Yaşam
Giriş Tarihi : 14-03-2013 14:03

Tüketiciler için önemli düzenleme

Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı, Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun Taslağı'nın kanunlaştıktan sonra Türk tüketicisinin çağdaş ülkelerdeki tüketicilerle aynı haklara hatta bazı alanlarda daha üst düzey korumaya sahip olacaklarını bildirdi.

Tüketiciler için önemli düzenleme
Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, 15 Mart Tüketici Hakları Günü dolayısıyla yayımladığı mesajında, Bakanlık olarak bu konuda yaptıkları çalışmaları değerlendirdi.

Bakan Yazıcı, 15 Mart Dünya Tüketiciler Günü kapsamında Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğü ile görüşülerek, ''Tüketici Hakları'' temalı Milli Piyango çekilişi yapılmasının kararlaştırıldığını ve 9 Mart 2013 tarihli çekiliş biletlerinin bu temayla satışa sunulduğunu belirtti.

Etkinlikler kapsamında Türkiye Futbol Federasyonu Başkanlığı ile görüşülerek ''Tüketici Haftası'' içerisinde yer alan 15, 16 ve 17 Mart tarihlerinde oynanacak olan ''Süper Lig'' maçlarında, sporcuların sahaya ellerinde taşıyacakları ''Dünya Tüketiciler Gününüz Kutlu Olsun. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'' yazılı bir pankart ile çıkmalarının kararlaştırıldığını ifade eden Yazıcı, bu sayede gerek stadyumlarda gerekse televizyonları başında maç izleyen binlerce tüketiciye mesaj ulaştırılacağını kaydetti.

Tüketicilerin korunması konusunun toplumun her kesimini ilgilendirdiğini belirten Yazıcı, tüketicinin korunmasına yönelik kurallar ve uygulanmasındaki etkinliğin, aynı zamanda bir toplumun çağdaşlık seviyesini gösteren unsurlardan bir tanesi olduğunu bildirdi.

Tüketicinin korunması ile ilgili kuralların sadece tüketiciyi değil, belli standartta ve kalitede mal ve hizmet üretimini sağladığı için üreticileri ve dolayısıyla ülke ekonomisini de koruduğunu vurgulayan Bakan Yazıcı, belli standartlarda ve kalitede üretilen mal ve hizmetlerin uluslararası piyasalarda rekabet avantajı elde edeceğini, bunun da ihracatı artıracağını belirtti.

Yazıcı, tüketicilerin hakları konusunda bilinçlendirilmesi gerektiğini kaydetti.

Son yıllarda tüm sektörlere yönelik denetimlerin yoğunlaştırıldığını, özellikle piyasa gözetimi ve denetimi konusuna özel önem verdiklerini ifade eden Yazıcı, piyasa gözetimi ve denetimi kapsamında 2012 yılında 515 firma ve 27 bin 220 ürünün denetlendiğini, bu denetimlerde 44 firmanın, 3 bin 17 ürününde aykırılık tespit edilerek, 175 bin 419 lira idari para cezası uygulandığını bildirdi.