Sağlık
Giriş Tarihi : 05-03-2014 14:01

Yeşilay 94 yaşında

Yeşilay Haftası dolayısıyla, Yeşilay Genel Başkan Yardımcısı Opr. Dr. Mehmet Akif Seylan, Radyo İstanbul’a konuk oldu.

Yeşilay 94 yaşında

Nesrin Özlek’in sunduğu Ayan Beyan İstanbul Programına telefonla bağlanan Mehmet Akif Seylan, Yeşilay’ın faaliyetleri hakkında bilgi verdi. Yeşilay Haftasının 1-7 Mart arası olduğunu ancak 5 Mart’ın Yeşilay için ayrı bir özelliği olduğunu belirten Seylan, 5 Mart’ın Yeşilay’ın kuruluş günü olduğunu ifade etti. Yeşilay’ın faaliyetlerinin bir haftayla sınırlı olmadığına dikkat çeken Seylan, tüm yıla yayılan önemli çalışmaları olduğunun altını çizdi.

 

Her yaş grubuna ait promosyonların yapıldığını ve spor gösterileri düzenlendiğini anlatan Mehmet Akif Seylan, geçtiğimiz Pazar günü medyada geniş yer bulan Tarihi Yarımada Bisiklet Turu’ndan bahsetti. Seylan, “Tarihi Yarımada Bisiklet turumuzu yaptık. Bu beşinciydi. 300 kadar Yeşilay dostu, bu tura katıldı. Her sene daha güzel, daha anlamlı oluyor. Biz burada bağımlılıktan uzak, sağlıklı bir yaşam önerisini halkımıza, insanlarımıza tekrar hatırlatmak istiyoruz. “ şeklinde konuştu.

 

Yeşilay öncelikle gençleri hedefleyen çalışmalar içinde olduğunu belirten Seylan,  “Gençler bizim için ayrı bir önem ifade ediyor. Bağımlılıkla mücadele ettiğimiz gibi, bağımlılıkla mücadelenin esas ayağının bağımlılıktan önce olduğunun farkındayız ve bu konuda toplumumuzu da bilinçlendirmek istiyoruz. “ dedi.

 

Bağımlılık geliştikten sonra müdahale etmenin çok daha zor olduğunu da ifade eden Seylan, “Milli Eğitim Bakanlığı’yla sigara, alkol, uyuşturucu, internet ve teknoloji bağımlığı konusunda bir protokol yaptık. Bu çerçevede bu yıl İstanbul’da pilot çalışmalar devam ediyor. İnşallah önümüzdeki yıl bütün Türkiye geneline yayılacak. 8 ilden öğrencimizle buluşuyoruz. Çok ciddi hazırlanmış bir program ve içerikler çerçevesinde,  4+4+4’den üçüncü 4’e yönelik çalışmalar devam ediyor.” ifadelerini kullandı.

 

İnternet ve teknoloji bağımlılığı konusunda da çeşitli önerilerde bulunan Mehmet Akif Seylan, internet kullanımının artık hayatımızın vazgeçilmezi olduğuna değindi. Bağımlılığın tanımını da yapan Seylan, “Bağımlılık bize zarar verdiği halde, onu istemediğimiz halde yapmaktan vazgeçemediğimiz bir iş. Yani sigaranın sağlımıza zarar verdiğini biliyoruz, yapmak istemiyoruz, ama vazgeçemiyoruz. Bu bir bağımlılık. Teknoloji de böyle. İnternet başında gezinmekten veya oyun oynamaktan vazgeçemiyorsak bu da bir bağımlılıktır.” şeklinde konuştu.

 

Çocuklarla yeşilin her tonu

 

‘Çocuklarla Yeşilin Her Tonu’ adlı çalışmalarından da bahseden Seylan projeyi şöyle anlattı; “Küçük kardeşlerimizle yaptığımız bir çalışma. Stantlarımızı soğuk hava şartlarından dolayı alışveriş merkezlerinde konumlandırdık. Stantlarda Palyaço abiler ablalar bulunuyor. Yüz boyama, boyama kitapları, küçük oyuncaklar, onlara hitap eden çeşitli hediyeler gün boyu stantlarımızda çocuklarımıza sunuluyor. Onlara alkolden, sigaradan, bağımlılıktan bahsetmiyoruz. Sadece Yeşilay ile ilgili sevgimizi sunuyoruz. Biliyoruz ki bu ufak yaşta kalplerine yerleşen Yeşilay sevgisi ilerleyen yaşlarda onları bağımlılıktan uzak tutacak.” dedi.

 

Yeşilay’ın Enleri’nin seçileceği ödül törenini de anlatan Seylan, “Yeşilay’ın Enleriyle Cuma akşamı, sporcusundan yazarına, bilim adamından devlet adamına kadar Yeşilay’a destek vermiş dostlarımıza biz de Yeşilay olarak bir ödül takdim etmek istiyoruz.” Dedi.

 

Ayrıca Seylan, bugün Kadıköy Meydanı’nda saat 14.00’da Kadın Kolları yürüyüşünün yapılacağını da belirtti.

 

Bağımlılıktan önce bilinçlenmeye önemle vurgu yapan Mehmet Akif Seylan, “Bağımlılığın gelişmesindeki faktörlerden bir tanesi okul, öğretmen, arkadaş faktörü ve en önemlisi aile faktörü.“ dedi. Anne-babalara seslenen Seylan, “Lütfen çocuklarınıza yakın olunuz, onlardan sevginizi esirgemeyin. Çünkü ailesinde konuşma fırsatı bulamayan çocuk mutlaka bu ihtiyacını gidermek için sokağa iniyor. Kendisini dinleyen bir alt kültür grubuyla beraber oluyor. Bu grubun içinde genellikle bir takım kötü alışkanlıklar yer alıyor.” Dedi. Bağımlılığın belirtilerini de anlatan Seylan, bağımlılığa ne kadar erken müdahale edilirse şansın o kadar arttığını söyledi. Bir gencin ders başarısı düşüyorsa, para harcama alışkanlığı yükseliyorsa ve genç içine kapanıyorsa, aileler buna dikkat etmesi gerektiğini bildirdi. Gençler arasında sigara içmenin bir statü gibi empoze edildiğinin de altını çizen Seylan, bu konuda uyanık olunması gerektiğini belirtti.

 

Son olarak Radyo İstanbul aracılığıyla vatandaşa seslenen Mehmet Akif Seylan, “Hayat Allah’ın bize bir lütfu, hediyesi. Bu güzel hayatı dışardan kendi ellerimizle zehirlemeyelim. Diyoruz ki biz Yeşilay olarak, yaşamayı seç! “ şeklinde konuştu.