Haber
Giriş Tarihi : 19-02-2016 11:14   Güncelleme : 19-02-2016 11:14

7,5 milyon onu cebinde taşıyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Cep Trafik uygulaması İstanbulluların hayatlarını kolaylaştırıyor.

7,5 milyon onu cebinde taşıyor


2007’de hayata geçirildiğinde dünyadaki ilk trafik bilgilendirme uygulaması olan İBB Cep Trafik, son teknolojiyi takip edip İstanbulluların hizmetine sunuyor. İBB Trafik Müdür Yardımcısı Esma Dilek, Cep Trafik uygulamasının canlı yayınlarla İstanbullulara trafik bilgisi sunan İBB Trafik Radyosu’nu dinleme imkânı sağladığını söylüyor. Dilek, Cep Trafik uygulamasının yenilenen versiyonu ile kullanıcıların İstanbul genelinde çok daha fazla güzergâhın anlık yol bilgisine, kent trafiğine dair önemli duyurulara ve haberlere ilişkin bildirimlere erişmesine imkânı verdiğini belirtiyor.

EN KISA YOLDAN GÖTÜRÜYOR

Trafikteki İstanbulluların en önemli ihtiyaçlarına cevap vermeyi amaçlayan Cep Trafik, ana arter yollar üzerine kurulan sensörler aracılığıyla trafik yoğunluk bilgisini topluyor. Bu yolla trafikteki sürücülerin gidecekleri mesafeye en kısa yoldan ve hızlı sürede gidebilmesini sağlıyor. Amerika’dan dahi indiren var. Hizmete alındığı günden bugüne Cep Trafik’i 7 buçuk milyon kişinin telefonuna indirdiğini belirten İBB Trafik Radyosu Yayın Koordinatörü Murat Kazanasmaz, uygulamanın sanıldığının aksine sadece İstanbul’da kullanılmadığını söylüyor. Şehrin farklı bölgelerine yerleştirilen kameraların uygulama yardımıyla izlenebildiğini anlatan Kazanasmaz Amerika’da ikamet eden kişilerin bile İstanbul’u seyredebilmek için Cep Trafik uygulamasını kullandığını ifade ediyor.

GÜNDE 5 MİLYON KİŞİ İBB TRAFİK RADYOSUNU DİNLİYOR

Cep Trafik uygulaması aynı zamanda İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki Medya A.Ş. bünyesinde faaliyet gösteren Trafik Radyosu’nu canlı dinleme imkânı sağlıyor. Trafik Radyosu’nu günde 5 milyon kişinin dinlediğini vurgulayan Kazanasmaz, “Trafik Radyosu hafta içi her sabah 06.30-09.00 saatleri arasında TRT Kent Radyo ve Radyo İstanbul Ajansı ile ortak canlı yayın vererek trafiğin en yoğun saatlerinde daha geniş kitlelere ulaşıyor. Anlık yol bilgilerinin yanı sıra günün hava şartlarına göre uyarıcı bilgilendirmeler ve gündeme dair haberleri de dinleyiciyle paylaşıyoruz. Kış lastiği takılması uyarısı ve yağmurlu havalarda nasıl araç kullanılması gerektiği gibi bilgileri insanlara ulaştırarak acil durumlarda olası aksaklıklara karşı önlem alınmasını sağlıyoruz” diyor.

BİLGİ KAYNAĞI TRAFİK KONTROL MERKEZİ

Trafik Radyosu’nun en önemli bilgi kaynağı ise Trafik Kontrol Merkezi. Bu merkez, EDS tipi kamera sistemleri de dahil olmak üzere bini aşkın kamerayla İstanbul trafiğini 7/24 gözlüyor. Kazanasmaz, polis aracı ve çekici yönlendirerek en geç bir saat içerisinde trafikte yaşanan aksaklıkların ortadan kaldırıldığını anlatıyor. Trafik ışıklarında yaşanan sorunlara yine bu merkezde kurulan sistem sayesinde süre ayarı verilebildiğini belirten Kazanasmaz, teknolojik imkânların sürekli gelişmesi ile birlikte trafiğe dair tüm sorunları hızla çözdüklerini dile getiriyor. İşaret diliyle yol bilgisi İBB Cep Trafik uygulaması trafiğe çıkan engelli vatandaşları da unutmamış. Geliştirdiği teknolojiyle engelli vatandaşlara anlık yol bilgisini görüntülü görüşme ile aktarıyor. Bu görev İBB Trafik Kontrol Merkezi’nde çalışan Türk işaret dili tercümanı Seda Özcan’a düşmüş. Anne ve babası işitme engelli olan Özcan, işaret dilini ana dil olarak öğrenmiş. Bu nedenle üstlendiği bu sorumluluk onu çok mutlu ediyor.