Boğaziçi Gündem Gazetesi
HV
04 TEMMUZ Pazartesi 02:18

GELMEKTE OLAN GELDİ

İsak BAYDAROĞLU
İsak BAYDAROĞLU
Giriş Tarihi : 17-05-2022 17:57

Salgın Rapraplarıydı
Salgın, aynı zamanda, dünyanın uzun süredir hamile olduğu kıtlığın rapraplarıydı.
Vahşi emisyon üretimi ve iklim değişikliği tarlasıydı.
Batı emperyalizminin dünyayı mahkum ettiği politiklarla beslendi.
Afganistan, Suriye, Irak, Libya, Meksika vs. dünyanın pek çok bölgesi üretimden düşürülerek büyütüldü.
Teknoloji ilizyonu ve bağımlılığı ile bir süre gizlendi.
Rusya – Batı çatışmasıyla saklanamayacak hale geldi.
Halen gizlenen ve gittikçe şiddetlenen Batı – Çin çatışmasıyla, tepegöze, deve, canavara dönüşecek.

İnsanoğlu Biraz Deve Kuşudur
İnsanlığın derdine derman olmak için düzenlenen, bildiğim bazı organizasyonlara; “tedarik zincirinin kırılması”, “üretim zincirinin gevşemesi”, “kıtlık ekonomisi” konularını işleyin, bu konularda stratejik ve politik yaklaşımlara ihtiyaç var, dedim. Çok ilgi görmedi. Daha janjanlı konuları tercih ettiler. Sahne ışığı yüksek işler yaptılar. İnsanoğlu böyledir, biraz deve kuşudur. Kafasını kuma sokup dans etmeyi sever.


Diriliş Ertuğrul’da oynayan Engin Altan Düzyatan’ın, Ertuğrul diye heykelini yapabilir mesela… Ya da Denizcilik konulu bir dizide oynayınca, denizcilik konusunda entelektüel tartışmaya davet edebilir. Bilmediğinden değil öyle dans etmek istediğinden. Haber değeri var, sahne ışığı var.


Bazıları Tango Bazıları Oryantal
Türkiye muhalefeti için bir öneriye gerek yoktu. Ama onlar da dans etmeyi tercih ettiler. Hiç oralı olmadılar. Kafalarını kuma gömdüklerinden, Türkiye’de kıtlığın yansıması olan fiyat artışlarını hükümeti indirecek büyü zannettiler. “Domates uçtu”, “buğday bulunmuyor” “mazot hayal oldu”, “Ayçiçek sırra kadem bastı” vs. dediler. Meseleye bakmadılar, mangalda kül bırakmadılar, boş atıp dolu tutmaya çalıştılar. Ukrayna’dan tedarik edilen Ayçiçek yağları gelmediği için marketlerde yaşananları örnek vererek, neredeyse bayram ettiler. Bazıları Tango bazıları Oryantal takıldılar.
 

Mavi Gözlü Sarışın Olmayan Mazlumlar
Daha önce Amerika’dan afişlerle saklanan market raflarının fotoğraflarını görmüştük. Refah kıtası Avrupa’dan da benzer haberler gelmeye başladı. Kıtlık salgın gibi kuşatıyor dünyayı. Bugün Almanya’da olan biraderim Watsapp’tan yazmış: bazı ürünlerden sadece bir tane almaya müsaade ediyorlar, marketlerin bir kısmı sadece özel müşterilerine hizmet veriyor, yağ yok, şeker yok… vs. Gelmekte olan maalesef, istisnasız herkese geldi.


Amerikan rüyasıyla, Liberal demokrasi tam tamlarıyla, barış adı verilen savaşlarla, Demokratik elbise giydirilen sömürüyle… olacağı buydu. Filistin’in, Suriye’nin, Afganistan’ın… mavi gözlü sarışın olmayan mazlumların ahı papyonlu, smokinli, boyalı palyaçoları buldu artık. Allah, rengi ne olursa olsun masumları, korusun, esirgesin, saklasın.
 

Darı Ambarı
Hükümet olmayı hakikatin çok üstünde tutanlar gözlerini kapatıyorlar. Açarlarsa şunu görecekler: Türkiye, dünyanın yüzleştiği kıtlıkta güven eşiği en yüksek olan ülkeler arasında. Türkiye, etrafındaki bütün savaşlara rağmen, güvenlik eşiği de en yüksek olan ülke. Batıya güven azalırken Türkiye’ye olan güven dünyanın her tarafında yükseliyor. Çevresindeki ateş denizinde Türkiye’yi vatandaşları için korunaklı bir gemi yapan Recep Tayyip Erdoğan ve hükümeti, karalanmayı değil desteklenmeyi hak ediyor. O zaman sahili selamete çıkmak daha kolay olabilir. Bu darlıkla yüzleşip hakikati tey’id etmeden, iktidar muhalefete ancak darı ambarı olur.

YORUMLAR