Boğaziçi Gündem Gazetesi
HV
04 TEMMUZ Pazartesi 02:42

Triko yavaş, nakavtlar hızlı geliyor

Triko yaratıcıları, tasarımlarını parçalayan ve klonlarını çok daha düşük fiyatlarla satan hızlı moda şirketleri bulmaya devam ediyor.

TEKNOLOJİ
Giriş Tarihi : 10-02-2022 01:38   Güncelleme : 10-02-2022 01:38
Triko yavaş, nakavtlar hızlı geliyor

Triko tasarımcısı Crochet Bao geçen Mayıs ayında Instagram'da en son kreasyonunu paylaştığında, hayranlar gördüklerine hayran kaldılar: Pötikareli kareli kollu, tıknaz vurgulu ve vücutta büyük çilek desenli kırmızı ve beyaz bir hırka. Crochet Bao, "Birçok insan bana DM atıp bir kalıp istedi, ancak bazı insanlar da bunun için para ödemeye istekliydi" dedi.

Hırkayla ilgilenen biri varsa, 11 $'a tığ desen talimatları veya 195 $'a özel yapım bir hırka satın almak için Etsy mağazasına gidebilir.

Ya da gidebilirler. çevrimiçi giyim perakendecisi Cider'a ve 32 $ karşılığında neredeyse aynı tasarıma sahip taklit bir hırka satın alın - bu, bir takipçisi ona mesaj attıktan sonra listeyi öğrenen tam zamanlı tasarımcı için şaşırtıcı değil.

"Sanki her gün baktığınızda yeni bir tasarım alınıyor ya da taklit ediliyor ve kopyalanıyor gibi görünüyor" dedi.

Instagram'da bu gönderiyi görüntüleyin

Crochet Bao (@kroşebao) tarafından paylaşılan bir gönderi

Cider ve Shein gibi hızlı moda şirketlerinin düzenli olarak soygun yaptığı biliniyor küçük yaratıcılardan tasarımlar. Genellikle çok az sonuç vardır, çünkü çoğu giyim eşyası Amerikan telif hakkı yasaları kapsamında korunamaz.

Ürünleri moda dünyasını ele geçiren triko tasarımcıları için sorun daha da ciddi. Birçok tasarımcı kıyafetlerini elle diktiği için fiyatlar işin kalitesini ve süresini yansıtacak şekilde yüksek olma eğilimindedir. Crochet Bao'nun hırka tasarımını yapması üç ay sürdü - talimatlarının beden dahil olduğundan emin olmak için prototipler yaptı, desen için adım adım videolar oluşturdu ve birden fazla kişinin tasarımını test etmesini ve geri bildirimde bulunmasını sağladı. Ne zaman biri bir hırka sipariş etse, tüm parçayı elle tığ işi yapmak 18 saatini alıyor.

25 yaşındaki Etsy satıcısı, "Bütün bu çalışmalardan sonra, birinin onu alıp sekizde biri veya daha azına satması çılgınlık" dedi.

Şirketler, tasarımların kopyalanmasıyla ilgili iddialara nadiren yanıt verir. AlaskaCrochetCo adında bir Etsy mağazası işleten Emma Charlton, Cider'ın vintage bir desenden uyarlamak için çalıştığı kazağa benzeyen bir kazak sattığını öğrendiğinde bunu öğrendi. Şirketle birçok kez iletişime geçti ve hatta siteye gitti ve alışveriş yapanlardan orijinal çalışmasına bakmalarını isteyen mağaza girişindeki yorumları yanıtladı. Cider uzandı ve bir telif hakkı talebinde bulunabileceğini söyledi, ancak teknik olarak desen üzerinde hiçbir iddiası olmadığını biliyor.

"Bu, bu son derece özel ceketi biraz daha az özel kılıyor çünkü artık tüm dünya onu Cider'da 28 $'a alabiliyor"

Hızlı moda taklitleri, bu yaratıcıların üzerinde çok çalıştığı parçaları artık eskisi gibi hissettirmiyor yavaş, etik moda uygulamalarını teşvik eden benzersiz, sürdürülebilir ürünler. Yeniden kullanılmış malzemelerden yapılan türünün tek örneği giysiler konusunda uzmanlaşmış tekstil tasarımcısı Lydia Bolton, artık mağazalarda satılmayan desenli bir kumaş kullandığı için kopyalanamayacağını düşündüğü bir ceketin resmini yayınladı. Çok sayıda kişi 164 dolarlık ceketi satın alıp alamayacaklarını sorduğunda bile, daha fazlasını yapmak için müşteri talebine direndi.

Artık bu potansiyel müşteriler, Cider'da ceketin bir kopyasını satın alabilir.

"Gerçekten çok yazık, çünkü bu son derece özel ceketi biraz daha az özel kılıyor çünkü artık tüm dünya onu Cider'da 28 $'a alabiliyor," dedi Bolton.

Bu kayıp, bu içerik oluşturucuların kaçırdığı satışlardan daha kötü olabilir. Bolton için, Cider ceketi "satışlarımı etkilemeyecek" çünkü o yalnızca türünün tek örneği ürünler üretiyor.

Tığ Bao, farklı fiyat noktalarının farklı müşterilere ulaştığı anlamına geldiğini söylüyor. “Cider'da alışveriş yapan insanlar, ilk etapta eşyalarımı alacaklarını düşündüğüm insanlar değil” dedi.

İsveçli bir triko tasarımcısı olan Eliza Hilding, yaptıkları bir kazak yelek ile altı hafta sonra Shein'de ortaya çıkan bir yelek arasındaki benzerlikleri gösteren bir Instagram Reel'i yayınladı. Video bir milyondan fazla izlendi ve kısa bir süre sonra şirketten yeleğin kaldırıldığını söyleyen bir DM aldılar.

"Sorumlu olanın üçüncü taraf bir satıcı olduğunu ve üzgün olduklarını ve her tasarımcının fikri mülkiyetine saygı duyduklarını söylediler," dedi Hilding.

Tasarım alırken.

Hilding, kendisini en çok mutlu eden yorumların, markanın tasarımları çaldığını bildikleri için Shein'den alışverişi bırakmayı planladıklarını söyleyen kişilerden geldiğini söylüyor. Onun için gerçek zafer şu: İnsanların hızlı modadan uzaklaşmalarına ve alışveriş yaptıkları yer konusunda daha seçici olmalarına yardımcı olmak.

Sorun şu ki, triko pahalı, moda hızlı hareket ediyor ve bu şirketler kabul edilebilir bir teklif sunuyor. ürün çok daha düşük bir fiyata. Hızlı modayı wimsysoul adlı blogunda inceleyen Kara Harms, "Hepimiz kapitalist bir toplumun bebekleriyiz, parlak ve parlak bir şey görüyoruz, bize onu istememiz öğretildi" dedi.

Web sitesinde. , Cider, daha küçük partiler halinde envanter üreten ve marjlarını kontrol eden ön sipariş modeli aracılığıyla israfı azalttığını iddia ediyor.

Ancak bu iddiayı doğrulamaya çalışan Harms, şirketin göründüğü kadar sürdürülebilir olduğuna dair kanıt bulmanın kolay olmadığını söylüyor. Sorun yalnızca büyük tasarımcıların küçük tasarımcıları yırtması değil

"Tüm gün süveterin nasıl hissettirdiği ve üzerinize oturduğu hakkında konuşabilirsiniz," dedi Harms. "Ama nerede yapıldı? Bunu bilmek gerçekten çok zor." Cider, bu haberle ilgili çok sayıda yorum talebine yanıt vermedi.

Triko topluluğunda sorun yalnızca büyük tasarımcıların küçük tasarımcıları soyması değil. Bazen içerik oluşturucular, diğer triko tasarımcılarının kalıpları kendilerine aitmiş gibi gösterdiğini ve hatta bunları daha yüksek fiyatlara sattığını görür.

Bu gönderiyi Instagram'da görüntüleyin

Emma (@alaskakroşe) tarafından paylaşılan bir gönderi

Hırka ve şapka yapan bir triko tasarımcısı olan Alyssa Gomez, insanların tasarımlarının sadece trendleri takip ettiğini iddia edebileceğini ancak bir yaratıcının aylar önce aynı isim altında yarattığı bir tasarımı sattığını gördüğünde diyor. , ne olduğu belli.

"Kimsenin ayağına basmak istemiyorum ama kesinlikle ağzınızda ekşi bir tat bırakıyor" dedi.

Başka bir içerik oluşturucu biri için YouTube öğreticisi hazırladığında başkasının tasarımı veya aynı deseni farklı bir adla satıyorsa, kredi eksikliği, daha az kişinin orijinal tasarımcının ürünleri ve adından haberdar olduğu anlamına gelir.

"En azından video açıklamasına kredi eklemelerini isteyeceğim," dedi Charlton. "Aslında videoyu kaldırmalarını isterdim, ancak istemezlerse bu konuda genellikle yapabileceğim bir şey yok."

Günün sonunda, bu tasarımcılar bunu kaldıramayacaklarını biliyorlar. küçük işletmelerin veya büyük hızlı moda şirketlerinin tasarım almasını engelleyin. Bu nedenle, insanların bilinçli seçimler yapmasına yardımcı olmaya odaklanmayı tercih ederler.

"Ne tükettiğinizin bilincinde olun," dedi Crochet Bao. “İşlerin nereden geldiğinin bilincinde olun. Bu, her seferinde küçük alışverişler yapmanız gerektiği anlamına gelmez; Bu sadece, neyden ve kimden satın aldığınızın farkında olun demektir."

.
Boğaziçi GündemBoğaziçi Gündem

İçerik Editörü

YORUMLAR
Yükleniyor...