Haber
Giriş Tarihi : 22-10-2014 22:27

Zayi Olan Malların Toplam Değeri 6 Milyon Dolar

Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, Halkalı Gümrük Müdürlüğüne gelerek, yangın çıkan antrepoda incelemelerde bulundu.

Zayi Olan Malların Toplam Değeri 6 Milyon Dolar
Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, Halkalı Gümrük Müdürlüğüne gelerek, yangın çıkan antrepoda incelemelerde bulundu.
 
İncelemenin ardından bir açıklama yapan Bakan Canikli, "Yanarak zayi olan malların toplam değeri yaklaşık 6 milyon dolar. 730 bin dolarlık bir bölümü millileşmiş. Yani gümrüklenmesi tamamlanmamış. Bunların da yaklaşık 571 bin lira vergisi var. Kamuoyunda oluşan sorulara cevap vermek adına şunu söylemek gerekir, gümrüklemesi yapılan ancak yangında zayi olan malların vergilerinin geri ödenmesi söz konusu değil. Bu yolla alınan vergilerin iadesi hiçbir zaman olamaz. Cuma günü hazırlanacak raporla kamuoyundaki tüm soru işaretlerini de gidereceğiz" dedi.
 
Yangının kontrol altına alınabilmiş olmasının büyük bir başarı olduğunu ifade eden Bakan Canikli, "Hepimize geçmiş olsun. Başta itfaiyemiz olmak üzere yangının büyük boyutlara ulaşması engelleyen arkadaşlara çok teşekkür ediyorum. Yangın büyük bir yangın, öncelikle bunun altının çizilmesi gerekiyor. Tek tesellimiz ölüm hadisesinin olmaması" diye konuştu.
 
Yangın sırasında yurt dışında olduğunu belirten Canikli, "Yangının çıkış sebepleri ile ilgili itfaiye gerekli çalışmaları yapıyor, biz de kendi açımızdan gerekli çalışmalarımızı yapıyoruz. Bunun için 3 müfettiş görevlendirildi. Gerekli çalışmalar tamamlanarak yangının çıkış nedeniyle ilgili detaylı bir rapor hazırlanarak açıklanacak" dedi.
 
Enkaz çalışmaları hakkında da bilgi veren Canikli, yangının çıktığı bölümün Devlet Demir Yollarına ait olan 20 dönümlük alanda yer aldığını, yap-işlet-devret modeliyle yapılmış ve firmalara tahsis edilmiş, işletmesi verilmiş yerler olduğunu anlattı.
Bakan Canikli, teknik çalışmalar bittikten sonra, bina enkazının en kısa zamanda kaldırılacağını ve yap-işlet-devret sözleşmesine göre yapılması gerekenlerin yapılacağını belirtti. Gümrük ve yanan depo yetkililerinden de bilgi alan Canikli, daha sonra gümrük sahasından ayrıldı.