Asayiş
Giriş Tarihi : 28-03-2014 21:07

Burak Can'ın katil zanlılarına tutuklama

Okmeydanı'nda çıkan olaylarda Burak Can Karamanoğlu'nun öldürülmesine ilişkin mahkemeye sevk edilen iki kişi "kasten öldürme" suçlamasıyla tutuklandı.

Burak Can'ın katil zanlılarına tutuklama
Nöbetçi 11. Sulh Ceza Mahkemesi'ne çıkarılan şüphelilerden O. K. olay günü silahıyla ateş ettiğini kabul ederek, gözeterek atış yapmadığını savundu. O. K. "Olay günü 20.30 sıralarında aracımla Okmeydanı'ndaki evime gittim. Caddelerde ateş yakıldığını gördüm. Arkadaşlarımı görünce yanlarına gittim. Üzerimde Baretta marka tabancam vardı. Kızlar da vardı hava olsun diye havaya 8-9 el ateş ettim. V. G. de yanımdaydı. Benden silahı istedi, verdim. O da iki el havaya ateş etti. Kimseyi hedef almadık. O esnada herhangi bir olay yoktu. Herkes oturuyordu" dedi.
 
Ölen Karamanoğlu'nu tanımadığını belirten O. K. ifadesini şöyle sürdürdü: "Ona yönelik bir eylemim olmadı. Mahalleden tanıdığım G.K. yanıma geldi ve silahı istedi. 'Ben de kalsın' dedi. Benden büyük olduğu ve baskı yaptığı için verdim. Ben arkadaşlarımla ayrıldım. Etiler'e gitmiştik, döndüğümde TOMA araçlarının müdahale ettiğini gördüm. Ben bir süre sonra evime gittim. Ertesi gün G. K.'yı gördüm. Silahım onda kalmıştı. Geri verdi ve bana silahı satmamı söyledi. Nedenini sorduğumda 'bu silah yaramaz' dedi. Sonraki gün silahı mahalleden Z.K.'ya sattım. 10 gün sonra evime polis geldi. Silahı sordular. Olmadığını söyledim. Israrla sormaları üzerine kime sattığımı söyledim. Hedef gözeterek kimseye ateş etmedim" ifadelerini kullandı.
 
Tutuklanan diğer şüpheli V. G. ise ifadesinde "Olaylarla ilgim yok. Olay günü oğlumun rahatsızlığı nedeniyle ilaç almak için sağlık ocağına gidecektim. 18.00 gibi O. K. ile buluştum. Arabayla gidelim dedi. Mahallede ateş yakıldığını gördüm. Olaylar yoktu. Bir ara kalabalıktan ateş edenler oldu. Arkadaşım O.K. silahını çıkarıp o da ateş etmeye başladı. Silahı istedim ben de iki el ateş ettim. Ortada polis de olay da yoktu. Kimseyi hedef alarak ateş etmedim. Sonra silahı O. K'ye geri verdim. Ben ayrıldım. Ayrılırken O.K.'nin yanına birisi yaklaşıyordu" dedi.
 
Mahkeme, polis labaratuvarından alınan ekspertiz raporuna göre Burak Can Karamanoğlu'ndan çıkan mermi çekirdeğinin ve olay yerinden elde edilen kovanların çekirdeklerin şüphelilerin kullandığı silahtan çıktığının belirlendiğini kaydetti. Mahkeme kuvvetli suç şüphesi ve delil durumuna göre şüphelilerin "Kasten öldürme" suçlamasıyla tutuklanmasına karar verdi. Okmeydanı'nda Berkin Elvan'ın cenaze töreninden sonra, gece çıkan olaylarda Burakcan Karamanoğlu hayatını kaybetmiş 4 kişi yaralanmıştı.