Ekonomi
Giriş Tarihi : 13-09-2012 18:39

Türkiye en çok istihdam üreten ülkelerin başında geliyor

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, "Uluslararası Çalışma Örgütü'ne üye tüm ülkeler içinde işsizliği en hızlı düşüren ve en çok istihdam üreten ülkelerin başında Türkiye gelmektedir" dedi.

Türkiye en çok istihdam üreten ülkelerin başında geliyor
TOBB tarafından düzenlenen Uluslararası İş Forumu'nda konuşan Yazıcı, bugünün dünyasının sosyal ve siyasi açıdan çeşitli değişimler ve dönüşümler geçirdiğini, yeni dengeler oluştuğunu ve yapıların yeniden şekillendiğini söyledi.
 
Değişimlerin, yapısı itibariyle birtakım sıkıntıları da beraberinde getirdiğine dikkati çeken Yazıcı, böyle zamanlarda riskleri görme, fırsatları değerlendirmenin aynı ölçüde değerli olduğunu kaydetti.
 
''Şüphesiz ki ancak dönüşümü yakalayan toplumlar yeni uluslararası sistemin inşasında söz sahibi olacaklardır'' diyen Yazıcı, değişimi öngörüp politikalarını ona göre belirleyenlerin, riskleri fırsata çevireceklerini, Kuzey Afrika ve Ortadoğu'da yaşanan gelişmelerin bu çerçevede değerlendirildiği zaman daha bir anlam kazanacağını aktardı.”
 
Pek çok ülkede işsizlik artmaktadır
Yazıcı, 2008 Eylül ayında Amerika'da başlayan finansal krizin kısa sürede, küresel krize ve küresel durgunluğa dönüştüğünü anımsattı. Bu krizin tahrip ettiği bir diğer alanın ise işgücü piyasası olduğunu vurgulayan Yazıcı, şöyle konuştu:
 
''Krizin işgücü piyasası üzerindeki etkisi hala devam etmektedir. Dünyada 2010 yılında yaşanan ekonomik toparlanmaya rağmen pek çok ülkede işsizlik artmaya devam etmektedir. 2012 yılında açıklanan son verilere göre işsizlik oranları İspanya'da yüzde 25'e, Yunanistan'da yüzde 23'e, İrlanda'da yüzde 14,8'e, Avrupa Birliği ortalaması ise yüzde 10,4'e yükselmiştir. Türkiye için istihdam rakamlarına baktığımızda, 2009 Nisanında yüzde 14,9'a çıkan işsizlik oranı, uyguladığımız sağlam politikalar neticesinde 2012'nin ikinci çeyreğinde yüzde 8,2'ye kadar gerilemiştir. Uluslararası Çalışma Örgütü'ne üye tüm ülkeler içinde işsizliği en hızlı düşüren ve en çok istihdam üreten ülkelerin başında Türkiye gelmektedir. İşsizlik oranıyla ilgili bu rakamlar bile Türkiye'nin geldiği noktayı ortaya koymaktadır. Türkiye'de yönetim sorumluluğunu üstlendiğimiz Kasım 2002'den itibaren ekonomide çok önemli yapısal reformları hayata geçirdik ve ekonomiye güçlü bir direnç kazandırdık. Attığımız adımların ne kadar isabetli olduğunu küresel krizde test etmiş olduk.''
 
IMF’den destek almadan küresel krizi aştık
Yazıcı, Türkiye'nin, dünyada küresel krize en son giren, en erken çıkan ve kriz sonrası dönemde en hızlı toparlanan ekonomilerden birine sahip olduğuna vurgu yaparak, ''Biz yeni bir yaklaşım getirerek, paradan para kazanma devrinin bitmesi gerektiğine inandık; o nedenle reel sektörün yeniden canlanması ve ülke ekonomisine güvenmesini, yatırımlarına hız vermesini sağlayacak tedbirler aldık. Diğer pek çok ülkenin aksine IMF'den destek almadan, kendi dinamiklerimizle, kendi insanımıza güvenerek bunu aştık'' diye konuştu.