Boğaziçi Gündem Gazetesi
HV
04 TEMMUZ Pazartesi 02:25

Yeni Semim Kanunu Nasıl Olacak? Seçim Barajı yüzde kaç oldu?

AK Parti ve MHP’nin uzun süredir üzerinde çalıştığı Seçim Kanunu Değişikliği teklifi Meclis Başkanlığı’na sunuldu

SİYASET
Giriş Tarihi : 15-03-2022 08:24   Güncelleme : 16-03-2022 01:24
Yeni Semim Kanunu Nasıl Olacak? Seçim Barajı yüzde kaç oldu?

AK Parti ve MHP’nin uzun süredir üzerinde çalıştığı Seçim Kanunu Değişikliği teklifi Meclis Başkanlığı’na sunuldu. Yeni Semim Kanunu Nasıl Olacak? Seçim Barajı yüzde kaç oldu? İşte cevabı?

Son Dakika.. Teklif seçim barajını yüzde 10’dan 7’ye düşürürken, partiler ülke genel barajını ittifakla geçecek ancak milletvekili sayısını kendi oylarıyla belirleyecek. ‘Artık oylarla’ vekil çıkarma dönemi de bitecek.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı ile MHP Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız, yaklaşık iki yıldır üzerinde çalışılan Seçim Kanunu Değişikliği teklifini dün TBMM Başkanlığı’na sundu. Daha sonra iki Genel Başkan Yardımcısı, TBMM’de düzenlediği ortak basın toplantısıyla 15 maddelik teklifi ayrıntılarıyla tanıttı. İlerleyen günlerde Anayasa Komisyonu’na gelerek görüşülmesi beklenen teklif, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaşması halinde, bir yıl içindeki seçimlerde uygulanamayacak.

BARAJ YÜZDE 7’YE DÜŞÜYOR

Teklifteki en büyük değişiklik ülke seçim barajında oldu. 1980 darbesi sonrası getirilen yüzde 10 seçim barajı, Milletvekili Seçim Kanunu’nda yapılan değişiklik ile yüzde 7’ye çekildi. Birinci maddede yapılan düzenlemeye göre yüzde 7 oy alan ittifaktaki siyasi partiler, Meclis’e milletvekili gönderebilecek.

BGstar-İçerik EditörüBGstar-İçerik Editörü

YORUMLAR
Yükleniyor...