Eğitim
Giriş Tarihi : 07-03-2013 13:45

YÖK Yasa Taslağı Başbakanlıkta

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Yükseköğretim Yasa Tasarısı Taslağı'nı eleştirileri ve karşı önerileriyle Başbakanlığa gönderdiklerini, burada oluşturulacak çalışma grubunun konuyu tüm yönleriyle tekrar değerlendireceğini belirtti.

YÖK Yasa Taslağı Başbakanlıkta
Bakan Avcı, Başkent Öğretmenevi'nde bir araya geldiği gazetecilerin sorularını yanıtladı.
YÖK Yasa Tasarısı Taslağı
   
Bakan Avcı, YÖK'ün taslak çalışmasına ilişkin soru üzerine de YÖK'ün hemen hemen bütün üniversitelerle görüşerek bir taslak hazırladığını anımsattı.

Taslağın Bakanlığa gönderildiğini de anımsatan Avcı, anayasal bir kurum olan YÖK ile ilgili her düzenlemesinin anayasal değişikliği de gerektirdiğine dikkat çekti. İşin Maliye Bakanlığı'nı ilgilendiren bölümlerinin de olduğunu, sürecin sadece kendi Bakanlığı'nın çalışmasıyla tamamlanamayacağını bildiren Avcı, ''Milli Eğitim Bakanlığı olarak biz, bu taslağı eleştirilerimiz ve karşı önerilerimizle birlikte Başbakanlığa gönderdik. Başbakanlıkta bu konuyla ilgili bir çalışma grubu oluşturuluyor, oluşturulacak. O grup, işe anayasal, mali, hukuki ve eğitim, bürokratik boyutuyla, bütün boyutları ve ilgili bütün paydaşların görüşleri, YÖK zaten bunları toplamıştı, onları da tekrar değerlendirerek muhtemelen eldeki taslakla çok bağlı olmayan yeni bir tasarı orada hazırlanacak'' diye konuştu.