Siyaset
Giriş Tarihi : 05-08-2012 23:14

Türkiye yasta, CHP operasyon bölgesinde...

Bölgede yaşanan olaylara ilişkin incelemede bulunmak üzere CHP'li 5 millekvekili Şemdinli'de temaslarda bulundu.

Türkiye yasta, CHP operasyon bölgesinde...
Şemdinli'de PKK'ya  yönelik yürütülen operasyonları araştırmak üzere İzmir Milletvekili Alaattin Yüksel başkanlığında dün Hakkari'ye gelen 5 kişilik CHP heyeti, sabah saatlerinde karayoluyla ilçeye gitti.

İLK DURAK ŞEMDİNLİ BELEDİYESİ

Çarşı merkezinde bir süre yürüyerek vatandaşlarla sohbet eden heyetin ilk durağı Şemdinli Belediyesi oldu. Belediye Başkanı Sedat Töre ile bir süre görüşen heyet adına bir açıklama yapan İzmir Milletvekili Alaattin Yüksel, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu tarafından bölgeye gönderildiklerini bildirdi.

Yüksel, 15 günden bu yana devam çatışmalarda kamuoyuna gerekli bilgilendirmelerin yapılmadığını savunarak, şunları söyledi:

"HALK KANIN DURMASINI İSTİYOR"

''Biz burada birebir yaşayan kişilerle görüşmek bu konuda kamuoyunu bilgilendirmek istiyoruz. Bu çatışmanın durması için gerekli politikaların yürütülmesi gerekiyor. Yaptığımız görüşmelerde gördük ki halk da artık akan kanın durmasını istiyor.''

CHP'li heyet daha sonra Kaymakam Mesut Gençtürk'ü ziyaret etti. Gençtürk, CHP'lilere devam eden operasyonlarla ilgili bilgi verdi.

"KÖYLÜLERİN EVİNİ YAKIYORLAR"

Gençtürk, 15 gündür devam eden çatışmalarda 2 askerin şehit düştüğünü ve 14 askerin de yaralandığını hatırlatarak, şunları kaydetti:

''Bu çatışmalar bazı yerleşim yerlerine yakın olduğu için bazı vatandaşlar köylerini terk etmek zorunda kaldı. Terör örgütü mensupları köylülerin evlerini yakıyor, taciz ateşi yapıyor. Bölgede operasyonlar devam ediyor.''

Heyetin çatışmanın yaşandığı bölgeye gitmek istemesi üzerine Kaymakam Gençtürk, ''Bölgede halen çatışma sürüyor. Sizin o bölgeye gitmeniz güvenli değil'' diye karşılık verdi.

Heyetin, Gençtürk ile yaklaşık 45 dakika basına kapalı görüştükten sonra devam eden terör olayları sebebiyle köylerini terk ederek ilçedeki yakınlarının yanına yerleşen Günyazı köyüne bağlı Yiğitler ile Bağlar köyüne bağlı Moşe mezrası sakinleriyle görüştüler.

Kaynak : http://www.ensonhaber.com/