasına yardımcı olmak için elimizden gelen her şeyi yapmaya kararlıyız ve aşı politikamızın sıkı bir şekilde arkasındayız.

Google'ın ofislerine dönen herkesin aşı olması veya muafiyeti olması gerekir Şirket, omikron varyantının ortaya çıkmasından sonra çalışanların ofise ne zaman geri döneceklerini belirlememiş olsa da, iş gücünün büyük bir bölümünün en azından bazı işleri bizzat yapacak. Ancak CNBC, yetki kapsamına girmeleri durumunda uzaktan çalışanların bile aşılanması gerekeceğini söylüyor.

Hem maaş hem de aşı gereklilikleri şirket içinde önemli konular olmuştur. Google'ın maaşları enflasyona göre artırmayı planlayıp planlamadığı hakkında bir soru yöneltti (şirket bunu planlamadığını söyledi). CNBC ayrıca geçen ay, yüzlerce çalışan tarafından imzalanan bir aşı karşıtı talimat manifestosunun Google içinde paylaşıldığını da bildirdi.

Boğaziçi GündemBoğaziçi Gündem

İçerik Editörü

YORUMLAR