Haber
Giriş Tarihi : 25-03-2016 17:38   Güncelleme : 25-03-2016 17:38

Başbakan Davutoğlu: Karamandaki caniye gereken cevabın vereceğiz

Başbakan Ahmet Davutoğlu Manisa'da konuştu. Davutoğlu, "Hepimizin vicdanını yaralayan bir konuya değinmek istiyorum. Karaman'da yaşanan olaydan haberiniz var. Biz bu caniye gereken cevabın verilmesi için bu davanın takipçisi olacağız. " dedi.

Başbakan Davutoğlu: Karamandaki caniye gereken cevabın vereceğiz


Davutoğlu'nun konuşmasından satır başları:

Manisalılar ak yürekli insanlar. Sizlerle gurur duyuyoruz. Feyz ve hikmet almaya geldik. 17 şehzade Manisa'da bulunmuş 7'si Osmanlı payitahtı İstanbul'a sultan olarak gitmiş. Bu başbakanlık emanetini 1 Kasım'da siz bize verdiniz, o emaneti sonuna kadar koruyacağız. Biz Manisa'ya gönülden bağlıyız. Manisa fidan şehirdir, devlet adamlarının yetiştiği şehirdir. İnşallah daha nice devlet adamları yetiştirecektir. Çağa mührünü vuracak nice yiğitler çıkacak inşallah. Benim 1,5 yıl içinde Manisa'ya Başbakan olarak dördüncü gelişim. Gelince de boş gelmeyiz, hayırlı bilgilerle geliriz. Yine hayırlı bilgilerle geldik. Bugün toplam 105 milyon 279 bin lira değerindeki yeni tesisleri ve yatırımları hizmete açmak için huzurundayız.

Bizim için bu ülkenin her köşesine hizmet mukaddestir. Siyasette bulunuşumuz milletimize hizmet içindir. Sizlerle elele vererek 14 yılda hem Türkiye'yi hem Manisa'yı nereden nereye taşıdığımızı en iyi sizler biliyorsunuz. Türkiye'nin büyümesinden, güçlenmesinden rahatsız olanlar bu yüzden güven ve istikrar ortamını hedef alıyorlar. Normalde ideolojileri bakımından birbirleriyle çatışmalı olan terör örgütleri Türkiye'yi hedef seçmiş durumda. Onlara karşı dimdik durarak bu ülke sahipsiz değil dedik, sahipsiz değil diyoruz. Eğer partilerin bu ülkeyi yönetme sorumluluğundan kaçtıkları dönemde biz her şartta göreve hazırız dedik. Milletimiz bu tavrımıza öyle bir güzel cevap verdi ki, 1 Kasım'da muhteşem bir demokrasi destanı yazdık.

BU AZİZ ÜLKENİN HER YERİ TERÖRİSTLERDEN TEMİZLENİNCEYE KADAR...

Kim gelirse gelsin, kimse bu aziz ülkeyi bir daha kendi gündemine esir edemeyecek. 1 Kasım'da milletimiz AK Parti'nin üstüne düşeni yaptığını gördü. Görevden kaçanları da gördü. Emaneti bir kere daha AK Parti kadrolarına verdi. Bugün çok yönlü terör dalgasına karşı kararlılıkla mücadele ediyoruz. Kan dökerek, kitleleri hedef alarak Türkiye'ye zarar vermeye çalışıyorlar. Biz Türkiye'ye asla diz çöktürmeyeceksiniz diyerek kararlılıkla mücadele ediyoruz. DEAŞ'a, DHKP/C'ye mücadele talimatı verdiğimizde açık hedef gösterdik; bu aziz ülkenin her yeri teröristlerden temizleninceye kadar bir an bile durmayacağız. Bu milletimize taahhüdümüzdür. Sabrımızı ve kararlılığımızı test etmeye kalktılar. Bu ülkenin her bir taşını son nefesine kadar korumaya kararlıyız.

Milletimizle kucaklaşmak, terörle verdiği mücadeleye destek olmak için hafta sonu oraları ziyaret ediyorum. Mardin'de, Van'da milletimizle buluştuk. Aziz Manisalılar onların selamlarını, kardeşlik duygularını efelere, zeybeklere getirdim. İşte AK Parti farkı bu. Silopi yangın içindeyken biz oradaydık. Van'da, Bingöl'deydik, şimdi de Manisa'dayız. Ülkemizin her köşesine gidecek bu dayanışmayı mutlaka vereceğiz. Biz bu memleketin çimentosuyuz, temeliyiz, temel direkleriyiz. Her köşede varız ve kardeşlik türkülerini biz seslendireceğiz. Siyasetten medyaya birçok alanda aynı duyarlılığı gösteren bazı kesimlerden maalesef bu desteği göremiyoruz.

BİZ MİLLETİMİZİN YANINDAYIZ

Aksine terörün işine yarayacak, kanlı yüzünü örtbas edecek tutum gösteriyorlar. Çevremizde kaos var, istikrarsızlık var, işgal var, iç savaş var. İçeride çok önemli operasyonlar yürütüyoruz. Maalesef dayanışma göstermesi gereken muhalefet bu gerçeği görmek istemiyor. Bu mücadeleye destek değil, köstek oluyorlar. Ana muhalefet partisinin görevi teröristin kirli propagandasına çanak tutmak mı, bu milletin terörle mücadeleye destek vermek mi? Sayın Kılıçdaroğlu'nun cevap vermesini istiyorum. Teröristlerin safında mısınız, milletimizin yanında mısınız? İşte biz milletimizin yanındayız.

Dün kahraman bir şehidimizin kahraman babasını aradım. Cenaze namazını kendi kıldırdı. Buradan Çorumlu yiğit aileye tazimlerimi sunuyorum. Uğruna şehit verdiği evladının cenaze namazını kılan yiğitlere bu vatan emanettir ve ilelebet istiklalini koruyacaktır. O mubarek hocamızı, bütün şehit babaları adına hürmetle kucaklıyorum. Şehit annelerini, şehit eşlerini buradan saygıyla muhabbetle selamlıyorum. Bütün şehit yetimlerinin başlarına okşuyorum, kendi evlatlarımız gibi gönüllerimizde onları aziz bir evlat olarak saklıyoruz. Onların mağdur olmasına izin vermeyeceğiz. Arkamızda kahraman millet varken, korkmadık, kormuyoruz, korkmayacağız, yılmadık, yılmıyoruz, yılmayacağız. Ayaktaydık, ayaktaydık, ayakta olacağız.

BU MİLLET YÜZDE 52 İLE CUMHURBAŞKANINI SEÇTİ

Yiğitler, efeler, zeybekler dir duruyoruz, dik durduk, dik duracağız Allah'ın izniyle. Bu ülkenin insanları teröre inat umutla geleceğe yürüyeceğini haykırıyor. CHP ne yapıyor? Ülkesini dünyaya şikayet ediyor. Seçilmişlerin meşruiyetini tartışmaya açmaya çalışıyor. 1 Kasım'da gittik, millet sana da baktı, bize de baktı ve bizi seçti. Selam olsun o millete. CHP'nin başına geldiğinden beri üç beş ezberle kulağına üflenen üç beş sufle ile siyaset yapıyor sayın Kılıçdaroğlu. Bu millet yüzde 52 ile Cumhurbaşkanını seçti. Bunu tartışmak Kılıçdaroğlu'nun hakkı da değildir gücü de yetmez. Kılıçdaroğlu'nun bunu tartışmaya dahi hakkı yok. Kendisine güvenseydi çıkıp aday olsaydı, olamaz. Çünkü siyasi kariyeri başarısızlıklarla doludur.

Biz meydanlara çıktık. Biz size güveniyoruz, gücümüzü sizden alıyoruz. Eğer meşruiyeti tartışılacak birisi varsa her seçimi kaybeden sayın Kılıçdaroğlu'dur. Kendisi genel başkanlığı süresince adeta bir seçim yenilgileri kariyeri yaptı. Kalkmış daha Kasım ayında yüzde 49,5 oyla milletin güvenoyunu almış bir partinin iktidarını tartışıyor. 1 Kasım öncesinde bu milletin huzuruna Başbakan olarak çıktım, 1 Kasım'dan sonra yine o makamın şerefini yaşıyorum. Sayın Kılıçdaroğlu sen bugün söylediğin lafları o meydanlarda da söylüyordun. Millet sana görev vermedi. Millet uzlaşın der sen görevden kaçarsın, millet yeni anayasa yapın der sen yine kaçarsın. Gel Meclis'te ne kadar dokunulmazlık varsa kaldıralım diyoruz, yine yan yollara kaçıyorsun. Biz Türkiye'yi terörden temizleyeceğiz, bizim kimseye ihtiyacımız yok.

Teröristlerin taziye çadırlarına gidenler, kalaşnikoflu fotoğrafların yanında konuşanlar millet eliyle siyaset sahnesinden silinip gidecek. Hepiniz izlediniz artık Diyarbakırlı, Hakkarili, Şırnaklı kardeşim bu katillere, eşkıyalara, teröristlere karşı sesini yükseltiyor. Silopi'de, Van'da, Bingöl'de gördüğüm manzara bunun işaretiydi. Terör örgütünün maşası haline gelen bazı milletvekillerine doğudaki vatandaşımız hesap sorup, isyan ediyordu. Nevruz'u şiddete davetiye çıkarmak için kullanmak istediler. Milletimiz bu çağrılara itibar etmedi, kendileri çalıp, kendileri oynadı. Düşün Kürtlerin yakasından, düşün Türklerin yakasından, düşün bu milletin yakasından. Biz sünni, alevi, Türk, kürt tek bir vatanız, tek bir vatanız, tek bir bayrağız, tek bir devletiz.

Canını ortaya koyarak teröristle mücadele eden askerimize, polisimize yapılan iftiraları bu millet affetmeyecektir. Bu millet hiçbir zaman esaret yaşamadı. Bu milleti kim esir alabileceğini düşünüyorsa yanılgı içerisinde. Bu kirli oyunlara ne biz ne de milletimiz izin verir. Yedi düvele teslim olmamış bir milletin iradesini dünyanın bütün terör örgütleri birleşse asla esir alamaz. Bu ülkenin son 14 yılda ettiği kazanımların yok edilmesine asla izin vermeyeceğiz. Terörü bu ülkeden tamamen temizleyene kadar mücadelemiz asla sona ermeyecek. Bu kirli oyunları demokrasi, kardeşlik, adaletle aşacağız. Kim bu ülkeye yanlış yapmışsa, bedelini öder, onlara bu bedelini mutlaka ödeteceğiz.

Bazı milletvekillerin teröre destek veren söylem ve üslupları hepimizin vicdanlarını yaralamıştır. Sizin hissiyatınıza tercüman olarak hazırlanan fezlekelerin gündeme alınmasını kararlaştırdık. CHP ve HDP mecliste bekleyen tüm fezlekeleri gündeme alalım dediler. Biz madem ki onlar meydan okudu, biz de hodri meydan dedik, hodri meydan, hodri meydan. Meclis'e sevkedilen bütün fezlekeleri görüşelim diyerek partilere çağrıda bulunduk. Bu kez de tüm milletvekillerin dokunulmazlığını kaldıralım istediler. Açık söylüyorum, ipe un serdiler. Biz siyaset kurumunu, siyasetçiyi zayıflatacak bir teşebbüs içinde yer almamız, dokunulmazlığı tamamen kaldırmamız mümkün değildir.

'GEREKEN CEZANIN VERİLMESİ İÇİN DAVANIN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ'

Başbakan Davutoğlu, Karaman'da bir öğretmenin 10 erkek öğrenciye cinsel istismarda bulunduğu iddialarına yönelik soruşturma ile ilgili, "Hepimizin vicdanını yaralayan bir konuya da burada değinmek istiyorum. Karaman'da yaşanan olaydan haberiniz vardır. Birkaç gündür özellikle sosyal medyada çok ciddi şekilde duyulmuş, bilinmiş bir olay. Buradan açık şekilde söylüyorum. Çocuklarımıza yönelik istismara karşı bu cani sapığın hak ettiği ceza ne yazık ki ceza kanunumuzda yok. Ama tüm milletimiz emin olsun ki bu caniye gereken cezanın verilmesi için bu davanın, bu çocukların hukukunun takipçisi olacağız. Biz her bir çocuğu gördüğümüzde kendi evladımızı görürüz. Hiçbir çocuğun herhangi bir caninin, sapığın elinde böylesine mağdur edilmesine izin vermeyiz. Eşref-i mahlukat olan insanın yüz karası olan bu şahıs bir daha gün yüzü görmeyecek" açıklamasını yaptı.

'OLAYDAKİ FAİLE BEN İNSAN BİLE DİYEMEM'

Konuyla ilgili ne gerekiyorsa yapılacağını vurgulayan Davutoğlu, Meclis'te AraştırmaKomisyonu kurulduğunu hatırlatarak, "Bu istismarıyla alakalı TBMM'de partilerin oy birliğiyle Araştırma Komisyonu kuruldu. Bu daha ilk andan itibaren konu bana intikal ettiğinde arkadaşlarıma verdiğim talimatta. Bütün partilerle birlikte gereken araştırma önergesini verin. Vicdanlarımızı yaralayan çocuk istismarı konusunda aydınlatılmamış tek bir nokta dahi kalmayacak. Her ne yapılacaksa AK Parti bu konuda en ön safta olacak. Bu olayın kendisi bir insanlık ayıbıdır. Olaydaki faile ben insan bile diyemem. Bu aşağıların aşağısı bir mahluktur. Kim bir çocuğa el uzatırsa o, emin olun ki bütün insanlığın en aşağılık mahluğudur. Bununla ilgili ne gerekiyorsa yapılacak. Hiç kimsenin şüphesi olmasın" ifadelerini kullandı.

Hükümetimiz kuralı henüz 4 ay olmuşken vaat ve reformların birçoğunu hayata geçirdik. Şimdi rahatlıkla söylüyorum o gün Manisa'da verdiğimiz vaatlerin yüzde yüzünü 3 ay içinde yerine getirdik. Reformlarımızın yüzde 65'ini yerine getirdik. Meclis tatile girmemiş olsaydı reformlarımızın tamamını gerçekleştirmiş olacaktık. Bu kısa zaman içerisinde asgari ücreti bin 300 liraya çıkardık. Emeklilere yılda bin 200 Türk Lirası zam yaptık. Esnafa faizsiz kredi uygulamasını yaptık. Yemde ve gübrede KDV'yi kaldırdık. Muhtarlarımızın maaşlarını yükselttik. Lisans öğrencilerimizin bursunu 430 liraya çıkardık. Öğrencilerimizin pasaport harçları kaldırıldı. Gençlere 50 bin TL karşılıksız destek verdik. Gençlerimize 100 bin TL kredi verdik. İlk kez işe giren gençlerimizin ücretini 1 yıl boyunca biz ödüyoruz. İş kuran gençlerimize 3 yıl gelir vergisi muafiyeti getirdik. Doğuma bağımlı olarak ilk çocukta 2 ay, ikinci çocukta 4 ay, üçüncü ve üzerinde 6 ay çalışma hakkını tamamladık. 25 yaş altı gençlerimizin Genel Sağlık Sigorta borçlarını siliyoruz. Bütün yaşlılarımızın ellerinden öpüyoruz. Salı günü grup toplantısında taşeron meselesini bir kez daha ele aldık. Uzun senelerdir Türkiye'nin ve çalışma hayatımızda yer alan taşeron meselesini çözmek de elhamdülillah bize nasip oldu. Türkiye'nin her yerinden tebrik ve dualar alıyoruz. Emekçi kardeşlerimize verdiğimiz sözü tuttuk. Asıl işlerde çalışanları kadroya alacağız dedik, ama baktık ki yardımcı işlerde çalışan mahzun olacaklar ve dedik ki nerede çalışırsa çalışsın bütün taşeronları kadroya alacağız. Asli iş, yardımcı iş ayrımı yapmadan hepsini kamuya aldık. Vaatlerimizde kılı kırk yarıyoruz. Bu düzenlemelerin işçi ve emekçi kardeşlerimizin için hayırlı olmasını diliyorum.

BAŞKANLIK SİSTEMİNİ ESAS ALAN YENİ BİR ANAYASA

Bizim bu millete en büyük vaadimiz yeni anayasadır. Allah'ın izniyle yeni anayasa vaadimizi yerine getirecek 12 Eylül anayasasını tarihin çöplüğüne atacağız. CHP her zamanki gibi sorumluluk almaktan kaçtı. CHP'nin yapısında yapıcılık yok, kaçak güreşmek var. Herkesle yapıcı bir ortamda görüşmeye bundan sonra da açık olacağız. Bu çerçevede her türlü planlamayı yaptık. Milletin taleplerine en iyi şekilde bir anayasanın çerçevesini belirledik. Anayasa taslağımızı, önerimizi de gözönünde bulundurarak yeniden yazmaya başlıyoruz. En geç iki ay içinde bu yazım çalışmaları tamamlanacak. Nisan ayı sonunda meclise yeni bir anayasayı sunmayı planlıyoruz. Siyasal sistem olarak başkanlığı benimseyen, demokratik ve özgürlükçü bir anayasa için gereken her türlü adımı atacağız. İnşallah meclisten de vizeyi alarak gerekli çalışmayı tamamladıktan sonra sizlerin huzurunuza çıkıp onayınızı almak için meydanlarda sizlerle bulaşacağız.