İstanbul
Giriş Tarihi : 13-05-2012 12:54

Uluslararası Balkan Sempozyumu

Balkan Savaşlarının 100. yılı dolayısıyla Bağcılar Belediyesi, Kırklareli Üniversitesi ve Bağcılar Rumeli Balkan Trakya Platformu tarafından hazırlanan Uluslararası Balkan Sempozyumu Grand Cevahir Otel'de yapıldı.

Uluslararası Balkan Sempozyumu
Çeşitli Akademisyen, Milletvekili ile birlikte Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’ın da katıldığı sempozyum 3 gün devam etti.
 
 
Programın açılışında konuşan Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, Balkan Savaşları’nın Çanakkale ve Kurtuluş savaşları kadar bilinmese de sonuçları itibariyle çok önemli olduğunu ifade etti. Genelkurmay verilerine göre Balkan Savaşlarında 632 bin 408 kişinin hayatını kaybettiğini hatırlatan Çağırıcı, savaşın en önemli sonucunun ortaya çıkardığı mülteci sorunu olduğuna dikkat çekti.
Sempozyumun amacına değinen Çağırıcı şunları söyledi: “Bağcılar 1924’te Selanik’ten gelen hemşehrilerimiz tarafından kuruldu. Daha sonra Bulgaristan’dan, Kazakistan’dan Türkiye’deki bütün illerimizden göçler aldı. Yani göçlerle kurulmuş bir ilçeyiz, Balkanların, Türkiye’nin, İstanbul’un bir mozaiğiyiz” dedi.
 
 
Sempozyumun açılışını yapan Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış yaptığı konuşmada Balkan Savaşlarının 100. Yılı dolayısıyla sempozyum İstanbulda düzenleniyor olmasının önemine değinen Bağış, “Dünyada içinden deniz geçen tek şehir olan İstanbul, Balkan kokusunun Balkan hissiyatının en rahat hissedildiği şehirlerden bir tanesi. Avrupa Birliği Bakanlığı ve Başmüzakereci görevini Sayın Başbakanımız bize verirken şu talimatı da verdi: ‘Balkanlar’daki ülkelerin Avrupa Birliği üyeliğini en az ülkemizin AB üyeliği kadar önemseyeceksiniz ve onlara destek olacaksınız. Bugün bizim için Sırbistan’ın da Arnavutluk’un da Makedonya’nın da Bosna Hersek’in de Kosova’nın da Avrupa Birliği üyeliği en az bizim üyeliğimiz kadar önemlidir.'"
Balkanların huzurunun teminatının Türkiye Cumhuriyeti olduğunu belirten Bakan Bağış, “Kimsenin hiç şüphesi olmasın bizim kimsenin toprağında gözümüz yok ama yüreğimiz var” diyerek, “O topraklarda huzur olsun, o topraklarda dileyen kendi inancını, kendi kültürünü yaşayabilsin istiyoruz. Biz nasıl ülkemizde özgürlük alanları açıyorsak, o ülkelerin de, hele hele AB üyesi olmuş o ülkelerin de bu özgürlüğü göstermesini istiyoruz” dedi.
Kırklareli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aykaç da yaptığı konuşmada, Balkanlar’ın Osmanlı’nın ilk kazandığı son kaybettiği topraklar olduğunu ifade etti. Osmanlı’nın Balkan coğrafyasını hep öz yurdu olarak gördüğünü belirten Aykaç, “Balkan toplumları Osmanlı’nın asli unsurlarını oluşturmuştur. Balkan Savaşları’nın kazananı olmamıştır. Bu coğrafyada yaşayan toplumlar açısından Balkan Savaşları büyük bir yıkım olmuştur. Balkan Savaşlarının 100. yılında, savaş için değil barış için bir aradayız ” dedi.
AK Parti İstanbul Milletvekili Gülay Dalyan da bir konuşmasında, Balkanların atalarının toprağı olduğunu vurgulayarak, “Evladı Fatihan’ın kızıyım” dedi.
Bağcılar Rumeli Balkan Trakya Platformu Başkanı Kemal Cesur ise “Bizler Evladı Fatihan’ın torunları olarak o topraklarda yaşanan acıları unutmadık unutturmadık. Bu sempozyumun önemi de oradan geliyor” şeklinde konuştu.
Programa katılan Makedonya Devlet Bakanı Hadi Nazir ve Yunanistan Rodop Milletvekili Ahmet Hacıosman ile Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Enver Duran da duygu yüklü konuşmalarda bulundu. Bağcılar Kaymakamı Veysel Yurdakul da yaptığı kısa selamlama konuşmasında Balkanlarda kan ve gözyaşının yerini 100 yıl sonra barışın almasının önemli olduğunu ifade etti.
Programa AK Parti İstanbul Milletvekilleri Feyzullah Kıyıklık ve Ünal Kacır ile çok sayıda akademisyende katıldı.