Kültür&Etkinlik
Giriş Tarihi : 03-12-2015 14:39   Güncelleme : 03-12-2015 14:39

"Engelli yavrularımızın hepsi hayatımızın bir parçasıdır"

Beyoğlu Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü’nün 3 Aralık Dünya Engelliler Günü vasıtasıyla düzenlediği “Engelleri Birlikte Aşıyoruz” programına katılan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, “Engelli çocuklarımızın, yavrularımızın hepsi hayatımızın bir parçasıdır. Hep birlikte yapmamız gereken hayatı nasıl kolaylaştırabileceğimizi düşünmek ve buna göre çözümler üretmektir. Üzerimize düşeni yapmaya gayret ediyoruz. Sizlerden öğreneceğiz, duyacağız ve hayatı çok daha kolay kılacağız.” dedi.

Beyoğlu Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü vasıtasıyla Beyoğlu Belediyesi Gençlik Merkezide “Engelleri Birlikte Aşıyoruz” programı düzenledi. 

Programa, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Beyoğlu Kaymakamı Osman Ekşi ve Görme engelli Ressam Eşref Armağan’ın yanı sıra Beyoğlu’nda ikamet eden engelli vatandaşlar, Mehmet Oyal Rehabilitasyon merkezi ve Beyoğlu’ndaki Okullarda bulunan özel eğitim sınıfı öğrencileri ile aileleri de katıldı. Mehmet Oyal Rehabilitasyon merkezinde eğitim alan Enggi Öğrencilerin sahne gösterileri düzenlediği program da sahneye çıkan görme engelli Ressam Eşref Armağan, söyleşi esnasında resim yaparak katılımcıları kendisine hayran bıraktı.

ENGELLİ YAVRULARIMIZIN HEPSİ HAYATIMIZIN BİR PARÇASIDIR

Programda konuşan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, programa gösterdikleri yoğun ilgiden dolayı katılımcılara teşekkür etti. ‘3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nün ayrı bir öneme sahip olduğunu belirten Başkan Demircan, “Hayatta birçok olayda beraber yaşıyoruz. Engelli çocuklarımızın, yavrularımızın hepsi hayatımızın bir parçasıdır. Hep birlikte yapmamız gereken hayatı nasıl kolaylaştırabileceğimizi düşünmek ve buna göre çözümler üretmektir. Eğer olaya bu yönüyle bakabilirsek her şey çok daha güzel ve anlamlı olur” ifadelerini kullandı.

HAYATI ÇOK DAHA KOLAY KILACAĞIZ

“Bu farkındalık günlerinde eksiklerimizi görüp onları düzeltmemiz bizim vazifemizdir. Burada engelli evladıyla, eşiyle, yakınıyla yaşayan ailelerimiz, analar babalar var. Onların sorumlulukları çok büyüktür.” diyen Başkan Demircan, “Bizler de belediyeler olarak hayatı kolay kılma adına, hayatın her alanında neler yapabileceğimizi görüp düşünmeliyiz. Üzerimize düşeni yapmaya gayret ediyoruz. Henüz işin başındayız. Sizlerden öğreneceğiz, duyacağız ve hayatı çok daha kolay kılacağız.” dedi.

ENGEL DİYE BİR ŞEY YOKTUR

Beyoğlu Kaymakamı Osman Ekşi ise, yaptığı konuşmasında, aslında engel diye bir şeyin olmadığını ifade ederek, “Çünkü uygun araçları kullandığımız zaman ortada engel diye bir şey kalmıyor. Görme engelli ressamımız Eşref Armağan Bey de bunu bizler çok iyi bir şekilde gösterdi. Şuan bana görmeden resim yapmak imkânsız gibi geliyor ama siz bunu çok güzel başardınız. Çok teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

İNSAN İSTERSE BAŞARAMAYACAĞI HİÇ BİR ŞEY YOKTUR

Yurt içinde ve yurt dışında açtığı sergilerle büyük beğeni toplayan görme engelli Ressam Eşref Armağan da yaptığı konuşmasında ailelere, “Bir engelli yavrunuz varsa onu ‘Aman sen dökersin, aman sen kırarsın, bırak onu biz yaparız’ diyerek sakın engellemeyin. Benim babam beni herhangi bir şey yapmak istediğimde hiçbir zaman engellemedi. Ama arkamdan herhangi bir tehlike olmasın diye beni takip etti. Hiçbir konuda sen yapamazsın bırak demedi. İnsan isterse başaramayacağı hiç bir şey yoktur.” tavsiyelerinde bulundu.