Teknoloji
Giriş Tarihi : 05-10-2021 20:08   Güncelleme : 05-10-2021 20:08

Trump, Twitter hesabını eski durumuna döndürmek için dava açtı

Twitter ve diğer platformlar onu Ocak ayında yasakladıktan sonra, eski Başkan Donald Trump, sosyal medya platformunun İlk Değişikliği ihlal ettiğini iddia ederek Twitter hesabının eski haline getirilmesini istiyor.

Trump, Twitter hesabını eski durumuna döndürmek için dava açtı

Eski Başkan Donald Trump, Florida'da, platformun yasağının Birinci Değişikliği ve Florida'nın yeni sosyal medya yasasını ihlal ettiğini öne sürerek Twitter'ı kendisini eski durumuna döndürmeye zorlamak isteyen bir dava açtı.

Florida'nın Güney Bölgesi'nde Cuma günü geç saatlerde yapılan şikayete göre Trump, Twitter'ın yasaklanması için ihtiyati tedbir kararı istiyor. Eski başkan, "Amerika Birleşik Devletleri Kongresi üyeleri tarafından zorlanan" Twitter'ın kendisini sansürlediğini ve sosyal medya platformunu "kamusal söylemin önemli bir yolu" olarak nitelendirdiğini savunuyor. Trump, kalıcı olarak göreve iade için çabalarını sürdürürken Twitter'da geçici olarak göreve iade edilmek istiyor.

Twitter, "bu ülkede siyasi söylem üzerinde ölçülemez, tarihsel olarak emsalsiz ve son derece tehlikeli bir güç ve kontrol uyguluyor. açık demokratik tartışma ”diyor şikayet. Eski başkan @RealDonaldTrump hesabını politika ve personel kararlarını duyurmak (genellikle ilgili kurumları ve kişileri şaşırtarak), siyasi düşmanları eleştirmek ve seçim sonuçlarıyla ilgili yanlış bilgileri yaymak için kullandı.

Twitter @RealDonaldTrump'ı kalıcı olarak yasakladı. Ocak ayında, Joe Biden'ın 2020 başkanlık seçimlerindeki zaferinin onaylanmasını engellemek isteyen Trump yanlısı destekçilerin Capitol binasında 6 Ocak'ta çıkan ölümcül ayaklanmadan iki gün sonra. Twitter, seçimlerin çalındığına dair yalanları tekrarlayan tweetler attıktan sonra, eski cumhurbaşkanının hesabını “Sivil Dürüstlük politikamızın tekrarlanan ve ciddi şekilde ihlal edilmesi” nedeniyle ilk başta 12 saat yasakladı. Platform, yasağı iki gün sonra kalıcı hale getirdi. Facebook, Snapchat ve YouTube gibi diğer sosyal platformlar da 6 Ocak isyanlarından sonra eski cumhurbaşkanını yasakladı. Facebook'un Gözetim Kurulu daha sonra bu platformun kararını onayladı.

Yasaklandığı sırada @RealDonaldTrump Twitter hesabının 88 milyondan fazla takipçisi vardı

Cuma başvurusunda Trump, Twitter hesabının "önemli bir kaynak haline geldiğini savunuyor" hükümet işleri hakkında haber ve bilgi ve dijital bir belediye binasıydı ”diyor eski cumhurbaşkanı görüşlerini yayınladı. Yasak sırasında Trump'ın 88 milyon Twitter takipçisi vardı. Trump, Twitter'ın başkanlığı sırasında da Twitter'ın bazı tweetlerini "yanıltıcı bilgi" olarak etiketleyerek, platformun "şiddeti yüceltmeye" karşı kurallarını ihlal ettiğini iddia ederek onu sansürlediğini iddia ediyor.

Trump'ın şikayetinde Florida'nın yeni sosyal medya hesabından da alıntı yapıldı. Sosyal medya şirketlerinin politikacıları "bilerek" platformdan çıkarmalarını yasaklayan ve platformların "sansür, platformdan çıkarma ve gölge yasaklama standartlarını tutarlı bir şekilde" uygulamasını gerektiren medya yasası. Trump, Twitter'ın standartlarını tutarlı bir şekilde uygulamadığını savunuyor. Vali Ron DeSantis, yasayı Mayıs ayında imzaladı, ancak federal bir yargıç, yürürlüğe giremeden Temmuz ayında yasayı engelledi. DeSantis yönetimi bu karara itiraz ediyor.

Eski cumhurbaşkanı ayrıca Twitter'ın COVID-19 gönderileriyle ilgili kurallarını tutarsız bir şekilde, "2020 yazının protestolarını genel olarak onaylayan hükümet aktörlerini yatıştırmak için" uyguladığını, ancak "6 Ocak olaylarını onaylamadığını söyledi. ” Trump, medyanın 6 Ocak isyanının COVID-19 enfeksiyonunun bir kaynağı olduğunu iddia ettiğini, ancak yaz protestolarının olmadığını iddia etti. Çok sayıda rapordan elde edilen veriler, 2020 yazında büyük protestoların olduğu şehirlerde COVID-19 vakalarında herhangi bir artış olmadığını tespit etti ve olaylarda açık havada maskelemenin muhtemelen vakaları azaltmaya yardımcı olduğuna dikkat çekti.

Twitter Cumartesi günü yorum yapmayı reddetti.

<