Haber
Giriş Tarihi : 22-12-2011 03:10

Trafik denetim kuralları değişti en son haber

İçişleri Bakanlığı yayımladığı yönerge ile trafik denetimi kurallarını değiştirdi.

Trafik denetim kuralları değişti en son haber
Trafik denetimlerini yapan polislere yeni kriterler getirildi. Buna göre polisler, "Nerelisin? Ne iş yapıyorsun? Nereye gidiyorsun?" gibi sorular yöneltemeyecek.

EMNİYET MÜDÜRLÜKLERİNE GÖNDERİLDİ

Aracından çıkma yasağı getirilen sürücü de motorunu stop edip, araç içi ışıklarını yakacak ve ellerini direksiyonun üzerine görünür vaziyette koyacak.

Araba içinde ani hareket yapılmayacak. Yapan sürücülere gerektiğinde "zor" kullanılacak.

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin'in onayı ile yürürlüğe giren "Trafik Denetimlerinde ve Trafik Kazalarında Alınacak Önlemlere İlişkin Yönerge", 81 il emniyet müdürlüğü ve jandarma birimine gönderildi.

Yönergede şu kurallar getirildi:

* Durdurulacak araç sürücüsü uzun-kısa hüzmeli ışıkla, tepe lambası çalışır halde, megafon ve ya siren kullanılarak ikaz edilecek. Hedef aracın solundaki şeride geçilerek sürücüye "dur" levhası gösterilecek. Megafonla hızını azaltması ve uygun bir yerde durması uyarısında bulunulacak.

* Ekip otosu durdurulan aracın en az 10 metre gerisinde konuşlanacak. Bu sırada ekip aracının tepe lambası, ışık donanımı ile dörtlü flaşörleri yakılacak.

* Durdurulan araç sürücüsüne 'aracın iç ve dış (park) ışık donanımını açması, araçtan inmeksizin beklemesi, el frenini çekmesi, motoru ispot etmesi, ellerini direksiyon simidi üzerine görünür vaziyette koyması ve ani hareketler yapmaması' yönünde mefagonla uyarı yapılacak.

* Ekibin üç kişiden oluşması durumunda; arka koltukta oturan polis durdurulan araca müdahale edecek. Sürücünün yanında oturan diğer polis araçtan inerek koruma tedbirlerini alacak.

* Araç sürücüsü polisin dur ikazına rağmen durmaz ve kaçmaya başlarsa "yol kapanı" ile müdahale edilecek.Kaynak : http://www.ensonhaber.com/