Eğitim
Giriş Tarihi : 27-09-2015 15:24

Yeni eğitim öğretim yılı mesajı

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, 2015-2016 yılı eğitim öğretim yılı mesajında, “Yeni eğitim-öğretim yılında, dünyanın en büyük eğitim portali haline getirdiğimiz, zamandan, mekandan ve araçlardan bağımsız çalışan bulut sistemine sahip Eğitim Bilişim Ağı (EBA), çok daha gelişmiş yeni tasarım ve mimarisiyle öğretmenlerimizin, öğrencilerimizin ve velilerimizin hizmetinde olacak” dedi..

Yeni eğitim öğretim yılı mesajı

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, 2015-2016 yılı eğitim öğretim yılı mesajında, “Yeni eğitim-öğretim yılında, dünyanın en büyük eğitim portali haline getirdiğimiz, zamandan, mekandan ve araçlardan bağımsız çalışan bulut sistemine sahip Eğitim Bilişim Ağı (EBA), çok daha gelişmiş yeni tasarım ve mimarisiyle öğretmenlerimizin, öğrencilerimizin ve velilerimizin hizmetinde olacak” dedi.
Milli Eğitim Bakanı Avcı, 2015-2016 eğitim öğretim yılı için yayımladığı mesajda, “Okullarımızın açıldığı bu pazartesi günü, hem milyonlarca öğrencimiz için, hem de velilerimiz, öğretmenlerimiz, Milli Eğitim camiamız için çok heyecan verici bir gün. Okula yeni başlayacak öğrencilerimizin ve velilerinin gözünde ise bu pazartesi, çok daha özel bir anlam taşıyor. Biz eğitimciler, çocuklarımızı geleceğe hazırlamak gibi gerçekten de çok ağır bir sorumluluğu sırtımızda taşıyoruz. Sürekli değişen, değişim hızı katlanarak artan bir dünyada bunu başarabilmek hiç kolay değil. Burada en büyük sorumluluk, hiç kuşkusuz maarif camiamıza, anne ve babalarımıza ve bilhassa değerli öğretmenlerimize düşüyor. Alışageldiğimiz, bize rahat ve kolay gelen eski dünyanın malumat ve alışkanlıklarını çocuklarımıza dayatmak yerine, onların kendi yollarını çizmelerine yardımcı olmalı, onların yeniliklerle dolu dünyasını anlamaya çalışmalıyız” ifadelerini kullandı.
Bilişim teknolojilerinin gündelik hayatı derinden etkilediğine değinen Avcı, şunları kaydetti:
“Birkaç on yıl öncesinde hayatımızda yeri olmayan bilgisayar ve internet, artık onlarsız olamadığımız yepyeni bir hayat tarzını önümüze açıyor. Bunlar her alanda olduğu gibi, özellikle eğitim alanında önemli imkanlar sunuyor. Ne var ki, bu bilişim teknolojileri, aynı zamanda bazı olumsuzlukları da beraberinde getirebiliyor. Aşırı ve yanlış kullanım söz konusu olduğunda, bu teknolojiler gençlerimizi yakın çevrelerinden koparıyor, bedeni olarak hareketsizleştiriyor ve onları çoğu gereksiz bir enformasyon yığınına maruz bırakıyor. Bu yüzden, öğrencilerimizin bu cezbedici teknolojik dünyaya kendilerini kaptırıp gitmemeleri, bu teknolojik dünyayı bilinçli ve en faydalı şekilde, kullanmaları büyük bir önem taşımaktadır. Bu çerçevede, onları doğru yönlendirmek konusunda özellikle velilere ve öğretmenlere çok büyük görevler düşüyor. Bu bağlamda, Milli Eğitim Bakanlığı olarak bizim de üzerimize önemli görevler düştüğünün bilinciyle Eğitim Bilişim Ağı (EBA) olarak adlandırdığımız önemli bir proje yürütüyoruz. Yeni eğitim-öğretim yılında, dünyanın en büyük eğitim portali haline getirdiğimiz, zamandan, mekandan ve araçlardan bağımsız çalışan bulut sistemine sahip EBA, çok daha gelişmiş yeni tasarım ve mimarisiyle öğretmenlerimizin, öğrencilerimizin ve velilerimizin hizmetinde olacak. Elektronik ders içeriklerini sistemli bir bütünlük ve kullanım kolaylığı ile sunan yeni EBA, derslerdeki kazanımların ve 21. Yüzyıl becerilerinin elde edilmesinde öncü bir kaynak olacaktır. Bu vesileyle yeni eğitim ve öğretim yılının başta öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz, bütün eğitim çalışanlarımız ve velilerimiz olmak üzere bütün milletimize hayırlı olmasını diliyorum.”
(İHA)