Haber
Giriş Tarihi : 06-10-2016 13:22   Güncelleme : 06-10-2016 13:22

BEYOĞLU ANTİKA FESTİVALİ'NE 8 GÜNDE 2 MİLYON ZİYARETÇİ

BEYOĞLU-“Beyoğlu Hareketleniyor” Festivallerinin ilki olan Antika Festivali sona erdi. Antika tutkunlarını Beyoğlu’nda bir araya getiren festivali, 8 günde 2 milyondan fazla kişi ziyaret etti. Festivalin kapanış programında konuşan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, “Beraber olma kültürümüz ürünleri elbette mimariye, geleneksel sanatlarımıza ve tarihimizi temsil eden bu antika objelerde gizli. Dolayısıyla onların elden ele naklediliyor olması kıymetli” dedi.

BEYOĞLU ANTİKA FESTİVALİ'NE 8 GÜNDE 2 MİLYON ZİYARETÇİ

 

Beyoğlu Belediyesi tarafından projelendirilen ve 50 gün sürecek “Beyoğlu Hareketleniyor” Festivallerinin ilki olan Antika Festivali, düzenlenen kapanış programıyla tamamlandı. Taksim Meydanı’nda gerçekleştirilen ve İstanbul’un dört bir yanından Türkiye’nin en iyi 63 antikacısının yer aldığı festivali, antika tutkunlarını Beyoğlu’nda bir araya getirdi. Osmanlı Dönemi’nden kalma eserlerden, Çanakkale Zaferi’ne tanıklık eden kılıçlara, icat edilen ilk müzik aletinden klasik otomobillere kadar binlerce antika vatandaşların beğenisine sunulduğu festivali 8 günde 2 milyondan fazla kişi ziyaret etti. Antika festivalin kapanış programında konuşan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, festivale gösterilen ilgiden çok memnun olduklarını ve festivallerin 40 gün daha devam edeceğini söyledi.

BÜTÜN KÜLTÜRLER BEYOĞLU’NDAN GEÇİYOR

Festivale gösterilen ilgiden duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Demircan, “Beyoğlu İstabul’un hatta Türkiye’nin özeti. Çünkü bütün kültürler Beyoğlu’ndan geçiyor. Bütün coğrafya boyuca bir dilde yaşama ve beraber olma kültürümüz var. Bunun ürünleri elbette mimariye, geleneksel sanatlarımıza ve tarihimizi temsil eden bu antika objelerde gizli. Dolayısıyla onların elden ele naklediliyor olması kıymetli. Gelecekte tasarıma, inovasyona iham olması açısından da kıymetli. Bu bir kültür aktarımı gibi geçmişten geleceğe bir köprü.” dedi.

FESTİVALLER DEVAM EDECEK

Başkan Demircan, antika festivalini gerçekleştirdikleri için gururlu olduğunu da belirterek, “İyi ki Çukurcuma var. İyi ki antikacılarımız var. Elbette kültürümüz var ve biz de bunları sergileyebiliyoruz. Ben emeği geçen herkese,  bütün antikacılarımıza huzurunuzda teşekkür ediyorum. Çok çabuk geçti, yetmedi bir on gün daha olabilir. Yani hiçbir zaman yetmez. Ama çağrımız şu seneye yine buradayız. Malzemeleri toparlayalım gelecek seneye hazırlanalım.  Şimdi geleneksel sanatçılarımız geliyor on gün onlarlayız. Sonra inovasyon haftası var. Sonra arada Film Festivali var. Sonra Sahaf var. Sonra sinema var. İş bitmez.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin geçmişten günümüze tüm değerlerini ve birikimlerini Taksim’de buluşturacak olan Beyoğlu Hareketleniyor festivalleri yarın başlayacak olan‘Altıneller Festivali’ ile devam edecek.