İstanbul
Giriş Tarihi : 08-06-2012 00:29

Yerel Tatlarda Alucralıların gövde gösterisi...

Beyoğlu Belediyesi'nin katkılarıyla, Alucra Vakfı'nın organize ettiği, 7. Geleneksel Yerel Tatlar Festivali Okmeydanı Piripaşa İlköğretim Okulu bahçesinde binlerce Alucralının katılımıyla gerçekleştirildi.

Yerel Tatlarda Alucralıların gövde gösterisi...

Festivalde Alucralı 20 köy derneğinin hazırladığı bir birinden güzel yöresel yemekler ve kazanlarla yapılan Keşkek, binlerce katılımcıya ikram edildi. Almanya’nın Mannheim Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Peter Kurz’da festivaldeydi…


Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ve Almanya’nın Mannheim Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Peter Kurz kazan içinde pişen Keşkeği karıştırırken. Diğer tarafta ise AK Parti Beyoğlu İlçe Başkanı Rüstem Dindarol ve festival organizasyonun başındaki isimlerden Beyoğlu Belediyesi Meclis Üyesi Adnan Kaya görülüyor.


Gecenin sürprizi ise Beyoğlu Belediyesi ile Kardeş Şehir Anlaşması imzalayan Almanya’nın Mannheim Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Peter Kurz oldu. Sayın Kurz, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ile birlikte Keşkek kazanının başına geçerek kazanda pişen Keşkeği karıştırdı, Alucra’nın yöresel yemeklerinin tadına baktı. Alucralı gençlerin horon gösterileriyle devam eden programda, Arda Köyü miniklerinin horon gösterisi davetlilerin büyük beğenisini kazandı.


Necdet Bekçi: Alucra Derneklerinin istedikleri zaman neler yapabileceklerine hep birlikte şahit olduk…

Programın açılış konuşmasını yapan Alucra Vakıf Başkanı Necdet Bekçi, Vakıf Yönetimini ve festivale katkı sağlayan köy dernek başkanlarını sahneye davet ederek başladığı konuşmasında şunları söyledi. “Alucra derneklerinin, istediği zaman neler yapabileceklerine burada bütün konuklarımız ile birlikte şahit olduk. Göreve geldiğimiz günden itibaren yönetim olarak sizleri sosyal ve kültürel anlamda birçok etkinlikle bir araya getirmeye çalışıyoruz. Beyoğlu Belediye Başkanımız Ahmet Misbah Demircan’ın büyük katkılarıyla sizlere daha güzel hizmetler vermenin gayreti içerisinde oluyoruz. Bu gün buradan, Beyoğlu’ndan Alucra’nın sesini bütün dünyaya duyurmamıza destek verdiğiniz için sizlere teşekkür ediyorum.”


Ahmet Misbah Demircan: Alucralının sesi Okmeydanı’ndan daha gür çıkıyor.

Geceye Beyoğlu Belediyesi’nin kardeş şehri Mannheim Belediye Başkanı Dr. Peter Kurz ile katılarak renk veren Ahmet Misbah Demircan, “Okmeydanı demek Alucra demektir. Tabi başka hemşerilerimizde var ama Alucra’nın sesi Okmeydanı’nda bir başka çıkıyor” diyerek başladığı konuşmasında özetle şunları ifade etti. “Değerli hemşerilerim, gerçekten böyle festivallere ihtiyacımız var. Çünkü yaşadığımız mekânda, doyduğumuz yeri seviyoruz, ona bağlanıyoruz. Ama doğdunuz yeri unutmuyoruz, unutmamalıyız. Kültürümüzü getirdiğimiz Alucra’mızın geleneklerini yaşamak ve yaşatmak vazifemiz. Bunu en azında yavrularımız ve çocuklarımız için yapmalıyız. Bu vesileyle başta Alucra Vakfı başkanımıza ve buraya çıkan çok değerli köy dernek başkanlarıma bir kez daha huzurunuzda en içten sevgilerimi saygılarımı sunuyorum, onlara çok teşekkür ediyorum. Bütün köyler burada dizilmiş herkes Anadolu’nun, Alucra’nın o güzel yiyeceklerini burada sergilemişler. Emeği geçen bütün köy derneklerine yönetimlerine, hanımefendilere bir kez daha huzurunuzda teşekkür ediyorum.”

 

Ahmet Misbah Demircan: Beyoğlu farklı dinlerin, farklı dillerin, farklı kültürlerin merkezi…

Sayın Demircan sözlerine şöyle devam etti. “Şehirleri şehir yapan, şehirleri karizmatik yapan, farklı yapan, farklılıklarıdır. Beyoğlu’ndan bahsederken diyoruz ki, Beyoğlu farklı dinlerin, farklı dillerin, farklı kültürlerin merkezi. İstanbul’u İstanbul yapan Anadolu’nun 81 vilayetinden burada olan, o muhteşem insanlardır”.


Dr. Peter Kurz, Türklerin Mannheim’a yaptıklarını, Almanya’ya yaptıklarını çok iyi biliyor ve takdir ediyor…

Mannheim Belediye Başkanı Dr. Peter Kurz’un geceye katılmasını ve neden kardeş şehir olduklarını da anlatan Sayın Demircan ayrıca şunları söyledi. “Aranızda çok değerli bir belediye başkanı var. Almanya’dan Mannheim’dan geldi. Mannheim ile Beyoğlu Belediyesi kardeş, çünkü orada da yirmi bin vatandaşımız yaşıyor. Zamanında ekmek paralarını kazanmak için oralara gitmişler. Sağ olsun belediye başkanımız o ve oradaki insanların Mannheim’a yaptıklarını, Almanya’ya yaptıklarını çok iyi biliyor ve takdir ediyor. Ve diyor ki, bu insanlara bende hizmet edeyim, acaba nasıl hizmet edebilirim? diye bizimle kardeş oldu. Bugünde buraya geldi. Kendisine hoş geldiniz safalar getirdiniz diyorum. Buraya niye geldi biliyor musunuz? Beyoğlu’nda farklı kültürlerin mekânı, bu hemşeri gruplarına ne yapıyorsun? Nasıl hizmet ediyorsun? Bunu bize anlat da bizde Mannheim’da yirmi bin Türk vatandaşımız var. Onların içerisinde Trabzonlusu var, Giresunlusu var, her yerden insan var. Ayrı ayrı onlara nasıl hizmet ederiz diye merakından bu akşam buraya geldi. Bütün bunları şunun için anlatıyorum. Bu şehir kültürü, bize bazen bazı değerleri unutturuyor. Çünkü İstanbul’dayız. Oysa bizi biz yapan değerleri hatırlıyor ve yine bizim gibi Anadolu’nun başka mekânlarından gelmiş insanlara da kendi kültürümüzü yayıyor olmamız lazım.”


Ahmet Misbah Demircan: 25 Ağustos’ta Alucra Otogarını hep birlikte açacağız…

Sayın Demircan Beyoğlu Belediyesi tarafından, Alucra’ya yaptırılan ve inşaatı halen devam eden otogar ile ilgili de şunları söyledi. “Geçen sene yine burada söz vermiş, Alucra’mıza bir otogar yaptıralım demiştik. İnşaatı başladı, kabası da bitmiş durumda. Müteahhit hızlı bir şekilde çalışıyor ve arzu ediyoruz 25 Ağustos’a yetişirse gideceğiz, hep birlikte otogarımızı da açacağız. Bu eser Beyoğlulu Alucralılarının, Alucra’ya bir armağanı, bir güzelliğidir.”


YEREL TATLARDAN İLGİNÇ KARELER

 

Ahmet Misbah Demircan: Tapu için istenen evrakların %60’ı tamamlandı…

Okmeydanı’nda 50 yıllık tapu meselesini çözüme kavuşturmak için yoğun bir şekilde çalıştıklarını da belirten Demircan sözlerini şöyle tamamladı. “Sizden gelen evraklar yüzde altmışa dayandı. Lütfen biraz daha hızlandırın. Evrakların tamamını toplamaya ihtiyacımız var ve şu anda 5 binlik planı bitirdik. Bu projede finale gelmiş bulunuyoruz. Söz verdiğimiz üzere bu işi de, şu evrakları toplar toplamaz hemen başlatacağız. Okmeydanı’nda da işler yolunda onu da özellikle ifade etmek istiyorum” dedi.


Festivalde Kelkit Vadisinin İmparatoru sahne aldı…

Coşkulu kalabalığın sahneye gelişinde izdiham oluşturduğu Kelkit Vadisi’nin imparatoru Mustafa Küçük dinleyenleri mest etti. İmparator’un söylediği türküler ile coşan kalabalık kendinden geçti. 80 yaşlarında bir dede sahneye çıkarak elindeki bastonunu bir kenara bırakıp hem horan oynadı hem de türkülere eşlik etti. Ünlü sanatçı Mustafa Küçük ile Başkan Demircan arasında sahnede güzel diyaloglarda yaşandı. Başkan Demircan’a Mustafa Küçük’ün söylemiş olduğu dörtlüklere, Başkan Demircan ayakta alkışlayarak cevap verdi. Başkan Demircan’ın 25 Ağustos tarihinde Alucra Otogarının açılışına davet ettiği Küçük’ten olumlu cevap alması Alucralıların coşkulu alkışlarına sebep oldu.

http://www.bogazicigundem.com/

Haber: İlhan ÇabukolKELKİT VADİSİ İMPARATORU SAHNEDE


http://