İstanbul
Giriş Tarihi : 16-08-2012 00:12

Yaz Kur'an kursuna tiyatroyla veda ettiler...

Beyoğlu Kadı Mehmet Efendi Camii Kuran Kursu öğrencileri, önceki gün Muammer Karaca Tiyatrosu'nda farklı bir veda programı düzenledi.

Yaz Kur'an kursuna tiyatroyla veda ettiler...
Beyoğlu Kadı Mehmet Efendi Camii Kuran Kursu, önceki gün Muammer Karaca Tiyatrosu'nda farklı bir veda programı düzenledi. 200 öğrencinin 2 ay boyunca yaptığı çalışmalar, Kur'an tilaveti, tiyatro, skeçler, sema gösterileri ile sona erdi. Dinî bilgilerin yanı sıra kitap okuma, ney, ebru, satranç, bendir, tiyatro, Arapça gibi eğitimler verilen kursta sosyal aktiviteler dikkat çekti.

Ahmet, Elif, İsmail, Zeynep,Taha, İbrahim ve diğerleri. Onlar için günün anlamı çok farklı. 'Tatil' olarak niteledikleri Beyoğlu Kadı Mehmet Efendi Camii Kur'an Kursu eğitimlerine veda ettiler. Tabii ki yaz boyunca öğrendikleri sosyal aktiviteler eşliğinde. Muammer Karaca Tiyatrosu'nda gerçekleşen programda 200 öğrenci, hüznü ve sevinci bir arada yaşadı. 2 ay boyunca dinî bilgilerin yanı sıra satranç,ney,bendir, tiyatro, ebru, kitap okuma, Arapça çalışmaları yapılan yaz Kur'an kursu sona erdi. Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda çocuklar, çeşitli skeç ve sema gösterileri gerçekleştirdi. Kadı Mehmet Efendi Camii imamı Mustafa Erdem, çocukla bağ kurabilmek için 'eğlenerek okuma' düsturunu benimsediklerini söylüyor.

Erdem, çeşitli kurslar, sevgi, ilgi ve bilgi eşliğinde çocuklara daha etkin ve kalıcı dinî eğitim vermeyi sağladıklarını ifade ediyor. Namaz kılmanın ilk huzurunu lise son sınıfta hissettiğini anlatan Erdem, "Evimizde daima Kur'an-ı Kerim okunur ve namaz kılınırdı. Kur'an öğrenmeyi istemediğim halde kurslara gönderilirdim. Oralar bana çok sıkıcı gelirdi. Hiç eğlenceli değildi. Kur'an-ı Kerim öğrendim, ancak imam olduktan sonra Kur'an'ın gerçek lezzetine vardım. Dinî bilgilerin ancak eğlenceli bir şekilde öğrenilir ve öğretilirse kalıcı olabileceğini fark ettim. Bu yönde de çalışmalar yapmaya karar verdik. Zorla ve sadece bilgi vererek olmuyor." diyor.

Çocuklar 2 ay boyunca sabahtan akşam 17.00'ye kadar devam eden kurslara devam ederek eğlenerek öğrenmenin keyfi ve hazzına vardılar.

 

Kursta çocukları heyecanlandıran çalışmalardan biri de oyuncu Osman Doğan'ın koçluğunda hazırlandıkları tiyatro gösterisi ve kısa film oldu. Doğan, çalışmalarını "Maneviyatla mizahı bir arada barındıran, içinde çocuklar için eğitici, eğlendirici konuların da bulunduğu senaryolar." sözleriyle anlatıyor. Kendisine ilk teklif geldiğinde biraz yadırgadığını, hatta çekingen davrandığını belirten. Doğan duygularını şu sözlerle anlatıyor: "Çocukluğumda Subhaneke'yi ezberleyemediğim için bir daha camiye gitmemiştim. Çünkü hoca 'Ezberlemeyen gelmesin.' dedi. Gitsem de dayak yiyecektim, biliyorum. O zamanlardan şimdilere gelmek, bunların değiştiğini fark etmek çok güzel. Mustafa Erdem gibi hocalarla tanışınca aslında caminin ne olduğunu, neler yapılabileceğini öğrendim."

Sosyal aktiviteler, dinî bilgileri kalıcı yapıyor Yaz Kur'an kursunda Çocuklar özellikle de tiyatroyla kendilerini bulmuş gibi. 13 yaşındaki İsmail Keleş, sahnedeki performansıyla izleyicilere parmak ısırttı. İlk defa bir skeçte yer aldığını söyleyen Keleş, hem tiyatro çalışmalarına katılmış hem de Kur'an-ı Kerim öğrenmiş. O, şimdi Kur'an-ı Kerim'i tecvitli okuyabiliyor. “İsmail’in orucu” ve “İsmail’in Cuması” sosyal medyada izlenme rekoru kırarken,salonda gösterimi yapıldıktan sonra yaklaşık 500 kişi uzun süre ayakta alkışladı. Halk oyunları, folklor gösterisinden sonra sahnelenen Çanakkale skeci salonda ki herkesi göz yaşlarına boğdu. Kapanış programına; İstanbul Milletvekili Mustafa Ataş ,Ak Parti Beyoğlu İlçe Başkan Yardımcısı Sezayi Çimen , Beyoğlu Erzurum vakfı Başkanı Aydın Ayyıldız, Beyoğlu Müftü yrd. Recep Arusan, Erhan Çavga yanı sıra bir çok siyasi tebrik ve takdir mesajı gönderdi.

Toplantıda söz alan Beyoğlu Erzurum Vakfı başkanı Aydın Ayyıldız ; Yapılan bu çalışmalar tek kelimeyle muhteşem,emeği geçen tüm hocalarımı kutluyorum dedi. İstanbul Milletvekili Mustafa Ataş ,konuşmalarında emeği geçen herkesi kutladı.İki yıldır kapanış programına katıldığını ve her ikisinde de çok etkilendiğini,istenince çocuklar iyi ve güzel bilgilerle ortaya muhteşem eserler çıkartması ve bu eserlerin tamamını iki ay gibi kısa zamanda ve camii kuran kursunda yapabilmeleri gelecek adına bizleri fazlasıyla heyecanlandırıyor ve ümitlendiriyor.

Beyoğlu İlçe adına söz alan İlçe Başkan Yardımcısı Sezayi Çimen ; İlçe Başkanı Rüstem Dindarol,Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ve İl Başkanı Aziz Babuşcu’nun selamlarını iletti. “Sergilenen bu manzara özlemini duyduğumuz ibadet hanelerin beş vakit namaz dışında,hayatın ta merkezinde ilim,irfan ve kültür merkezleri olmasının en güzel uygulamalı örneğidir. Bu çocuklarımızı iki ay gibi kısa zamanda, bu kadar güzel eserler üretecek hale getiren tüm eğitmenlerimizi yürekten kutluyorum”. Dedi

Haber –Fotoğraf : Sezayi Çimen

Beyoğlu

http://www.bogazicigundem.com/