Yaşam
Giriş Tarihi : 18-03-2013 16:24

Türkiye Şehitlerini Unutmadı

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 98. yıldönümünde tüm yurtta törenler düzenlendi.

Türkiye Şehitlerini Unutmadı
Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, 18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 98. yıl dönümü dolayısıyla, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti adına, Atatürk Anıtı'na çelenk sundu.
Cumhuriyet Meydanı'ndaki törende, Atatürk Anıtı'na Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti adına Bakan Yılmaz, Türk Silahlı Kuvvetleri adına Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mesut Özel, Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ile diğer kurum ve kuruluşların temsilcileri çelenk koydu.

Bu sırada, Oruçreis Fırkateyni'nden 21 pare top atışı gerçekleştirildi.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından heyet, alandan ayrıldı.
Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ise İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nce 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 98. yıl dönümü dolayısıyla Ataşehir Zübeyde Hanım Öğretmenevi'nde düzenlenen anma törenine katıldı.

Bağış, buradaki konuşmasında ''Çanakkale, dünyanın en güçlü ülkelerinin, en karmaşık silahlarının, en büyük ordularının, iman dolu göğüslere çarpıp tuz buz olduğu bir savaştır'' dedi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da, 18 Mart Şehitleri Anma Günü nedeniyle Cebeci Asri Mezarlığı'ndaki Dışişleri Şehitliği'nde düzenlenen anma törenine katıldı.

Davutoğlu, "Bu aziz vatan toprakları ebediyete kadar hür ve özgür kalacaktır ve bu aziz millet ebediyete kadar hiçbir şekilde baş eğmeyecek, hiçbir şekilde bir baskı veya istila karşısında teslim olmayacaktır" dedi.

İçişleri Bakanı Muammer Güler, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 98'inci yıl dönümü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Güler, mesajında şu ifadelere yer verdi:

''Tarih boyunca istiklal ve bağımsızlığını, milli birlik ve bütünlüğünü her şeyin üstünde tutan, bu uğurda büyük bedeller ödeyen aziz milletimiz, hiçbir zaman esaret altında yaşamayı kabul etmemiş, canından aziz bildiği kutsal vatan topraklarını, canı ve kanı pahasına korumasını bilmiştir. Çanakkale Zaferi de Türk askerinin imkansızı başardığı, vatan sevgisini ve iman gücünü en üst safhada ortaya koyduğu bir destandır. Bu destanın her satırında insanlık onuru vardır. Bu onur, düşmana sadece silahlı mücadelede değil, verdiği insanlık dersi örnekleriyle de baş eğdiren Aziz Mehmetçiklerimize aittir.''

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 98'inci yıl dönümü dolayısıyla yayımladığı mesajda, ''İstiklal ve hürriyeti ile manevi değerlerine yürekten bağlı olan ecdadımızın tarihe nakşettiği kahramanlık destanlarından Çanakkale Zaferi'nin 98'inci yılını kutluyor olmanın coşkusu ve heyecanı içerisindeyiz'' ifadelerini kullandı.

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, ''18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 98. yıl dönümü'' dolayısıyla yayımladığı mesajda, 18 Mart 1915'te Mehmetçik'in tarihe altın harflerle, silinmeyecek şekilde ''Çanakkale Geçilmez''i yazdırdığını belirterek, 18 Mart'ın yedi düvelin yenilmez armadasıyla büyük bir hüsrana uğratıldığı Çanakkale Deniz Zaferi'nin tarihe yazıldığı gün olduğunu ifade etti.
Batman'da 18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 98'inci yıl dönümü nedeniyle düzenlenen törene katılan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 2 gaziye ''Devlet Övünç Madalyası'' verdi.