Haber
Giriş Tarihi : 23-11-2015 15:25   Güncelleme : 23-11-2015 15:25

93 yıllık menü gün yüzüne çıktı

Edirne'nin düşman işgalinden kurtuluşu dolayısıyla verilen ilk kutlama yemeğinin menüsü 93 yıl sonra gün yüzüne çıktı.

93 yıllık menü gün yüzüne çıktı

Edirne'nin düşman işgalinden kurtuluşu dolayısıyla verilen ilk kutlama yemeğinin menüsü, 93 yıl sonra gün yüzüne çıktı. 

Edirneli araştırmacı Cengiz Bulut, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Edirne'nin düşman işgalinden kurtuluşunun 93. yıl dönümünün 25 Kasım'da kutlanacağını anımsattı.

Kentte 1922'de büyük kutlamalar gerçekleştirildiğini, belediyenin 2 gün halka ziyafetler verdiğini anlatan Bulut, halkın bu ziyafetlere davetiyeyle çağrıldığını söyledi. 

Bu davetiyenin bir örneğinin eski belediye başkanlarından Şerif Bilgen'in torunu Yavuz Selim Bilgen'in arşivinden 93 yıl sonra ilk kez ortaya çıkarıldığını anlatan Bulut, içinde ziyafet menüsünün de yer aldığı davetiyenin Yılmaz Akçaalan tarafından Türkçe'ye çevrildiğini kaydetti. 

Cengiz Bulut, bu belgenin, Edirne'nin tarihi ve kurtuluş günü için çok değerli olduğunu vurgulayarak, üzerinde Selimiye Camisi'nin fotoğrafı bulunan davetiyede, "Anadolu'nun kutsal mücadelesi sayesinde kurtarılan sevgili Edirne'ye İslam bayrağını tekrar diken ve milletin saltanatını yönetmeye görevli saygıdeğer topluluk şerefine Edirne Belediyesi tarafından verilen ziyafet listesidir" yazısının yer aldığını belirtti.