Spor
Giriş Tarihi : 22-02-2013 12:52

UNİLİG Başlıyor

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Yükseköğretim Kurulu (YÖK) arasında basketbol, hentbol, voleybol, masa tenisi, futsal ve korumalı futbol branşlarında Üniversitelerarası Deplasmanlı Ligler (UNİLİG) düzenlenmesine ilişkin iş birliği protokol imzalandı.

UNİLİG Başlıyor
Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Yükseköğretim Kurulu (YÖK) arasında basketbol, hentbol, voleybol, masa tenisi, futsal ve korumalı futbol branşlarında Üniversitelerarası Deplasmanlı Ligler (UNİLİG) düzenlenmesine ilişkin iş birliği protokol imzalandı. Bakanlık binasında gerçekleşen törende, Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan ve ilgili federasyonların başkanları da hazır bulundu.

Bakan Kılıç, törende yaptığı konuşmada, UNİLİG'in oluşumu için uzun süredir gayret gösterdiklerini belirterek, projeyi sporu biraz daha gençleştirmek adına çok önemsediklerini söyledi.

UNİLİG'i geçen yıl başlatmayı amaçladıklarını anlatan Kılıç, ancak arzu edilen branş ve katılım sayısına ulaşılamadıklarını dile getirdi.

Kılıç, bu yıl arzu edilen düzeyde bir başlangıcı yapma imkanı bulduklarını ifade ederek, ''55 il, 75 üniversite, 177 takım, 2 bin 510'u erkek, 547'si de kadın olmak üzere toplam 3 bin 57 sporcunun katılımıyla UNİLİG'i başlatıyoruz. Sporun bir ahlak, bir erdem olarak tüm branşlarda ve tüm katmanlarda karşılık bulma çabası UNİLİG ile perçinlenmiş olacak'' diye konuştu.

Türkiye'nin bütün üniversitelerini sporun disiplini, ciddiyeti, ahlak ve erdem biçimleriyle buluşturmayı hedeflediklerini vurgulayan Kılıç, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Atılan adımlar mutlaka karşılığını bulacak. Bu projeye tam destek veriyoruz ve nihayetinde bu proje, gerekli zaman içerisinde kendini çok daha net bir şekilde ortaya koymuş olacak. Baskebol, hentbol, masa tenisi ve voleybol branşlarında doğrudan federasyonlarımızla üniversite ligini devam ettirmeyi hedefledik. Çünkü sürecin sağlıklı biçimlenmesi ve gerçek bir lig heyecanının ortaya çıkması için bunun önemli olacağını düşündük. Salon futbolu ve korumalı futbol konusunda ise Üniversite Sporları Federasyonu inisiyatif alacak.''