İstanbul
Giriş Tarihi : 21-10-2015 12:06   Güncelleme : 21-10-2015 12:06

Beyoğlu'nun 26.Kardeş Şehri Dubrovnik Oldu

Beyoğlu Belediyesi ile Hırvatistan’ın Dubrovnik şehri, kardeş şehir ve işbirliği anlaşması imzaladı. Belediye binasında gerçekleşen imza töreninde konuşan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, “Beyoğlu Belediyesi olarak böyle bir kardeşliğe imza atmaktan mutluluk duyuyoruz,” dedi.

Beyoğlu'nun 26.Kardeş Şehri Dubrovnik Oldu

Beyoğlu Belediyesi kardeş şehirlerine bir yenisini daha ekledi. Hırvatistan’ın Dubrovnik şehri ile kardeş şehir ve işbirliği anlaşması imzalayan Beyoğlu Belediyesi, 19 yurt dışından 7 si de yurt içinden olmak üzere toplam kardeşlik ve işbirliği anlaşması imzaladığı kardeş şehir sayısını 26’ye çıkardı.

 

YİNE GÜZEL BİR GÜN YENİ BİR KARDEŞ EDİNİYORUZ

Beyoğlu Belediyesi’nin tarihi binasında imzalanan anlaşma törenine belediye meclis üyeleri de katıldı. İki ilçenin tanıtım filmlerinin izlenmesinin ardından konuşan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Dubrovnik Belediyesi ile yapılan anlaşmadan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Başkan Demircan yaptığı konuşmada şunları ifade etti:

 

“Yine güzel bir gün; yeni bir kardeş ediniyoruz. Yeni bir arkadaşımız var. Dubrovnik çok güzel bir şehir. Bugün bu güzel şehirle kardeşliğe imza atarken zenginliğimize bir şehir daha katmış oluyoruz. Öncelikle hayırlı uğurlu olsun diyorum. Değerli Belediye Başkanımızın, Başbakanımızla da dostluğu var. Bir İstanbul sevdası var. Beyoğlu Belediyesi hem kendisinin hem de hükümetimizin isteğiyle bu kardeşliğe adım atmış oluyor. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Benim için heyecan dolu bir gün,” dedi.

 

            DÜNYADA FARKLI KÜLTÜR ADINA NE VARSA HEPSİ BEYOĞLU’NDA VAR

Beyoğlu’nu büyük bir kervansaraya benzettiğini söyleyen Başkan Demircan, “İstanbul’un 1000 yıllık tarihine bakıldığında, Fatih ve Eminönü ilçesi 1200’lü yıllarda doğu kilisesinin olduğu Rumların, Ermenilerin ve Yahudilerin yaşadığı bir şehirdi. Onun karşı tarafında, burada da Galata şehri var. Galata’da Katolikler, Latinler, İspanyollar ve Rumlar yaşıyordu. Aslında dünyada farklı kültür adına ne varsa hepsi Beyoğlu’nda, İstanbul’da var. Dünyanın dört bir tarafında kardeşlerimiz var. Bunların içerisinde Japonya’dan Kore’den Afrika’dan olmak üzere neredeyse 26 tane yedi kıtanın en önemli başkentlerinden kardeşimiz var. Ama Dubrovnik bize ayrı bir heyecan yaratıyor. Eminim oradaki insanların sıcak kanlılığı bizimle aynı. Biz belediye olarak böyle bir kardeşliğe imza atmaktan mutluluk duyuyoruz,” dedi.

 

İKİ  BELEDİYE KÜLTÜR, TİCARET VE EĞİTİM ALANLARINDA İŞBİRLİĞİ YAPACAKLAR

Dubrovnik Belediye Başkanı AndroVıahusic, ise Beyoğlu Belediyesi ile kardeşlik anlaşması imzalamaktan mutluluk duyduklarını belirterek, “Değerli Belediye Başkanı, değerli meclis üyeleri sizlerin huzurunda olmak benim için büyük bir onurdur. Bugün buraya kardeşlik anlaşmasını Dubrovnik’te yaşayan insanlar adına imzalamaya geldik. Hepinizin küçük ve güzel şehrimiz Dubrovnik’i görmeye davet ediyorum” dedi. 

 

Karşılıklı konuşmaların ardından Beyoğlu Belediyesi Mabeyn salonunda gerçekleşen imza töreniyle kardeşlik anlaşması imzalandı. Daha sonra kardeş belediye Başkanı AndroVıahusic, belediye binasını gezerek yürütülen projeler hakkında bilgi aldı.