Yaşam
Giriş Tarihi : 24-05-2013 17:08

Vatandaşa harç ve vergi kolaylığı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, "Afet riski taşıyan binaların dönüştürülmesi kapsamında, vatandaşlarımız iş yaparken harç, alım satım vergisi, KDV ödemeyecekler. Bunlardan muaf olacaklar" dedi.

Vatandaşa harç ve vergi kolaylığı
Bazı temaslarda bulunmak üzere Tokat'a gelen Bayraktar, Vali Mustafa Taşkesen'i makamında ziyaret etti.

Bakan Bayraktar, bir gazetecinin Reyhanlı'daki patlamaların ardından Suriye sınırına güvenlik duvarı yapılmasının gündeme geldiğini hatırlatması üzerine, bununla ilgili çalışmaların, analiz ve araştırmaların sürdüğünü söyledi.

2014'te 3 seçim yapılacağı iddialarının sorulması üzerine de Bayraktar, "Bu da çalışma aşamasında. Ülkenin menfaatleri doğrultusunda, en doğrusu, en güzeli neyse onlara çalışıyoruz. Halkımızın menfaati, ülkemizin kalkınması ve gelişmesi, istikrarın devam etmesi için en doğrusu neyse bunu yapmak için gayret ediyoruz" diye konuştu.
   
"Tokat'ın yüzde 90'ı 1. derecede deprem bölgesi"
    
Tokat'ın deprem bakımından risk altında olan bir bölge olduğunu belirten Bayraktar, "Tokat'ın yüzde 90'ı 1. derecede, ufak bir kısmı 2. derecede, çok ufak bir kısmı da 3. derecede deprem bölgesi. Deprem bakımından risk altında olan bir vilayetimiz. Yapı stokumuzun da büyük bir bölümü eski teknolojiye, eski mühendislik sistemine, eski yönetmeliklere göre yapılmış" dedi.

Bayraktar, Tokat'ı önemsediklerini vurgulayarak, "Riskli alan tespiti kapsamında yani deprem, afet riskine karşı yapılacak olan çalışmalara altlık teşkil etmek üzere Tokat'ta epey bir çalışmamız oldu. Bugüne kadar, Erbaa, Turhal ve Niksar'da olmak üzere 6 değişik bölgede, 10 bine yakın nüfusu kapsayacak bir kentsel dönüşüm başlatmış olduk. Bu, riskli alan bazında bir çalışma" ifadelerini kullandı.

Bunun dışında, 'benim evim riskli midir, değil midir, benim evim sağlam mıdır, değil midir-' diye müracaat eden vatandaşlara yönelik çalışmaların da sürdüğünü dile getiren Bayraktar, kentsel dönüşümde vatandaşlara kredilerin faizlerini ödeme konusunda destek olacaklarını belirterek, şu bilgileri verdi:

"Vatandaşın aldığı kredinin faizini biz ödeyeceğiz ve krediyle evini yapabilecek ve yaptırabilecek. Bunun dışında 18 ay süreyle vatandaş evini müteahhide verdiği zaman veya kendisi yaparken bir yere taşındığında bunun kirasını vereceğiz. Bu kapsamda, 6306 sayılı afet riski altındaki alanların, afet riski taşıyan binaların dönüştürülmesi kapsamında, vatandaşlarımız iş yaparken harç ödemeyecekler, alım satım vergisi ödemeyecekler, KDV ödemeyecekler. Bunlardan da muaf olacaklar."