Yaşam
Giriş Tarihi : 18-09-2012 20:06

Yangına dirençli ormanlar kuruluyor

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, 2011 yılında çıkan yangınlarda zarar gören toplam 3 bin 612 hektar alanda düzenleme çalışmalarını tamamlarken, yanan alanların tamamında yeniden ağaçlandırma çalışması yaptı.

Yangına dirençli ormanlar kuruluyor
2011 yılında yanan 3 bin 612 hektarlık alan zarar görme oranlarına göre yeniden düzenlendi. Söz konusu alanın bin 109 hektarının örtü yangınına maruz kaldığı için zarar görmediği belirlendi.

''Doğal gençleştirme'' çalışması, 409 hektarlık alanda gerçekleştirilirken, bu kapsamda, yanan ağaçlar üzerindeki kozalaklarda bulunan tohumların sahaya dökülerek çimlenmesi sağlandı. Bu yönteme uygun olmayan bin 25 hektarlık alanda ise ''yapay gençleştirme'' çalışması yapılarak, alanın özelliklerine uygun fidan ve tohumlarla dikim yapıldı.

Orman niteliğini kaybedecek kadar zarar görmüş 256 hektarlık alanda normal ağaçlandırma çalışması yapılırken, 807 hektarlık alan koruma altına alınıp, doğal dengenin yeniden oluşması için koruma sınırları oluşturuldu. Rehabilitasyona alınan 6 hektarlık alan ile birlikte 2011 yılında yanan orman alanlarının tamamı yeniden düzenlenmiş oldu.

Yangına dirençli ormanlar kuruluyor

Yanan alanlarda tesis edilen ormanların yangınlara karşı direncini artırmak için biyolojik faaliyet gösteren yeşil doku tesis edilirken, yangına direnç gösteren karışık ormanların kurulmasına özen gösterildi.

Orman yangınlarından zarar gören alanlar, yılı içerisinde ağaçlandırılarak yangına dirençli ormanlar kuruluyor.

Kısa adı YARDOP olan ''Yanan Alanlarının Rehabilitasyonu ve Yangına Dirençli Ormanlar Tesis Projesi'' ile yangın geçiren orman alanlarının yeniden orman örtüsüne kavuşturulması hedefleniyor.