Siyaset
Giriş Tarihi : 05-08-2016 17:10   Güncelleme : 05-08-2016 17:10

Demokrasi Kürsüsü'nden birlik ve beraberlik çağrısı

Beyoğlu Belediyesi tarafından kurulan Demokrasi Kürsüsü’ne bu akşam Başkan Demircan'ın özel davetiyle Gazeteci Murat Yetkin, Akif Beki, Tarihçi Erhan Afyoncu ve İKSV Genel Müdürü Gürgün Taner katıldı. Bütün katılımcılar konuşmasında “birlik, beraberlik ve demokrsi”nin güzelliğini vatandaşlara aktardı.

Demokrasi Kürsüsü'nden birlik ve beraberlik çağrısı

Kanlı darbe girişiminin ardından meydanlarda 21 gündür nöbet tutan vatandaşlara, Beyoğlu Belediyesi kurduğu “Demokrasi Kürsüsü” ile geçmişten bugüne yaşanan olayları ve 15 Temmuz gecesi kazanılan büyük zaferi gazeteci-yazar-akademisyen üçgeninde anlatılmaya devam ediyor. Beyoğlu Belediyesi Başkanı Ahmet Misbah Demircan’ın özel davetlisi olarak programa katılan Gazeteci Murat Yetkin, Akif Beki, Tarihçi Erhan Afyoncu ve İKSV Genel Müdürü Gürgün Taner Demokrasi Kürsüsü’yle vatan hainlerine karşı tek ses olarak vatandaşlara birlik ve beraberliğin ne denlice önemli olduğunu seslendi.

Gazeteci Murat Yetkin Demokrasi Kürsüsü'nde yaptığı konuşmada, "15 Temmuz’u 16 Temmuz’a bağlayan karanlık gecenin ardından sabahı yaşadık. O gece biz bütün partilerin bir arada bu darbe girişimine karşı çıktığını gördük. bugün eğer partiler birbirlerinin mitinglerine katılacak kadar bu duygudaşlığı yaşıyorsa bunun da kıymetini bilmek lazım" dedi.

Başkan Demircan'ın davetlisi olarak Demokrasi Kürsüsü'ne çıkan Gazeteci Akif Beki, “Hepimiz büyük bir varta atlattık. O gece sergilenen duruş boşa gitmedi. 15 Temmuz öncesinde hiçbirimizin hayal bile edemediği bir noktadayız. Birlik ve beraberlik konusunda, dayanışma anlamında tek duygu olduk. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, HDP tabanı kendilerinden beklenen tavrı ortaya koydu. Şimdi Türkiye’yi yeniden, yenibaştan verdiğimiz şehitlere yakışır, bütün vatandaşlarımızın layık olduğu, hak ettiği bir şekilde inşa etmek üzereyiz. Bu sürecide alnımızın akıyla çıkabileceğimizi umuyorum. Bu konuda umudum var. Bu umudu inşallah gölgeleyecek yanlışlar siyasi aktörler tarafından yapılmaz" şeklinde konuştu.

VE TÜRK MİLLETİ TANKIN ÜZERİNE ÇIKTI

Erhan Afyoncu da "Bir tarihçi olarak hep anneme de sorduğum, anlamaya çalıştığım şuydu; 1960'da rahmetli Menderes asılırken bu milletin niye sesi çıkmadı? O zaman tabi toplu olarak sesin çıkmasını bekleyemezdik ama en azından bir kaç kişinin sesi çıksaydı diyoruz ama hiç bir kimsenin sesi çıkmamış. Biz tarihçiler olarak hep şunu düşünürdük, bu ülkeye demokrasi ne zaman gelir? Rahmetli Durmuş Hocamız vardı "Türk milleti tankların üstüne çıktığı gün demokrasi gelecek bu ülkeye" derdi. Ve Türk milleti tankın üzeirne çıktı. Biz tarihçiler olarak hep şunu deriz; Türkler olmasaydı, tarih olmazdı derdik. Bu millet bu lafın ne kdar doğru olduğunu bir kez daha ortaya koydu. Ve Türk tarihinin en önemli dönüm noktalarından birisini biz gözlerimizle gördük" dedi.

Demokrasi nöbetinin 21. gününde vatandaşlar Taksim Meydanı’nı yine hınca hınç doldururken, etkinlikler de sabah saatlerine kadar aralıksız devam etti.