Haber
Giriş Tarihi : 27-02-2012 16:11

Uludere olayında aileler geri adım attı

Uludere'deki olayda hayatlarını kaybeden 34 vatandaşın aileleri tazminat süresinin son gününde başvuruda bulundu.

Uludere olayında aileler geri adım attı
Şırnak'ın Uludere ilçesinde düzenlenen hava operasyonunda ölen 34 kişinin ailelerine verilecek olan toplam 4 milyon 198 bin lira tazminatı almak için aileler bugün Şırnak Valiliği'ne dilekçe ile başvuruda bulundu.

VALİ AÇIKLAMA YAPTI

Tazminatı almak için yasal 2 aylık sürenin dolmasının son gününde Şırnak Valiliğinin girişimler ile çocuklarını kaybeden aileler bugün başvuruda bulundu. Başvuruda bulunan aileler çocuklarının failler bulunmayıncaya kadar bu paraya dokunmayacaklarını ve bu parayı hiçbir şekilde almayacaklarını ifade etti. Şırnak Defterdarı Murtaza Kamar'ın makam odasında Şırnak Vali Yardımcısı Yasin Tikdağ ve Defterdar Murtaza Kamar ile bir araya gelen aileler yaklaşık 1 saatlik bir toplantı gerçekleştirdi. Gerçekleşen toplantıda Şırnak Vali Yardımcısı Yasin Tikdağ'ın 'Ailelere istediğiniz zaman parayı hesabınıza aktarabiliriz' dediği öğrenildi. Vali Yardımcısı Yasin Tikdağ'ın önerisinde sonra aileler 'Bize parayı değil failleri bulun' dedi. Serhat Encü'nün abisi Ferhat Encü, "60 günlük bir başvuru süresi verilmişti bize. Bu hakkımızı kullanmak için gelip burada başvuruda bulunduk. Diğer hukuksal boyunu yani diğer haklara dava açma hakkına sahip olmak için bugün sondu bu başvuruyu yapmak için buraya geldik. Herhangi bir tazminat istemedik. Biz önümüzdeki davalarda neyse hakkımız onun devamını sağlamak için gelip başvuruda bulunduk" diye konuştu.

"TAZMİNAT ALACAK MISINIZ?"

Gazetecilerin; "Tazminatları alacak mısınız?" sorusuna cevap veren Ferhat Encü, "Failler bulunmadan aileler olarak kesinlikle öyle bir şeyin söz konusu olmadığını açık bir şekilde dile getirmek istiyoruz. Hukuksal boyutu neyse onun devamını sağlayacağız. Sonuna kadar bütün haklarımız için gerekli yerlere başvurmayı düşünüyoruz" ifadelerini kullandı. Vedat Encü'nün babası Zeki Encü ise, "Şırnak'a gelen komisyon heyetine seslenmek istiyorum. Lütfen herkes elini vicdanına koysun öyle konuşsun. Özellikle AK Parti Komisyon üyesi Ayhan Sefer Üstün'e seslenmek istiyorum. Lütfen elini vicdanına koysun öyle konuşsun. Bir an önce faillerin bulunmasını istiyoruz" şeklinde konuştu. Aynı olayda bir çocuğunu ve iki kardeşini kaybeden Mehmet Encü ise, "60-62 gün geçti süremiz. Öncelikle pilotlara söylesin bakalım bu vur emrini kim vermiş? Kim demiş bu tetiği çek. Kolaydır bunun çözümü ama şu ana kadar da hiç kimseden ses çıkmıyor. Bu suskunluk ne zamana kadar gider. Bunun en kısa zamanda aydınlanmasını istiyoruz. Aydınlanmasa sonuna kadar mücadelemizi devam ettireceğiz. Bu tazminatı da sonuna kadarda almayacağız. Bizim faillerimiz ortaya çıkmadan bu yolda devam edeceğiz. Bu yolda kendi canımızı da feda etmeye hazırız" dedi. Oğlu ve yeğenini kaybeden Abdurrahman Ürek de, "Biz kendi irademize sahibiz. Kimse bizim irademize sahip değil. Kimsenin baskısı altında değiliz. Bunun failleri ortaya çıkmadığı takdirde biz bu tazminatı almıyoruz. Alamayız da hiçbir zaman. Bizim çocuklar okullara giderken kasrik noktasında gözaltına aldı. Biz başka kimsenin baskısı altında değiliz. Biz kendi irademize sahibiz. Bu failler ortaya çıkmadığı müddetçe bu tazminattan bahsetmeyeceğiz. Hiçbir zamanda bahsetmeyeceğiz" diye konuştu.Kaynak : http://www.ensonhaber.com/